Pieredzē dalās Inguna Smilšarāja:
- Pēc profesijas zobārste, bet jau vairāk nekā desmit gadu aizrāvusies ar dārza mākslu.
- Savu sapņu dārzu kopā ar vīru Andri veido Mārupē.
- Patīk neparastu augu meklējumi. «Eksperimentēju, pētu, vēroju un cenšos atklāt nepārtrauktā skaistuma noslēpumu visos gadalaikos.»
- Publicē fotoattēlus, videomirkļus un stāstus par dārzu Instagram un Facebook kontos @HortusInspirante.
- Dalījusies pieredzē, lasot lekcijas Dārza elpā, savā dārzā uzņēmusi arī tās rīkotās ekskursijas.
Aprīlī jau gaisā bija jūtama gandrīz taustāma plaukstošā enerģija, ko izstaro gan augi, gan entuziasma pilnie dārznieki. Lai vai kas notiktu plašajā pasaulē, darbošanās dārzā vienmēr sniedz labsajūtas mirkļus, ko mēdz salīdzināt ar meditāciju, tuvību pie zemes un dabas, ar veselīgu fizisko aktivitāti svaigā gaisā un radošu procesu.
Laimes hormonu pieplūdums padara dārza hobiju par pozitīvu atkarību. Tie, kas atklājuši aizraujošo dārza pasauli, mani sapratīs.
Katra mazākā dzīvības pazīme piebrieduša pumpura un asna veidā sniedz ļoti lielu prieku, īpaši, ja augs ir paša stādīts, lolots un apčubināts. Parasti ar nepacietību gaidu, kad beidzot kļūs silts un viss ātrāk sazaļos. Taču aprīlī dārzs plauka lēnām un pakāpeniski. Daba nekur nesteidzas, tomēr tik un tā paspēj visu izdarīt.
Pavasarī domāju, ka vajadzētu sastādīt vairāk agro ziedētāju, – tā, lai to būtu visur un daudz, lai koši un krāsaini. Modušās arī bites un kamenes. Saulainā laikā tās aplido katru mazāko puķīti. Ziedi ir augu mīlestības laiks. Tie plaukst, lai apputeksnētos un briedinātu sēklas, kas nozīmē turpināt savus gēnus. Vienkāršie ziediņi izplaukst un ātri nobirst, jo putekšņi bez šķēršļiem sasniedz auglenīcu, un misija izpildīta.
Toties pildītā ziedā drīksnu – auglenīcas sastāvdaļa, kuru apputeksnē, – atrast ir grūtāk. Tā noslēpusies aiz ziedputekšņu kārtas. Intriga saglabājas. Putekšņiem noslēpumaināks un garāks ceļš līdz mērķim, tāpēc arī ziedēšanas laiks ir ilgāks. Vai jūs esat ievērojuši, ka dabā ir vienkārši ziedi? Krāšņās pildīto ziedu šķirnes ir cilvēku radītas un ar cilvēku palīdzību tās vairojas.