Pīlādži (Sorbus)
Vai gan kādam latvietim jāstāsta, kas ir pīlādzis? Visi zinām, ka tas ir vasarzaļš koks vai krūms, kas zied baltiem vai sārtiem ziediem. Pīlādža lapas rudenī krāsojas sārti oranžos toņos. Bet vai tu nojaut par pīlādžogu apbrīnojamo toņu dažādību? Kādas tik tās nav! Sārtas, oranžas, sarkanas, tumšsarkanas, purpurmelnas, zaļas, brūnas, baltas, rozā un raibas.
Skaistas šķirnes
- Parastā pīlādža (Sorbus aucuparia) nokarenā forma ‘Pendula’. Skaists sēru formas vainags, kas uzpotēts uz parastā pīlādža stumbra. Lapas zaļas, ogas oranžsarkanas, ļoti rūgtas, neveido daudz ogu ķekaru.
- Parastais pīlādzis ‘Alaja Krupnaja’. Augstums 2,5 m, vainags ieapaļš, plats. Augļi ienākas septembrī un oktobrī, tie ir lieli, koši sarkani ar oranžu mīkstumu. Saldskābi, ar vieglu rūgtenumu, sulīgi. Ķekarā ap 150–160 ogām.
- Parastais pīlādzis ‘Granatnaja’. Augstums 2–4 m, vainags ieapaļš. Augļi ienākas no augusta līdz septembrim, tie ir ķirša lieluma, tumši sarkani ar oranžīgi sarkanu mīkstumu. Saldskābi, bez rūgtuma, sulīgi. Ķekarā 80–90 ogu. Populārākā ēdamā šķirne.
- Parastais pīlādzis ‘Likjornaja’. Ēdams pīlādzis, augstums līdz 1 m. Lapas tumši zaļas, rudenī krāsojas sarkanas. Ogas lielas (1,2–1,5 cm), tumši brūnsarkanas.
- Arnolda pīlādzis (Sorbus arnoldiana) ‘White Swan’ ir krūmveida pīlādzis ar augstumu 5–7 m. Lapojums tumši zaļš, smalks. Ogas izteikti baltas, rūgtas, ilgi paliek zaros.
Kas jāzina audzējot?
- Lielai daļai šķirņu vēlama neitrāla, ar humusu bagāta, mazliet skāba augsne. Sārmainā augsnē var parādīties lapu hloroze.
- Pīlādži pielāgojas jebkuriem augšanas apstākļiem, vienīgi nepatīk smilšaina augsne un necieš apgriešanu.
- Nokarenais pīlādzis jāapgriež divas reizes sezonā – pavasarī līdz sulas cirkulācijai un jūlijā.