15. februāra naktī 24 gadus vecajai gorillu mātītei Bibi piedzimis mazulis, kas ir pirmais pēc 16 gadiem piedzimušais gorilla Vācijas galvaspilsētas zoodārzā. Viņa tēvs ir 16 gadus vecais Berlīnes zoo gorillu tēviņš jeb silverback Sango.
Māte rūpīgi kopj mazuli, kas ir viņas pirmdzimtais. Covid-19 apdraudējuma dēļ tikai Primātu nodaļas vadītājam un attiecīgajiem kopējiem ir pieeja Primātu mājai, kura joprojām ir slēgta apmeklētājiem.
Piedzimstot, gorillēni ir pelēkrozā ar dažiem melniem vilnas kumšķiem uz galvas un muguras. Āda sāk nomelnēt pēc dažām dienām.
«Mēs esam ļoti atviegloti, ka mazulis ir vesels, un arī māte rūpējas par savu pēcnācēju,» saka Berlīnes zoodārza direktors Dr. Andreass Knīrīms.
Savus pirmos deviņus dzīves gadus Bibi pavadīja Apeneulas primātu parkā Nīderlandē. Šajā laikā viņa apguva iemaņas dzīvei barā, kā arī to, kā gorillas rūpējas par jaundzimušajiem, kas tagad viņai lieti noder.
«Pirmajos dzīves mēnešos gorillēns ir pilnībā atkarīgs no mātes un četrus līdz piecus gadus pārtiek no viņas piena,» skaidro zoodārsa veterinārs Dr. Andrē Šulte. «Gorillu mazuļi pie mātes vilnas var turēties jau no piedzimšanas brīža, un viņa mazo var nēsāt līdz visur – sākumā uz vēdera, vēlāk uz muguras.»
Piedzimstot, gorillu mazuļi sver ap diviem kilogramiem. «Par laimi, mēs novērojām, ka mazulis zīž mātes pupu,» priecājas veterinārs.
Lai arī pārējie gorillas izrāda interesi par jaunpienācēju, tikai māte lolo mazuli. Berlīnes zoodārzā bez Bibi un Sango dzīvo vēl trīs mātītes – Džambala (19 gadi) un Mpenzi (35). Seniore Fatū, kas ir vecākā zināmā gorilla pasaulē un sasniegusi 63 gadu vecumu, ir devusies pensijā un dzīvo atsevišķā blakus voljērā.
Gorillas, kas ir liekākā un smagākā lielo pērtiķu suga, ir savvaļā apdraudēti, un daudzi pasaules zoodārzi iesaistījušies šo primātu saglabāšanas programmā.
Tā kā Covid-19 ierobežojumu dēļ zoodārzs ir slēgts, gorillu mazulis pagaidām apskatāms tikai sociālo tīklu ierakstos.