- Ogu raža jau tikpat kā novākta, tāpēc var izgriezt stipri nolīkušos, ielauztos vai bojātos zarus. Vasaras avenēm noražojušos dzinumus vēlams izgriezt pēc iespējas drīzāk, tā samazinot slimību izplatību.
- Ir īstais brīdis ūdenszaru izlaušanai! Plēstas brūces dzīst ļoti labi. Izretinātais vainags ļaus augļiem skaisti krāsoties. Drīz jāizgriež arī ražas vai tehnikas ielauztie vai ieplēstie zari, lai nenovārdzina koku un nedod patvērumu kaitēkļiem.
- Novārdzinātos un bagātīgi noražojušos augļu kokus, jo īpaši kauleņkokus, pēc ražas novākšanas mēslo ar līdzekļiem, kas satur kāliju (K) un fosforu (P), lai tie labāk pārciestu salu.
- Bumbieru vākšanas laiku vislabāk var noteikt, augli paliecot, – ja tas nolūst ar augļzariņu, vēl ir par agru vākt, bet, ja nolūst tikai auglis, bumbieri ir vācami un gatavināmi istabas temperatūrā. Vasaras šķirņu augļi gan jāliek ledusskapī.
- Tārpainos augļus nevajag mest zemē, bet gan salasīt un iznīcināt, lai samazinātu augļu tinēja izplatību nākamajos gados āboliem un plūmēm. Iespējams, ka dārzā savairojušās tīklērces un laputis, taču, tuvojoties ražai, augu aizsardzības līdzekļus lietot nevar. Efektīvs veids to ierobežošanai ir spēcīga ūdens strūkla. Ja plūmju lapas kļūst smagas un noliekušās, pelēcīgas, vērīgi jāapskata lapu apakšpuse, kur slēpjas plūmju-niedru laputs. Visefektīvākais veids to ierobežošanai ir zaru galotņu nogriešana vai laputu saspiešana. Ja kokā ir zari ar daudziem puvušiem augļiem, tos ieteicams izgriezt un sadedzināt, jo puves ierosinātāja sēne jau iesakņojusies koksnē un nākamajā gadā būs vēl agresīvāka.
- Pavasarī stādītajiem jaunajiem kokiem jāizlauž galotnes konkurentzari, arī stumbra daļā (līdz 80 cm no zemes) nevajadzētu atstāt sānu zarus. Jāskatās, vai etiķetes nesāk ieaugt koksnē. Pēdējais brīdis ir noņemt potējamās saites – labāk mākoņainā dienā, lai neapdedzinātu jauno miziņu.
- Ir sācies aveņu un zemeņu stādīšanas laiks. Svarīgi izvēlēties veselīgu stādāmo materiālu, bez slimībām un kaitēkļiem. Aveņu un kazeņu stādiem izvēlas viengadīgus sakņu dzinumus, kas aug uz rindstarpām, ar labi attīstītām saknītēm. Pēc izrakšanas stādus saīsina, atstājot 25–30 cm. Neļauj izkalst. Zemeņu stādiem ņem divas pirmās stīgu rozetes.
Par citiem augusta darbiem lasi žurnāla Mans Dārzs augusta numurā!