Konsultē Iveta Ozola, VIP Dārzs saimniece, agronome
Latvijā audzē divas eranšu sugas – Kilīkijas eranti (Eranthis cilicica) un ziemas eranti (Eranthis hyemalis). Vispirms erantēm uz kāta izspraucas spilgti dzeltens ziediņš, bet pēc tam parādās koši zaļas lapiņas, kas vasarā pazūd tāpat kā citām pavasara sīpolpuķēm. Ar laiku erantes izveido skaistu paklājveida segumu apmēram 5–10 centimetru augstumā, ar zieda diametru ap 3–5 centi- metriem. Kad erantes februāra beigās vai martā uzzied, vēl ir diezgan pavēss, tāpēc tās ar saviem dzeltenajiem ziediem priecē diezgan ilgi – apmēram mēnesi. Tās var droši stādīt arī ne pārāk čakli dārzkopji. Šīm puķēm nav nepieciešama speciāla aprūpe, jo barības vielas tās saņems no blakus augošo dekoratīvo augu un zāliena mēslojuma. Erantes zemē veido gumveida sakneņus ar uzbriedušiem galiem, kur sazarotam saknenim katra atzarojuma galā veidojas gums. Tas pēc morfoloģiskām pazīmēm ir saknenis, taču uzbriedušie atzari vairāk līdzinās gumiem.
To visu zem zemes mēs neredzam, un tirdzniecībā tās nonāk kā mazi, melni bumbulīši, kurus stādām kā rudens sīpolpuķes, kas zied pavasarī.
Kā audzēt?
Erantes stāda rudenī, septembrī vai oktobrī, trīs bumbulīšu jeb 3–4 centimetru dziļumā vietā, kur tās varēs augt netraucēti vairākus gadus. Var stādīt zem lapu kokiem un krūmiem, kas dos erantes saknēm vajadzīgo noēnojumu, vai arī zālienā. Līdz brīdim, kad būs jāpļauj zāle, eranšu laksti jau būs nodzeltējuši un pļaušana tām netraucēs. Ar erantēm noteikti var papildināt ziemciešu dobes, piemēram, hostu un peoniju stādījumus, kas mostas vēlu.
Stāda normālā, ne pārāk treknā dārza augsnē. Vispiemērotākā ir caurlaidīga, trūdvielām bagāta, normāla mitruma augsne. Galvenais, lai vietā, kur augs erantes, nekrājas ūdens, jo tad sakneņu bumbulīši var sapūt. Ieteicams stādīt pudurīšos, izveidojot ligzdiņas un katrā saberot kādus desmit sīpoliņus. Attālums starp pudurīšiem 5–7 centimetri. Lielākai krāsainībai ziemas erantes var kombinēt ar citām pavasara puķēm, ko nepārstāda, – krokusiem un zemajām anemonēm, piemēram, jauko anemoni (Anemone blanda). Rudenī stādījumu vēlams pārklāt ar lapu mulču, kas pasargās no kailsala, bet pavasarī mulča jau agri jānovāc, lai nekavētu augšanu.
Ziemas eranšu vecos ziedus nevajag nogriezt vai nokniebt. Kad ziediņš nozied, sāk ieriesties sēklas un parādās lapas, kas pabaro bumbulīti, lai augs nākamgad uzziedētu atkal. Sēkliņas ļoti labi nobriest, izsējas, un tā stādījums kļūst arvien plašāks, tomēr neizplešas gluži tik agresīvi kā, piemēram, zilsniedzītes. Pēc noziedēšanas erantēm nevajag stādīt virsū vasaras puķes, jo tad sīpoliņi tiks traumēti, izcilāti un var aiziet bojā. Erantēm nepatīk arī augsnes rušināšana, kas traucē sēkliņu dīgšanu.