Uzstādīt dārzā smalku un dārgu iekārtu (tādas dažos santehnikas veikalos piedāvā pat par pusotru tūkstoti eiro) nebūtu prāta darbs, jo Latvijas vasaras ir īsas, taču izvēle atkarīga no saimnieku vēlmēm un rocības. Bet tiem, kam patīk vienkārši un samērā lēti risinājumi, labi derēs klasiska – uz statīva uzstādīta muciņa vai cisterna, kas aprīkota ar dušas klausuli.
Pieredze
- Ēriks Bergmanis, lauksaimnieks Z/S Aizalksnas-2:
«Savulaik, nopērkot māju, mantojumā dabūjām arī āra dušu, ko būvējis iepriekšējais saimnieks. Dušas sakārtošana tad arī bija pirmais nopietnais darbs mūsu īpašumā. Kādēļ sāku tieši ar dušu? Jo vasarā laukos bez tās neiztikt – darbs darbu dzen, ka putekļi vien griežas. Tādēļ vispirms attīrīju ūdens tvertni no rūsas, nokrāsoju to melnu, lai labāk pievelk saules starus, pievienoju šļūteni un ūdens sūkni, nomainīju veco šīfera jumtu pret jaunu – pus caurspīdīgu. Šāds dušas risinājums ir ļoti ērts – tiek ietaupīta elektrība, jo ūdeni uzsilda saules enerģija, duša nav jāpucē un jāsargā no pelējuma, kā tas noteikti ir ar dušām mājās, nav jāierīko nekāda speciāla kanalizācija, kur aizplūst ūdenim – to uzsūc zeme. Ziepes un dušas želejas, kas varētu piesārņot vidi un kaitēt augiem, šajā dušā nelietojam. Mūsu dušai pat aizkars nav vajadzīgs – tā funkciju izpilda ābele.
Tā kā ūdens vispirms sasilst tvertnes augšējā daļā, es dodos noskaloties pirmais, bet sieva Viktorija – pēc tam, kad vēsākais ūdens jau notecināts. Tiesa, nelielu rūdījumu vajag, siltummīļiem šāda duša nederēs, bet mēs vasarā dušu izmantojam katru dienu. Un ne tikai vasarā – lai stiprinātu veselību, skalojos tajā arī vēlā rudenī, kamēr vien tvertnē nesasalst ūdens.
Var būvēt dažādi, bet šī ir vienkārša un gadu gaitā pārbaudīta konstrukcija, kura neprasa lielus ieguldījumus – šādus tādus noderīgus meteriālus noteikti var sameklēt teju katrā saimniecībā. Pat veca šķūnīša dēļi dušas sienām derēs gluži labi. Šie kalpo jau trīsdesmit gadu un, kā redzat, nekas ļauns tiem nav noticis.»
Kas nepieciešams, lai uzbūvētu āra dušu?
- Cements četriem pamata klučiem vai jau gatavi betona kluči
- Brusas (10×10) dušas mājiņas karkasam
- Apmēram 100 litru tilpuma ūdens tvertne (var būt arī plastmasas, bet metāla bundulī ūdens labāk turēsies silts)
- Šļūtene – tik gara, lai no ūdens avota, piemēram, akas, var aizvadīt ūdeni uz tvertni
- Ūdens sūknis, ko ievieto akā (vai piemājas dīķī)
- Dēļi mājiņas apdarei (var būt arī lietoti) un koka restīte grīdai
- Krāns un dušas uzgalis
- Pāris pakaramie, ko piesist pie mājiņas sienas, lai ir, uz kā drēbes uzkārt.
Darba gaita
- Izveido pamatu atbilstoši iecerētajam dušas mājas izmēram. Derēs jau gatavi betona kluči, kurus novieto zemē un nolīmeņo, vai arī izrakti un iebetonēti 4 nelieli pamatu kluči.
- Apmēram 2 m augstas brusas pieskrūvē pie pamatiem ar leņķiem vai stiprina uz pamatā iepriekš iebetonētas metāla tapas.
- Augšā pa perimetru liek brusas un sastiprina. Uz šīs konstrukcijas uzsēdina ūdens tvertni.
- Izveido jumta karkasu (var iztikt arī bez jumta).
- Apšuj mājiņu ar dēļiem, atstājot brīvu ieeju, uzliek jumtu (ja tas ir paredzēts).
- Ieeju var aizsegt gan ar durvīm (derēs durvis no dēļu galiem vai kādas vecas istabas durvis), gan ar aizkaru.
- Ieklāj grīdu – koka restītes, kurām ūdens brīvi skalojas cauri.
- Pie atveres cisternas apakšpusē pievieno ūdens krānu un dušas uzgali.
- Ar sūkņa un šļūtenes palīdzību piepilda tvertni ar ūdeni un, kad saule to uzsildījusi, duša gatava darbam!
Citas idejas
Dušu var izveidot arī pie mājas sienas, turklāt iespējams, tas vienkāršo ūdens padevi dušai. Lielāku komfortu nodrošinās kāds speciāli ierīkots plaukts un drēbju pakaramais. Tiem kuri nav kautrīgi, duškabīni var aizstāt vienkāršs aizslietnis. Liels dušas uzgalis radīs silta lietus sajūtu.
Zināšanai! Ja uzbūvēt dušu nav iespēju, vienkāršu, pārnēsājamu dušu, kura izmantojama gan dārzā, gan pārgājienā, var iegādāties interneta veikalos par apmēram 12 eiro. Kad dušas soma piepildīta ar ūdeni, pakar to saulē un vakarā – mazgājies! Tiesa, ar ūdeni būs jārīkojas taupīgi, jo somas tilpums ir vien 20 litri.