Kā izbaudīt saulgriežus?
- Līdz saulgriežiem sakop māju, atpūties, vēlams ieiet pirtī.
- Saulgriežu svinēšanai jānotiek spēcīgā vietā – tādā, kur ir kalns, ozols, akmens, upe, ezers vai jūra, panorāmas skats, lai var redzēt saullēktu un saulrietu.
- Galvā liec vainagu.
- Pareizi jāiekur ugunskurs – dziedot (vai skaitot) ugunij veltītu dainu (Es sakūru uguntiņu/ No deviņi žagariņi;/ Trejdeviņas dzirkstelītes/ Pret saulīti aiztecēja) un tiešām arī dedzot deviņus žagariņus. Kad tie iedegušies, katrs savu atnesto pagalīti liek ugunskurā un domās izsaka savu vēlmi.
- Īsi pirms pusnakts vajag sadedzināt ugunskurā visu slikto, kas gada laikā noticis. To slikto šajā laikā ir uzkrājuši pērnie svētku vainagi, zāļu pušķi, tāpēc tie jāmet ugunī, palūdzot, lai uguns savāc sevī un paņem līdzi visas nedienas, kas pa šo gadu bijušas (Trejdeviņas dzirkstelītes/ Pret saulīti aiztecēja,/ Tā tecēja nelaimīte,/ Pret saulīti sprakšķēdama).
- Pēc tam laiks vēlmēm! Ziedošana ugunij – jo vairāk saulgriežu ugunskuram – tiek uzskatīta par pašiem spēcīgākajiem ziediem (dāvinājumiem). Svarīgākie ziedojumi – maize, ūdens, uguns, medus un siers. Kā tas notiek? Paņem ziedu rokās, ieliec tajā savu vēlēšanos. Ziedo un vēlies, ko vien gribi, līdz visas vēlmes būs izteiktas. Pēc katras vēlmes (ziedojuma) trīs reizes jānoskaita: lai top! Tad kārtīgi svied rokas gaisā, lai tava vēlēšanās ātrāk tiek pie saulītes.
- Kad lielā uguns pieklususi, laiks lēkt pāri ugunskuram. Lecot pāri ugunij, mēs atbrīvojamies no trauksmes, bailēm, jo tajā brīdī psiholoģiski kaut ko pārvaram.
- No rīta sagaidi saullēktu un pavārties rasā, vislabāk bez drēbēm. Ja vien ir iespēja, noripinies no kalna lejā un izpeldies! Ripināšanās rasā un iešana ūdenī arī ir attīrīšanās. Rasa ir maksimāli enerģētiski uzlādēts ūdens.
- Uzpīto vainagu ņem sev līdzi visam nākamajam gadam, pakar to kaut kur un taupi. Tam pievēršoties, atkal varēsi domās un sajūtās atgriezties saulgriežu kalnā un just šīs nakts enerģētiku. Vainags ir tavs sargātājs, tas uzkrās visu slikto.