Raksts no žurnāla Ievas Māja arhīva
Konsultē Jānis Dreimanis, Latvijas Dabas muzeja vecākais entomologs.
Ja blusu izdevies pamanīt un noķert, to var nospiest. Taču, ja blusas jau savairojušās, jārīkojas nekavējoties. Tās vairojas ātri, un, ja laikus netiks apturētas, cīņa ar blusām var izvērsties diezgan grūta. Vairums padomu noderēs, ne vien lai iznīdētu blusas, bet arī lai tās nemaz neielaistu mājā. Svarīgi atcerēties – lai pilnīgi atbrīvotos no blusām, galvenais ir iznīdēt arī to olas un kāpurus.
Mājas uzkopšana
- Ģenerālā tīrīšana – uzkop visu māju, ne vien atsevišķas telpas: nomaini gultasveļu, izpurini un izvēdini segas un spilvenus. Ar putekļsūcēju izsūc gultas matračus, mīkstās mēbeles un paklājus. Rūpīgi izslauki un izmazgā grīdas. Īpaši pievērs uzmanību vecu dēļu grīdu spraugām un vietām, kur uzturas mājdzīvnieki.
- Terpentīns – vienam spainim ūdens pievieno 2 ēdamkarotes terpentīna. Ar šādu ūdeni var mazgāt grīdu, durvis un palodzes. Ar ļoti viegli samitrinātu lupatiņu var apstrādāt mīkstās virsmas. Ar pievienotā terpentīna daudzumu noteikti nevajag pārspīlēt. Telpas pēc šādas mazgāšanas jāizvēdina.
- Vārāmais sāls un etiķis – arī šīs virtuvē atrodamās vielas var pievienot mazgāšanas ūdenim. Sāls jāizšķīdina siltā ūdenī, taču jārēķinās, ka no tā uz grīdas var palikt balta kārtiņa, ko būs visai grūti nomazgāt. Etiķis lieliski dezinficēs un iznīdēs parazītu kāpurus un oliņas, taču kādu laiku būs jūtams tā aromāts.
- Kalmes un vērmeles – šo augu uzlējumu pievieno mazgāšanas ūdenim, taču kalmes var izbārstīt arī pa istabu. Mazgāšanas ūdenim var pievienot arī kalmju ēterisko eļļu.
- Blusu indes – ja blusas savairojušās, pēc rūpīgas mājas uzkopšanas indi izsmidzina uz grīdas vai mēbelēm vai pievieno to grīdas mazgāšanas ūdenim.
Atceries! Ja mājās ir mājdzīvnieki, jānodrošina, lai tiem nav saskarsmes ar indi.
Mājdzīvnieku atblusošana
- Pretblusu šampūni, pilieni un siksniņas – ja mājdzīvnieks ļaujas, visefektīvāk suni vai kaķi ir izmazgāt ar pretblusu šampūnu. Tas noderēs arī profilaksei, atgriežoties pilsētā no mazdārziņa vai lauku mājas. Ja mājdzīvniekam nav blusu, profilaksei noderēs arī pretblusu siksniņas, ko mīlulis var nēsāt visu gadu. Visefektīvāk tās aizbaidīs tieši pieaugušas blusas. Pret kāpuriem un oliņām palīdzēs arī pretblusu pilieni. Lai izvēlētos piemērotāko un mājdzīvnieka veselībai drošāko līdzekli, ieteicams vērsties pie verinārārsta.
- Regulāra kažoka ķemmēšana – to vislabāk darīt uz avīzes vai vietā, kur visus no kažoka izkritušos netīrumus, blusu oliņas un kāpurus var savākt un pēcāk sadedzināt
Lai blusas atkal neiekļūtu mājā
- Tīrs kājslauķis – pirms ienāc mājā, kārtīgi noslauki apavu zoles.
- Kājslauķi regulāri izpurini attālāk no mājas.
- Novērs peļu un žurku iekļūšanu mājā.