Tarongas zoodārza Dabas aizsardzības biedrība un Dienvidvelsas štata valdība paziņojušas, ka 2022. gadā sāksies darbi pie īpaša rezervāta iekārtošanas zoodārzā, kas atradīsies 391 km no Sidnejas. Objekts sastāvēs lielākoties no dīķiem un alām, kuros plānots izmitināt līdz 65 pīļknābjiem.
“Mēs tik maz ko zinām par pīļknābjiem,” žurnālistiem teica biedrības izpilddirektors Kamerons Kerrs. “Šāds rezervāts ir kritiski nepieciešams, lai mēs iegūtu zināšanas par šiem ikoniskajiem dzīvniekiem un neļautu tiem pazust no zemes virsas. Rezervāts dos mums iespēju uzzināt, kādi apstākļi viņiem patiešām patīk un kā iedrošināt tos vairoties.”
Pīļknābju pavairošana nebrīvē līdz šim nav vainagojusies vērā ņemamiem panākumiem; kopš 90. gadiem zināmi tikai daži gadījumi, kad šie dzīvnieki sagaida un izaudzē pēcnācējus. Visveiksmīgāk šajā jomā darbojas Hīlesvilas rezervāts Viktorijas štatā, kur pīļknābjiem izveidots dzīves vide ar mākslīgu ūdens straumi. 2003. un 2006. gadā pīļknābju mazuļus izdevās sagaidīt arī Tarongas zoodārzā.
Pīļknābju pilnīgas izzušanas risks palielinājās pēc traģiskajiem mežu ugunsgrēkiem 2019. gada nogalē un 2020. gada sākumā, kad Austrālijā izdega 12,6 miljoni hektāru krūmu. Zinātnieki lēš, ka šajā ugunsnelaimē bojā gāja ap trim miljardiem dzīvnieku.
Atšķirībā no Austrālijas slavenākajiem dzīvniekiem koalas un ķengura pīļknābji ir ļoti reti pamanāmi savvaļā, jo piekopj noslēgtu dzīvesveidu un tiem nepieciešami īpaši dzīves apstākļi. Viņi mājo pie nelieliem strautiem un lēni plūstošām upēm.
Pīļknābis un ehidna ir vienīgie zīdītāji, kas dēj olas.
Starptautiskā Dabas aizsardzības savienība 2016. gadā pīļknābjus ievietoja īpaši apdraudēto sugu kategorijā, un tos aizsargā ar likumu. Pilnīga šīs sugas izzušana varētu notikt tuvāku desmitgažu laikā.
Ārpus Austrālijas pīļknābji mīt tikai Sandjego zoodārzā ASV.