Raksts no žurnāla Mans Dārzs arhīva
Konsultē Mārīte Gailīte, agronome, dārzeņkopības eksperte.
Dažādas sugas dīgtspēju saglabā atšķirīgi
- Gurķu sēklas dīgst arī pēc 6–8 un pat 10 gadiem. Arī tomātu sēklas samērā ilgi.
- Redīsus var sēt 4–5 gadus pēc pakas atvēršanas.
- Salātu un sīpolu sēklas dīgtspēju zaudē ātri, sīpoli jau nākamajā gadā – gandrīz uz pusi.
- Kāpostaugiem sīkākas sēklas dīgst labāk un ilgāku laiku nekā rupjākas.
- Burkānu sēklas ir dīgtspējīgas 3–5 gadus.
Gatavošanās jaunajai sezonai
- Uzraksti vēlamo sugu un šķirņu sarakstu (vairākas kopijas). To nēsā līdzi un atzīmē, ko nopērc. Ieraugot sēklu stendā ko jaunu, nepaļaujies uz skaistu attēlu, labāk precīzi piefiksē šķirnes nosaukumu un pameklē informāciju internetā vai žurnālos.
- Pārskati podu un kasešu krājumus, izmazgā tos, ja vasarā nebija laika. Dezinficē podus tieši pirms sējas ar ūdeņraža peroksīdu (100 ml aptiekā nopirktā peroksīda uz 10 litriem ūdens, iemērc uz 10–15 minūtēm, nenoskalo).
- Laikus nopērc labu kūdras substrātu pirmajiem sējumiem, vismaz 10–20 litrus. Tam pirms sējas jāiesilst vismaz līdz telpas temperatūrai, tas prasa vairākas dienas. Ja plāno lietot mikrobioloģiskos līdzekļus, tos pievieno substrātam vairākas dienas pirms sējas. Derīgajām sīkbūtnēm vajag laiku, pietiekamu mitrumu un temperatūru ap 18–20 grādiem, lai tie savairotos pietiekamā daudzumā.
Februāra pēdējās dienās vari sēt visas selerijas un puravus, agrāk nav vērts – pietrūks gaismas. Ar pārējo dārzeņu sēju labāk gaidi līdz marta sākumam.