Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam 2025. gadam!
ABONĒT! ABONĒT!
  • 7 padomi sanpaulijas kopšanā. Lai zied ilgi un krāšņi!

    Māja
    Ievas Padomu Avīze
    Ievas Padomu Avīze
    6. marts
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Sunny_Smile / Shutterstock
    Sanpaulijas (Saintpaulia) mēdz dēvēt arī pa Āfrikas vijolītēm, taču tautā tās mīļi sauc arī par Paulītēm. Apkopojam biežākos jautājumus par krāšņo ziedētāju kopšanu.
    1. Ja nopirkts vai uzdāvināts ziedošs sanpaulijas podiņš – kur to vislabāk novietot?
      Sanpaulija labi jutīsies siltā telpā (20–25 grādu temperatūrā), gaišā vietā, bet ne tiešos saules staros. Tā labi augs uz ziemeļu un ziemeļrietumu puses palodzēm. Gaiss nedrīkst būt pārāk sauss, tāpēc telpās ar sausu gaisu podiņa tuvumā vajadzētu nolikt trauciņu ar ūdeni. Augs necieš arī caurvēju un straujas temperatūras svārstības.
    2. Cik bieži un bagātīgi jālaista?
      Nedrīkst liet tik daudz ūdens, ka tas sakrājas uz paliktņa. Jālaista tik bieži, lai augsne starp laistīšanas reizēm apžūtu. Lai izvairītos no sakņu puves, sanpaulijas ziemā ieteicams laistīt no rīta, bet vasarā vakarā. Turklāt tas jādara uzmanīgi, lai ūdens nenokļūtu uz lapām vai rozetes centrā. Laistīšanai ieteicams izmantot istabas temperatūras ūdeni. 
    3. Ko darīt, ja augu gadījies iekaltēt?
      Nedaudz jāaplaista, jāuzliek polietilēna maisiņš un nākamajā dienā, kad lapas būs atguvušās, atkal nedaudz jāaplej. Uzreiz pamatīgi salejot, augs var strauji iznīkt. 
    4. Vai sanpaulijai patīk aprasināšana?
      Nemaz nepatīk – sanpaulijas nedrīkst rasināt! Ja uz lapām sakrājušies putekļi, reizi divos mēnešos augu var uzmanīgi nodušot vai nomazgāt ar vāju remdena ūdens strūklu zem krāna, pēc tam sausā telpā jāļauj augam nožūt.  
    5. Cik bieži puķe jāmēslo?
      Sanpaulijas jāmēslo tikai intensīvas augšanas periodā, un ne biežāk kā katrā trešajā laistīšanas reizē laistāmajam ūdenim vēlams pievienot mēslojumu. Nevajag mēslot tikko noziedējušu sanpauliju, jo augam starp ziedēšanas reizēm jāļauj atpūsties. Veikalos nopērkams tieši sanpaulijām paredzēts mēslojums.
    6. Vai nopērkama arī speciāli sanpaulijām domāta augsne?
      Jā, bet labu augsni var pagatavot, arī izmantojot daudzviet nopērkamo papardēm domāto augsni, kam pievienots slieku biohumuss, mēslojums ziedošiem telpaugiem un mazliet perlīta vai vermikulīta, kas augsni darīs irdenāku. 
    7. Kad ir labākais laiks sanpaulijas pārstādīšanai?
      Pārstādīt var visu gadu, taču vislabāk to darīt pavasarī. Stādīšanai labāk izvēlēties lēzenus un seklus podus, nevis šaurus un dziļus. Ja pods būs pārāk liels, augs visus spēkus veltīs, lai piesakņotu poda zemi, un neziedēs. Svarīgi arī sanpauliju neiestādīt par dziļu, turklāt pirms stādīšanas augsne jāsasilda, jo auksta augsne šim augam nepatīk. Bez vajadzības sanpauliju pārstādīt nevajag – jo blīvāka sakņu sistēma, jo krāšņāk tā aug un zied.

    Ja sanpaulija nīkuļo

    • Dzelteni vai brūni plankumi uz lapām – pārāk spilgta saules gaisma, tātad augs jāpārvieto.
    • Brūni plankumi uz lapām – podiņš laistīts ar pārāk aukstu ūdeni.
    • Lapas kļūst dzeltenīgas – vainīgs var būt pārāk silts gaiss, nepareiza laistīšana vai auga pārmēslošana. 
    • Veidojas gaiši zaļas lapas uz ļoti gariem kātiem – sanpaulija cieš no zemas temperatūras.
    • Rozetes kāts noliecas vai izvijas, augs vairs nezied tik bagātīgi kā agrāk – sanpaulija noveco, šis process sākas pēc aptuveni trim gadiem. 

    Padoms: Ja lapas saaugušas tik biezi, ka ziedpumpuri gandrīz netiek tām cauri, lapas jāparetina.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk