Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam! 50% atlaide līdz 20. janvārim
ABONĒT!
  • Dobe, kas naktī mirdz. Kādus augus stādīt Mēness dārzā?

    Dārzs
    Lote Auzāne
    16. novembris, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: snapvision / Shutterstock
    Vai spēj iztēloties dobi, kas naktī mirdz un aicina uzkavēties dārzā vēl brīdi? Mēness dārzi ir dārzkopības tendence, kas piemērota tiem, kuri dienā nepagūst izbaudīt sava dārza burvību, un tie ļoti piestāv Latvijas ainavai.

    Konsultē Vineta Radziņa, ainavu dizainere un mežsaimniecības inženiere, vēsturisko parku advokāte, lektore un Instagram konta @vineta_radzina veidotāja.

    Par Mēness dārziem dēvē stādījumus, kas sastāv no augiem ar baltiem ziediem, baltām lapām, gaišiem dzinumiem un baltiem augļiem vai ogām. Baltā krāsa ir īpaša ar to, ka krēslas stundās rodas sajūta, ka tā dod gaismu. Baltās toņkārtās veidots dārzs ainavā spēlē pirmo vijoli laikā, kad beigusies slavenā zelta stunda – īpašā pievakares gaisma – un sākas krēsla, iestājas mēnessgaisma. Mēness dārzu pamatlicēji ir briti, kuru dārzu mākslas tradīcijām saknes stiepjas senā jo senā pagātnē, un viņi, akcentējot mēness ideju, savās ainavās balto augu dārzus dažkārt cenšas veidot pusaplī vai aplī, tādā veidā imitējot mēness formu. Ieiet pusaplī, kur tevi apņem gaišo augu apskāviens un pāri raugās mēness spožā acs… Maģiski!

    Ēna kļūst par gaismu

    Es gan ieteiktu uz Mēness dārziem raudzīties nevis ar domu tagad ir modē un man arī vajag, bet gan no praktiskā viedokļa – kā nepieciešamību, kam var būt divi iemesi:

    1. Mēness dārzu novērtēs tie, kuri strādā klasisku algotu darbu un dienas stundās atrodas birojā. Daudziem cilvēkiem vakari ir vienīgais brīdis, kad savu dārzu baudīt, vēl vairāk – daudzi savas lauku mājas apciemo vien nedēļas nogalēs, un tajos brīžos gribas atrašanos tur izbaudīt ar pilnu krūti. Tas savukārt ir viens no būtiskākajiem dārza radīšanas principiem – lai tas ir skaists tad, kad tu tur atrodies. Ja vakarā mājās sagaida smaržojošs un ziedošs jasmīnkrūms, kaut kur līgojas kosmejas, vēlu rudenī pēc meža zemenītēm smaržo balti ziedoša sudrabsvece – mērķis ir sasniegts.
    2. Baltu augu stādīšana ir triks, kā ienest gaismu ēnainās vietās. Arī manis pašas dārzā lauku mājās Kaupēnos ir balto stādījumu zona, kuru ieviesu, vēl pirms zināju, ka eksistē tādi Mēness dārzi. Mūsu senā lauku māja teritorijā iesēdināta tā, ka viena tās daļa atrodas precīzi uz ziemeļiem un saulīte tur neiespīd praktiski nekad, vieta ir ēnaina. Ilgi domāju, kas šo zonu varētu padarīt dzīvelīgāku, līdz nolēmu sagrupēt tur balti ziedošus augus. Un – vieta kļuva gaišāka. Man šajā dobē aug martagonlilijas, rodžersijas, hostas ar baltraibām lapām, sniedzītes, dekoratīvo sīpolu šķirne ‘Mount Everest’. Pat ja nav vēlmes pēc atsevišķa Mēness dārza, balti augi ir iespēja izgaismot kādu tumšāku stūrīti. To vēl un vēl atgādinu arī savos kursos un lekcijās: ēnainās vietās jāstāda augi ar gaišiem ziediem, lapām, dzinumiem, augļiem. Vizuāli tas padarīs ēnaino vietu gaišāku. Turklāt tieši balto ziedu augi bieži vien izrādās ēncietīgi. 

    Kur veidot balto dobi?

    Ja nav plāns baltu veidot visu ainavu, bet tikai kādu dobi, atslēgas vārdi, atbildot uz jautājumu, kur to ieviest, meklējami konkrētās ģimenes paradumos un vajadzībās. Vai jums vēlos vakaros patīk uzkavēties dārzā? Vai rīkojat dārza ballītes? Kur tās parasti notiek – uz terases tieši pie mājas vai mazliet attālāk pie lapenes? Varbūt jums mīļa ir ugunskura vieta?

    Raugoties no ainavu arhitektūras principiem, jebkurā gadījumā baltajai dobei nevajadzētu būt tālu no mājas, jo tad tā, visticamāk, nebūs apmeklētākā vieta krēslas stundās.

