Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • 7 īpaši krāšņas hipeastru šķirnes un padomi skaistai ziedēšanai

    Māja
    Ginta Auzniece-Jaunzeme
    Šodien
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    ‘Santiago’
    Foto: no Ivitas Rudušas personiskā arhīva
    ‘Santiago’
    Amariļļa radinieka hipeastra ziedēšana gada nogalē ir pasākums, kas svētku gaidīšanai piešķir īpašu noskaņu. Iesakām septiņas īpaši krāšņas šķirnes.

    Iesaka Ivita Ruduša, dārza entuziaste, Instagram konta @darza_feja autore. Aizraujas ar hipeastru audzēšanu un kolekcionēšanu.

    Amarillis vai hipeastrs?

    Lai gan ap Ziemassvētkiem ziedošos sīpolaugus mēdz dēvēt par amariļļiem, augu pareizais nosaukums ir hipeastri. Jā, hipeastrs ir amariļļa radinieks – abi augi pieder amariļļu dzimtai (Amaryllidaceae), taču tie būtiski atšķiras. Amarillis ir savvaļas Āfrikas augs, kuram uz vismaz metru garā ziedkāta ir 10–15 smaržīgu, lielu trompetveida ziedu. Amariļļi zied vienreiz gadā – augustā un septembrī –, bet hipeastri ar ziediem var priecēt gan ziemā, gan pavasarī. Vēl viena atšķirība – amariļļi smaržo, hipeastri – ne. Tāpat amariļļiem ziedkāti ir pildīti, nevis cauruļveida kā hipeastriem un sēklas ir zaļganbrūnas, nevis melnas. Vārds hipeastrs (Hippeastrum) ir cēlies no grieķu valodas vārdiem hippeos, kas tulkojumā nozīmē bruņinieks, un astron – zvaigzne, tādēļ to mēdz dēvēt par bruņinieku zvaigzni. 

    7 skaistas hipeastru šķirnes

    Ņem vērā!

    • Būtu labi, ja telpā, kurā atrodas hipeastrs, būtu optimāla gaisa temperatūra – ne pārāk auksts un ne pārāk silts, vidēji ap 20 grādiem. Jāņem vērā – jo siltāks, jo ātrāk hipeastrs augs un ātrāk izziedēs. Arī ja gribas, lai hipeastrs uzzied vēlāk, piemēram, tieši uz Ziemassvētkiem vai kādu konkrētu pasākumu, puķpodu, kurā tas iestādīts, uz laiku var ienest vēsākā telpā, tā palēninot augšanas procesu.
    • Laistīšanā jāievēro mērenība – labāk mazāk nekā par daudz.

    Puķpodam ir nozīme!

    • Parasti uzsver, ka hipeastru sīpoli jāstāda pēc iespējas mazākā podā, jo daudz vietas tam nevajag, turklāt daļai sīpola vispār jāatrodas virs augsnes. Esmu ar podu izmēriem eksperimentējusi un secinājusi, ka, ja plānots sīpolu saglabāt nākamajiem gadiem, labāk, lai puķpods ir lielāks, dziļāks. Lielākā podā sīpolam ir iespēja izaudzēt lielākas saknes, ar kurām tas no augsnes uzņem barības vielas, un tad arī pats sīpols izaug brangāks.
    • Vēl – labāk, lai podam ir augstas malas, jo īpaši pildīto šķirņu ziedkāti no smaguma mēdz gāzties – tad ir labi, ja poda malas ir kā atbalsts. Noderēs arī laikus sagatavoti balstiņi – koka, metāla, bambusa mietiņi, pret ko ziedkātus atstutēt. Tos pie balsta var piesiet ar dekoratīvām lentītēm.

    Uzticamas vietas, kur pasūtīt hipeastru sīpolus

    •  order.eirobulb.nl
    •  amaranth-amaryllis.com
    •  farmergracy.co.uk
    • vamarylia.com

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē