Sniegogas (Symphoricarpos)
Vasarā sniegogas var knapi pamanīt, jo to lapas nav dekoratīvas un ziediņi ir mazi, neuzkrītoši balti vai sārti, toties ļoti dekoratīvas tās ir augļu laikā rudenī. Augļi pie krūma mēdz saglabāties līdz pat martam. Visiecienītākās apstādījumos šobrīd ir Dorenbosa sniegogas (Symphoricarpos x doorenbosii). Tie ir 0,8–1 metru augsti krūmi ar izplestu, pārkarenu vainagu. Jāņem vērā, ka Latgalē un Vidzemē mēdz apsalt. Plaši zināmas ir arī strautu baltās sniegogas (Symphoricarpos rivularis), kas daudzviet aug savvaļā, jo tās ar sēklām izplata putni. Tām ir līdz 1,5 metrus augsti krūmi, zied no jūnija līdz septembrim ar baltiem, neievērojamiem ziediem, bet baltas ogas ienākas septembrī, oktobrī.
Skaistas šķirnes
- Dorenbosa sniegoga ‘Amethyst’. 1 m augsta, ar zaļu lapojumu. Violeti rozīgas ogas, kas ilgi paliek pie krūma.
- Dorenbosa sniegoga ‘Magic Berry’. 1–1,2 m augsts krūms. Saulē odziņas iekrāsojas sarkanīgas, bet ēnas pusē ir bālākas.
- Dorenbosa sniegoga ‘Mother of Pearl’. 1,2–1,5 m augsts krūms. Lielas ogas ķekaros, no gaiši zaļām līdz baltām ar sārtiem vaidziņiem.
- Šeno sniegoga (Symphoricarpos x chenaultii) ‘Hancock’. Tai ir zems (līdz 0,5 m), izplests krūms. Labs sedzējs ēnainām vietām, arī zem kokiem. Ziedi neizteiksmīgi, bet ogas baltas.
Kas jāzina audzējot?
- Aug jebkādā augsnē, gan saulē, gan pusēnā, gan ēnā. Saulītē odziņu būs vairāk un tās būs košākas.
- Pavasarī vari pamēslot ar komplekso mēslojumu, lai ogas būtu izteiksmīgākas.
- Kad krūms pāraug, to apgriez gandrīz līdz zemei, atstājot plaukstas platuma tiesu.