    Tāpat to nevajadzētu plānot zem lieliem kokiem – tas liegs mēnesim stādījumus apspīdēt un līdz ar to izcelt to burvību. Zelta ieteikums, pirms šādu dobi veido, – izstaigāt dārzu tumšajā diennakts laikā un kritiski izvērtēt, kura vieta ir mēnessgaismas visapspīdētākā, kurp virzās gaismas ceļš un kur to neaizēno koki vai ēkas. Ja gadījumā teritorija ir blīvi apbūvēta, pagalmā aug lieli, seni koki, arī tas netraucē stādīt balti ziedošo dobi – vienkārši tad vairāk jāvadās pēc sajūtām, kur pašiem gribas krēslas stundās uzturēties, un jāpiedomā, kā to izcelt uzmanības saulītē ar mākslīgo apgaismojumu vai citiem līdzekļiem.

    Starp citu - lai radītu izgaismojošu efektu, par Mēness dārzu nav jāveido visa ainava – tā var būt arī tikai viena zona vai pat tikai dobe.

    Kurus augus stādīt Mēness dārzā?

    Līdzīgi kā plānojot jebkurus stādījumus, jāraugās, lai dobē katrā gadalaikā kaut kas ziedētu un piesaistītu uzmanību. Vienkārši šajā gadījumā jāpiemeklē augi, kuri zied baltiem ziediem, kuriem baltais vai pelēkais manāms lapojumā. Un tādus var atrast teju katrā augu grupā. Lūk, daži piemēri!

    • Pavasarī: sniegpulkstenītes, sniedzītes, krokusi, vizbulītes, prīmulas, narcises, tulpes, sniegrozes, hiacintes, aslapu floksis, kreimenes jeb maijpuķītes, arābes, dekoratīvie sīpoli, sangvinārijas, ābeles, ķirši, plūmes.
    • Vasarā: ibēres, peonijas, filadelfi jeb tautā sauktie jasmīni, pelēkās spirejas, Sibīrijas īrisi, magones, kosmejas, samteņu šķirnes baltos toņos, rozes, šķavu pelašķis, kāršrozes, Ludviga vērmeles, kazbārži, astrancijas, astilbes, liellapu bruneras, kuras rotā baltas lapu maliņas, Karpatu pulkstenītes, delfīnijas, ehinācijas, ģipsenes, lilijas, hostu šķirnes ar baltām lapu malām, margrietiņas, skarainie flokši, salvijas šķirnes, veronikas, vilnainā sārmene, vīteņhortenzijas, mežvīteņi jeb klemāti, pelašķi, kalocefāles.
    • Rudenī: anemones, ziem­asteres, sudrabsveces, skarainās hortenzijas, alkšņlapu pletra (Clethra alnifolia) – košumkrūms, kas zied aromātiskiem ziediem no jūlija līdz vēlam septembrim.

    Ņem vērā! Kombinējot augus, izpēti to prasības un necenties sadraudzēt sausumu un mitrumu mīlošus kolēģus. Vienas dobes biedriem jābūt ar līdzīgām prasībām pret dzīves apstākļiem.

    Ļauj baudu arī citām maņām!

    • Iekombinē Mēness dārzā ūdens tuvumu. Ūdens bļodu, kurā kā acī atspīdēt mēnessgaismai, romantiski čalojošu ūdenskritumu… Ūdens arī pievilinās, piemēram, spāres un citas sīkradības, piešķirot dārzam papildu dimensiju.
    • Spēlējies ar apgaismojumu. Mēness dārzā nevajadzētu aizrauties ar ļoti spilgtu apgaismojumu, jo tā var vienā mirklī zaudēt balto augu radīto noskaņu, taču intīma gaismiņa īpašo atmosfēru tikai paspilgtinās. Šim nolūkam noderēs, piemēram, sveces, lāpas, kas ieslēpušās augu biezoknī, solārie gaismekļi, kas atgādina tikai iztālēm mirgojošus jāņtārpiņus. Gaismu dāvā arī ugunskurs vai tam izmantota speciāla uguns bļoda.
    • Novieto dārzā baltas mēbeles. Arī tās radīs gaišu noskaņu.
    • Rotaļājies ar segumiem. Pašlaik dārzu modē celiņu segumos bruģakmeni nomaina flīzes, ko vēlams izvēlēties lielāka izmēra. No birstošajiem segumiem aktuāls ir daļēji birstošais, kad izmanto grants un dolomīta maisījumu – arī tam ir gaišs tonis.
    • Spoguļojies. Kā papildu izgaismotājs dārzā būs arī spogulis – šis paņēmiens arvien biežāk tiek apspēlēts arī dārzu mākslas šovos un izstādēs visā pasaulē. Spogulis spēj dubultot ainavu, piešķirt tai dziļumu un paspilgtināt telpiskumu.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē