«Mans galvenais ieteikums ir nestādīt visas hortenzijas, jo ne visas patiks. Man pašai vismīļākās ir tās ar lielām ziedkopām. Neesmu uz vīnsarkanajiem toņiem, man vairāk patīk baltas. Izvēlos hortenzijas, kuras ir viegli kopt. Robaino hortenziju man nav, jo tās pa ziemu jānes pagrabā. Man ir tikai viena ozollapu hortenzija, un nezinu, vai to paturēšu, jo pagājušajā gadā tā apsala. Ja augs nav piemērots šai vietai, tad cīnīties par to ir vērts tikai tad, ja tas ir vienīgais dārzā.»
Hortenziju audzēšanas gudrības no Diānas pieredzes
- Lai hortenzijas būtu patiešām skaistas, tās jāstāda labā augsnē, pamatīgi jāizgriež liekie zari, jāmēslo un dāsni jālaista.
- Stādot hortenzijas, augsni ielaboju ar kūdru un kūtsmēsliem. Ja grib ļoti iekrāsotus ziedus, vajag iespējami skābāku augsni.
- Hortenzijas apgriežu marta beigās vai aprīlī atkarībā no laika apstākļiem, kad vairs nav sala, bet vēl nav pumpuru. Apgriežot uz katra zara atstāju, lielākais, divus pumpuru pārus. Lai krūms būtu kompaktāks, var atstāt tikai vienu pāri. Ja krūms ir saaudzis ļoti biezs, tad izgriežu bez žēlastības visus liekos zarus, jo tad ziedkopas būs daudz lielākas. Ar asām šķērēm izgriežu zarus, kas iet iekšā krūmā, un sīkos, bojātos, aizlauztos.
- Ziemā hortenzijas piesaista skatienu ar savām sakaltušajām ziedkopām. Tās nogriežu februāra beigās, jo kādā brīdī vairs neizskatās smuki. Griežot var veidot krūma formu – atstāt to zemu (zemajām šķirnēm tā ir vienīgā iespēja) vai audzēt uz viena vai diviem kātiem, vainagu veidojot augstāk.
- Pēc apgriešanas maijā hortenzijas mēsloju ar vislētāko speciāli tām paredzēto mēslojumu, apkaisot riņķī saujiņu un uzberot nedaudz kūdras. Otrreiz mēsloju jūlijā pirms ziedēšanas, un viss. Kaut gan hortenzijas iesaka sezonas laikā mēslot trīs reizes, to nedaru, jo man to ir daudz, tāpēc tas ir dārgs prieks.
- Man ļoti patīk hortenzija ‘Polar Bear’, bet tās smagās ziedu vāles mēdz noliekties. Lai to risinātu, vasaras vidū krūma vidū vīrs iedzen mietu, pie kā neredzami atsien krūma zarus, lai tie vēlāk pārlieku nenolīktu.
- Zem hortenzijām stādu visas pavasara puķes – muskares, tulpes, zilsniedzes.
- Kokveida hortenzijas (nosaukums ir pretrunā ar auga dabu, jo tās aug kā krūms pretēji skarainajām, kuras var veidot kā kociņu) mēdz ļoti izplesties, tās laika gaitā ir jāierobežo.
Diānas iemīļotāko hortenziju TOP 9
-
‘Phantom’. Grandiozi lielas ziedkopas, kas no baltām iekrāsojas zaļas. Mazā dārzā to var audzēt uz stumbra un apakšā iestādīt citus augus.
-
‘Grandiflora’. Kokveida hortenzija, kuras baltās bumbas iekrāsojas zaļas.
-
‘Lime Rickey’. Kokveida hortenzija ar specifisku zaļganu krāsu un ļoti stingriem kātiem.
-
‘Candybelle Bubblegum’. Skaistas rozā, apaļas ziedkopas, kas pārvēršas zaļās.
-
‘Sweet Annabelle’. Kokveida hortenzija ar milzīgām rozā ziedu bumbām.
-
‘Little Spooky’. Zema šķirne, ieteicama maziem dārziņiem.
-
‘Polar Bear’. Lai gan tās apakšējiem zariem ir tendence liekties uz leju, viena no manām mīļākajām šķirnēm.
-
‘Pinky Winky’. Interesanta spica ziedu forma, maina krāsu no vīnsarkanas uz rozā un baltu.
-
‘Vanille Fraise’. Izceļas ar baltiem ziediem, kas iekrāsojas spilgti rozā krāsā.