• 7 padomi cidoniju audzēšanā. Rudens ir labākais laiks stādīšanai!

    Dārzs
    Lolita Lūse
    Lolita Lūse
    25. septembris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Algirdas Gelazius / Shutterstock
    Kad cidonijas ieaugušas, tās prasa salīdzinoši maz darba: vienreiz gadā jāizravē, un tas arī viss. Cidonijai ir ļoti dziļa sakņu sistēma, tāpēc augs pats spēj atrast sev gan barības vielas, gan ūdeni. Bet kā cidoniju ieaudzēt?

    Raksts no žurnāla Ievas Māja arhīva

    Pieredzē dalās SIA Zelta oga saimniece Zane Silgale, cidoniju audzētāja Talsu pusē

    7 padomi cidoniju audzēšanā

    1. Izvēloties cidoniju stādus, vēlams noskaidrot, vai konkrētā cidonija ir sējenis vai pavairota ar meristēmu metodi. Ja sējenis, nekad nevar īsti zināt, vai cidonija būs pārmantojusi visas šķirnes īpatnības, savukārt pavairošana ar meristēmu metodi ir daudz drošāka. Zane pērk cidoniju kailsakņu stādus, jo tad var labāk redzēt, cik spēcīga ir auga sakņu sistēma. Taču par tiem ļoti jārūpējas – kad tie izcelti no pierakuma, nopirkti un pārvesti mājās, tūliņ pat atkal jāpierok zemē, lai saknītes neapkalst.
    2. Cidoniju stādus vari izaudzēt arī pats – savāc brūnās sēkliņas un iesēj. Cidoniju sēkliņas jāsēj rudenī, jo tām jāpiedzīvo aukstums, tikai tad sēkliņas domās par dīgšanu. Pastāvīgā vietā cidonijas jāstāda, kad sējeņi ir gadu vai divus veci, vecākiem stādiem pārstādīšana nepatiks.
      Pavairojot šādā veidā, gan jārēķinās, ka jauniegūtie stādi var neizaugt tieši tādi kā mātesaugs, piemēram, ja iesēsi bezērkšķu cidonijas, vari iegūt stādus gan ar, gan bez ērkšķiem. To, vai ērkšķi ir vai nav, varēs saprast tikai tad, kad stāds būs divgadīgs, jo viengadīgiem stādiem ērkšķu vēl nav. Savukārt to, cik lieli būs augļi, varēs uzzināt tikai pēc pieciem gadiem. 
    3. Labāk cidonijas stādīt rudenī, jo tad ir lielāka iespēja, ka augiem pietiks mitruma. Pavasari mēdz būt sausi, un tad stādījums būs jālaista.
    4. Skābuma ziņā krūmcidonijām patīk vāji skāba augsne (pH 5–5,5). Pirms stādīšanas noteikti vērts augsni aiznest uz analīzēm.
    5. Pirms stādīšanas augsne dziļi jāsastrādā un pilnībā jāatbrīvo no nezālēm, lai pēc tam mazāk jāravē. Lieti noderēs zaļmēslojums. Zane cidonijām atvēlētajā laukā pirms tam audzē eļļas rutkus, ko iestrādā zemē. 
    6. Augļu retināšana. Kad cidonijas noziedējušas, var redzēt, cik auglīšu būs aizmeties. Cidonija mēdz pati par sevi parūpēties – auglīši aug cieši blakām cits citam, tāpēc daļa nobirst, lai atlikušie varētu izaugt. Ja izskatās, ka kādai cidonijai augļu par daudz, daļu var izkniebt. Tad iegūsi mazāku ražu, bet lielākus augļus. Jāņem vērā, ka cidonijas sāk ražot trešajā gadā, bet uz pieklājīgu ražu var cerēt, sākot no piektā augšanas gada.
    7. Ražas novākšana. Cidonijas ir gatavas septembra beigās, oktobra sākumā. Nebūs īsti pareizi teikt, ka cidonijas ir gatavas, kad tās ir dzeltenas, jo mēdz būt arī zaļas krāsas cidonijas. Ja cidonijām ir ērkšķi, augļus vācot, noteikti jāvelk stingri cimdi, lai nesavainotu rokas.
      Novāktās cidonijas kādu laiku var glabāties vēsumā, piemēram, labā pagrabā. Tomēr par ilgu glabātām cidonijām sāk parādīties brūni plankumi – gatavojot sukādes, tie būs jāizgriež.
      Novāktās cidonijas pirms apstrādes noteikti jānomazgā, jo tās aug tuvu zemei. Pat ja tev šķiet, ka augļi ir ļoti tīri, pamēģini nomazgāt – redzēsi, cik netīrs kļūs ūdens.

     

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē