Ar savu pieredzi zemeņu audzēšanā uz balkona dalās Aija Auzāne no Rīgas.
Viss sākās ļoti nevainīgi
Sērfojot internetā, trāpījās kāds TV šovs. Jauna meitene, agronome, demonstrēja, kā, veicot ne pārāk sarežģītas manipulācijas ar divām plastmasas caurulēm, var tikt pie personiskās vertikālās zemeņu dobes. Šī ideja mani aizrāva.
Veikalā Depo vīrs palīdzēja iegādāties vienu resnu kanalizācijas cauruli (diametrs 20 cm), vienu tievu ūdens cauruli (diametrs 4 cm) un abām piemērotus aizbāžņus.
Citi lasa
Pati resnajā pamīšus 25–30 cm atstatumā izurbu lielos caurumus (diametrs 5 cm), pa kuriem augus stāda, bet tievajā – mazos caurumiņus, pa kuriem laistot plūst ūdens (augšpusē ar mazo urbīti saurbu biežāk, apakšā retāk). Tievo cauruli aptinu ar maisa drēbi, lai mazie caurumiņi neaizķep ar augsni, un ievietoju centrā lielajai, kuru sāku aizpildīt. Vispirms iebēru olīšus drenāžai, tad veikalā pirktu zemi, kas paredzēta zemenēm. Pakāpeniski ievietojot caurumos zemeņu stādus (remontantās – pirku tirgū), pamazām aizpildīju visu resno cauruli. Tikai zemei jābūt tik blīvai, lai nākamā kārta nenobruktu uz leju ar visu zemeņu stādu! Laistīju no caurules augšas. Pirmos ziediņus upurēju un izkniebu – lai zemenes labāk ieaugas.
Visu vasaru priecājos kā mazs bērns! Skaisti, neparasti, ciemiņiem – neticami.
Ziemā pirms lieliem saliem cauruli sasedzām. Pavasarī sapratu, šī avantūra nav izdevusies. Atdzīvojās tikai trīs stādi, pārējie izsala. Godīgi sakot, tas bija paredzams.
Secinājumi! Pirmais – lai neaizlaistu zemeņu stādus postā, vasaras nogalē vai rudenī tie jāpārstāda dārzā. Otrais – audzējot zemenes caurulē, augšējos augus ir grūtāk apkopt, bet apakšējiem attīstība notiek lēnāk, jo tiek mazāk gaismas. Klāt jauns pavasaris! Dabā viss iet pa riņķi, mēs tam līdzi. Lai visiem veicas! Aija iesaka noskatīties šo video:
Profesionāļa ieteikumi
Daži Jāņa Aldermaņa dārzniecības vadītājas bioloģijas zinātņu doktores Vijas Rožukalnes padomi:
- Par nokareno zemeni, ko audzēt uz balkona, var izmantot gandrīz jebkuru remontanto zemeni. Lai veidotos nokarens krūms, stāds jāaudzē jau kopš marta siltumnīcā, lai tad, kad tas jāliek uz balkona, stāds būtu pietiekami ataudzis un jau dzītu jaunās stīgas, uz kurām veidojas jaunie stādiņi (rozetes) ar ziediem, vēlāk ogām. Pārbaudīta šķirne ir Elan, sevišķi plaši to audzē Lietuvā un Latvijā pārdod stādus. Lielas, koši sarkanas ogas. Labi stīgo, bet – tikai pirmajā gadā. Labas šķirnes ir Ariba White un Ariba Red – fantastiskas ogas, labi stīgo, bet arī – tikai pirmajā gadā. Citas šķirnes, ko arī iesaka: Brighton (ogas lielas, patumšas, paskāba garša, ražība laba, veido maz stīgu), Calypso (ogas samērā lielas, spilgti sarkanas, garšīgas, ražība laba), Selva (ogas ļoti lielas, spilgti sarkanas, stingras, vidēji ražīgas, maz stīgo), San Andreas (ogas ļoti lielas, spilgti sarkanas, ar paskābu garšu, stīgo maz). Jāņem vērā, ka dienvidos selekcionētajām remontanto zemeņu šķirnēm mūsu klimata apstākļos ir vāja ziemcietība. Visdekoratīvākā remontanto zemeņu šķirne ir Toscana, kas veido intensīvi rozā ziedus un samērā lielas ogas. Bet atkal – pirmajā gadā, kad šo šķirni audzē no sēklām, tā lieliski stīgo, otrā gadā vairs ne.
- Skaistumam vertikālajā stabā šur tur var iestādīt Indijas dišenejas (Duchesnea indica) jeb neīstās zemenes, kas ir ziemcietes, krāšņi zemsedzes augi. Zied ar spilgti dzelteniem ziediņiem un ražo mazas, ēdamas, bet bezgaršīgas, zemenēm līdzīgas ogas. Indijas dišenejas aizaudzē vertikālā staba neglītās vietas.
- Audzēšanai balkona kastēs izmanto arī mēnešzemenes, kas zied un veido ogas visu vasaru un rudenī. Tās aug arī vieglā noēnojumā, bet ir prasīgas pret mitrumu.
- Remontanto zemeņu audzēšanai vajag rupjas frakcijas (virs 20 mm) neitralizētu kūdras substrātu (80%), kas samaisīts ar perlītu (20%). Tam var piejaukt kā pamatmēslojumu nedaudz kompleksā minerālmēslojuma ar palielinātu kālija daudzumu (NPK 11–11–21) un Trihodermīnu vai Biomiksu, kas uzlabo augu izturību pret slimībām.
- Stādus liek tādā pašā dziļumā, kā tie auguši, – lai sakņu kakliņš būtu vienā līmenī ar augsnes virsmu.
- Siltā laikā jālaista katru dienu, labāk vakarā vai agri no rīta. Jo mazāks trauks, kurā audzē zemenes, jo lielāka vērība jāpievērš tam, lai zemenes neiekalst. Vispraktiskāk, ja audzē caurulē, būtu tajā ierīkot pilienlaistīšanu.
- Papildmēslojumu dod reizē ar laistīšanu, kad pēc iestādīšanas pagājušas 4–5 nedēļas. Cik bieži? Reizi vienā divās nedēļās. Pavasarī dod tādu šķidro komplekso mēslojumu, kurā vairāk slāpekļa, bet vēlāk – ogu veidošanās un ražošanas laikā – tādu, kas satur vairāk kālija.
- Lai augi labi pārziemotu, septembrī zemenes izņem no balkona kastēm, podiem un vertikālajām caurulēm, nogriež visas stīgas, ziednešus, vecākās, slimās lapas un pārstāda dārzā. Otrs variants – ar visiem podiem ierok zemē siltumnīcā. Kad augsnes virsma sasalusi, augi jāpiesedz ar skujām, salmiem vai kūdru. Pagrabā pārziemināt nevar, jo zemenēm vajadzīgs aukstuma periods.
Raksts pirmo reizi publicēts 2020. gadā!