Konsultē Varis Kazaks, Kokaudzētavas Baltezers saimnieks.
- Beidzot ir klāt stādīšanas laiks! Pirms dodies uz stādaudzētavu, sagatavo jaunajiem dārza iemītniekiem piemērotu mājvietu – atrodi katram atbilstošu vietu un ielabo augsni ar katram piemērotām barības vielām. Piemēram, hortenzijas var augt gan pilnā saules apgaismojumā, gan pusēnā. Tām vajadzīga auglīga augsne ar skābu reakciju un arī bagātīga laistīšana. Stādīšanas bedrē ieteicams likt sadalījušos kūtsmēslus un labu kompostu, piejaucot tiem skābo kūdru.
- Neaizmirsti pabarot arī tos, kas jau aug tavā dārzā! Ja martā nepaguvi, iestrādā koku un krūmu apdobēs ilgas iedarbības granulēto komplekso mēslojumu, piemēram, Osmocote vai Plantacote, kas paredzēts sešiem mēnešiem, – ar to pietiks līdz pat rudenim. Aprīlī jau var sākt lietot arī šķīstošo mēslojumu, kas iedarbojas uzreiz. Taču jāskatās, lai to neizdarītu pārāk agri. Ātras iedarbības mēslojums uzreiz mudina augt, un jaunie dzinumi var ciest salnās, kas var uznākt vēl maijā un pat jūnijā.
- Ja pagājušajā gadā koki un krūmi izskatījās mazliet panīkuši un auga negribīgi, vērts augsni bagātināt ar organiskajām vielām – labu kompostu vai kūtsmēsliem, kas jau kārtīgi sadalījušies.
- Ja martā nepaguvi apgriezt hortenzijas, dari to aprīlī. Pieredze liecina, ka tas ir pat labāk, jo, piemēram, pagājušā gada vēlajās salnās cieta hortenziju pumpuri, kas pēc apgriešanas jau bija sākuši augt. Hortenziju īpatnība ir tāda, ka pirmie sāk mosties, augt pumpuri, kas atrodas augstāk uz dzinuma. Attiecīgi – ja apsalst tie, kas tik un tā būtu jāapgriež, skāde nav tik liela.
- Vidēja un liela auguma (virs 1,5 m) skarainajām hortenzijām apgriez iepriekšējā gada dzinumus, atstājot uz katra pa diviem vai trim pumpuriem. Tāpat arī krūms jāparetina, izgriežot bojātos un smalkos zariņus.
- Vēl arvien var turpināt apgriezt dzīvžogu, taču tas jāpagūst, pirms iestājies silts laiks un sākuši briest pumpuri.
- Nedrīkst aizmirst sakopt arī zālienu – izgrābt veco zāli, sakritušos zarus, lapas, izlīdzināt kurmja rakumus. Kad zāliens apžuvis, vismaz reizi dažos gados vērts paveikt pamatīgāku uzkopšanu – vertikulēšanu vai aerāciju –, lai zāliens atjaunojas un kļūst par koši zaļu fonu gan kokiem un krūmiem, gan puķēm.