Raksts no žurnāla Mans Dārzs arhīva
Konsultē Linda Neško, ainavu arhitekte, pasniedz dārza veidošanas kursus.
- Domā par augu salikumu. Izvēlies dekoratīvos krūmus, kas ziedētu no jūnija līdz vasaras beigām. Dobē ieplāno, piemēram, parka rozi, zemo Japānas spirejas šķirni, skaraino hortenziju, vidēja augstuma filadelfu un līdz vēlam rudenim ziedošo klinšrozītes šķirni. Ātri augošs un dekoratīvs vienmēr ir plūškoks.
- Izveido dobes pamatkonstrukciju no vismaz pieciem dekoratīvajiem krūmiem. Akcentam izvēlies kādu skuju kokauga stādu ar potcelma vai piramidālu formu. Gar priekšējo malu noteikti ieplāno kompaktas formas zemos skujeņus, kas būs lieliski akcenti krūmu bezlapu periodā.
- Apmeklē rudens stādu gadatirgus vai stādu tirgotavas un pērc ieplānotos stādus pēc saraksta. Atceries, dekoratīvos krūmus un kokus konteineros var stādīt, kamēr nav sasalusi zeme.
- Septembra otrajā pusē, kad kokiem sāk krāsoties un birt lapas, var stādīt kailsakņu kokaugus.
- Nebaidies eksperimentēt – iestādi kādu introducētu jeb eksotisku kokaugu! Pirms izvēlies, noskaidro atbilstību konkrētiem klimatiskajiem apstākļiem dārzā. Latvijas teritorija pēc Eiropas kokaugu ziemcietības zonu iedalījuma atbilst 4.–6. zonai. Augi, kas audzēti atbilstošā salcietības zonā, vieglāk pielāgosies vietējiem apstākļiem.
- Šis laiks ir piemērots arī krūmu un koku pārstādīšanai. Vislabāk to darīt, kad lapas jau daļēji nobirušas. Pirms pārstādīšanas augam piesien lentīti, piemēram, dienvidu pusē, lai, pārvietojot jaunā vietā, neiestādi to citā augšanas virzienā nekā līdz šim.
- Ja septembris ir sauss, sevišķi tā beigas, tad viens no galvenajiem uzdevumiem ir kārtīgi laistīt augus ar ziemzaļām lapām (tie ir rododendri, bukši u. c.), kā arī šajā gadā stādītos mūžzaļos augus un dzīvžogus. Visbiežāk tie pavasarī aiziet bojā, ja sakņu kamola sistēma rudenī ir iekaltēta un nav bijusi mitrināta.
- Mēneša beigās ir piemērots laiks koku un krūmu apgriešanai. Kopšanas griezumus un vainaga formas samazināšanu var veikt līdz 20 procentiem no lapu masas.
- Šajā laikā veido vainagus kokaugiem, kuriem pavasarī tek sulas, piemēram, kļavām un bērziem.
- Noteikti izgriez nokaltušos zarus lapu krūmiem un kokiem, jo vēlāk rudenī, kad lapas būs pavisam nobirušas, būs grūti atšķirt, ko griezt un ko ne.