Patīkams klusums un slaveni kaimiņi
Komponistam Jānim Lūsēnam jau pirms vairākiem gadiem bija ideja par kādu vietu dabas tuvumā, kur varētu rīkot meditatīvus kamermūzikas koncertus. Lai gan pats nāk no Liepājas, domājis, ka šāda vieta varētu būt drīzāk Vidzemes nomalē. Un tad visas zvaigzes sastājās savās vietās! «Manā Krimuldas īpašumā kāds cilvēks klauvēja pie durvīm un vaicāja, vai negribu to pārdot. Pārdevu un, pateicoties Valkas mēram Ventam Armandam Krauklim, uzzināju, ka ir tāda Ozolu skola, kas jau trīs gadus ir slēgta.
Es to varēju iegādāties par Rīgas vienistabas dzīvokļa cenu, un arī ikmēneša izmaksas nav daudz lielākas kā trīsistabu dzīvoklim galvaspilsētā,»
to, kā pirms pandēmijas ticis pie senās Ozolu skolas, žurnālam privātā Dzīve savulaik pastāstīja komponists. «Apkārtnes sakopšanu un ēkas renovēšanu esmu veicis par naudu, ko saņēmu, pārdodot Krimuldas īpašumu. Nekādus fondus un pabalstus neizmantoju,» lepojas Jānis.
Lai gan šķiet – viņš aizbraucis uz ļoti tālu Latvijas malu, patiesībā šajā apkārtnē lauku dzīvi bauda daudzi radoši un sabiedrībā zināmi cilvēki – Prāta vētras taustiņinstrumentālists Māris Mihelsons, režisors Alvis Hermanis, komponists Edgars Raginskis, diriģents Māris Kupčs. «Te ir klusums, esam nost no visiem, bet ar netālajiem kaimiņiem mums ir lieliskas attiecības,» tā Lūsēns.
Enerģētiski spēcīga vieta
Ēka šaja vietā bijusi jau 350 gadus, bet 1910. gadā Aumeisteru luterāņu draudze uzbūvējusi pamatīgāku – trijos stāvos, un te tika dibināta draudzes skola, kas likvidēta tikai pirms trim gadiem. Tieši liepu aleja, kas ved uz skolu, Lūsēnam šo vietu lika iemīlēt no pirmā acu uzmetiena. Šī ir Ozolu skola, jo savulaik tās direktoram bija uzvārds Ozols. Viņš bijis krietns vīrs un izdarījis daudz laba šai apkārtnei, tāpēc īpašuma nosaukumu Lūsēns nemainīšot. Ēkas tuvumā aug arī vairāki ozoli, un, kā norādījis Jāņa uzaicinātais rīkstnieks Māris Zvaunis, skola un tās apkārtne ir enerģētiski labā vietā, te viss ir celts un iekārtots pēc dabas likumiem.
Skaisto, piegulošo teritoriju norobežo uguns āderes, radot fantastisku energovairogu.
«Ozolu skola atrodas skaistā Ziemeļvidzemes paugurainē, kas ir enerģētiski spēcīga zona. Pašu ēku dabā ir pozicionējuši viedie balti, jo pamatenerģija skolā ir uguns. Arī liepu aplis pagalmā ir stādīts ar gudru ziņu – uz uguns krusta jeb zelta ābelītes. Skaisto, piegulošo teritoriju norobežo uguns āderes, radot fantastisku energovairogu. Tautā šādas vietas sauc par Dieva ausīm,» rīkstnieka teikto atstāsta Jānis.
Radošs un saimniecisks tandēms
Ozolu skolā komponists dzīvo, saimnieko un rada mūziku kopā ar sievu flautisti Eviju Mundeciemu-Lūsēnu. Jānis un Evija iepazinušies pirms vairāk nekā 10 gadiem sociālajos tīklos, pērn apprecējušies. Nu viņi ir harmonisks tandēms gan ikdienas dzīvē, gan muzicējot un organizējot dažādas muzikālas aktivitātes.
Skolas ēkas vienā galā iekārtots neliels dzīvoklītis ar atsevišķu ieeju, ēkā ir bibliotēka, kur var rīkot arī svinības vai vienkārši iemalkot kafiju. Skolas galvenā telpa ir koncertzāle, kas klusinātās kamermūzikas baudīšanai iekārtota bijušās skolas aktu un sporta zālē. Turpat arī saimnieku dzīvoklis ar viesistabu, virtuvi un guļamistabu. Savukārt ēkas trešo stāvu Jānis un Evija nolēmuši saglabāt tieši tādu, kāds tas bijis skolas pastāvēšanas laikā – ar visu padomju laiku krāsojumu un sporta inventāru.