Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam 2025. gadam!
ABONĒT! ABONĒT!
  • 7 iemesli puķes un dārzeņus ziemā sēt ārā. Norūdīti augi un vairāk vietas uz palodzēm!

    Dārzs
    Lauma Lūse-Kreicberga
    20. februāris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: no personiskā arhīva (Maija Gūte)
    Ziemas sējas metode ar katru gadu kļūst populārāka. Ja arī tu vēlies izmēģināt šo neparasto sēšanas veidu, lūk, ieteikumi, kā soli pa solim to paveikt. Starp citu, sēt varētu arī tad, ja aiz loga ir sniegs.

    Konsultē Elīna Egle, Tava Dārznīca saimniece (instagramā @tavadarznica) un Maija Gūte, dārza entuziaste (instagramā @grow.green.home).

    Kad ilgas lielākas par pacietību

    Ja arī tev ir zaļie pirkstiņi, tu noteikti zini to sajūtu, kad ilgas pēc pavasara kļūst lielākas par pacietību, kad veikalā krāsainie sēklu iesaiņojumi vilina tik ļoti, ka roka pati stiepjas pēc sēklu paciņas, tad pēc vēl vienas, un vēl… Taču saules gaismas vēl ir maz, īpaši šajā pelēcīgajā ziemā – iesējot augus dēstu kastītēs jau šobrīd, tiem ir liels risks izstīdzēt. Toties tieši tagad ir īstais brīdis, kad ļauties eksperimentam – ziemas sējai. Ziemas sēšana ir metode, kad salizturīgas sēklas ziemas mēnešos sēj plastmasas traukos jeb improvizētās siltumnīcās, kuras izvieto dārzā, lai veicinātu un palielinātu dīgtspēju un izaudzētu spēcīgus, norūdītus stādus. Visinteresantāk ziemas sēja izskatās laikā, kad ir sniegs. Arī fotogrāfijās redzamie sēšanas darbi tapa vienā no šīs ziemas retajām baltajām dienām, lieliski nodemonstrējot, ka dārzkopis pat sniegu spēj izmantot savā labā. Dārznieces Latvijā, kuras jau izmēģinājušas šo citviet pasaulē pazīstamo metodi, ir pārliecinājušās par tās efektivitāti – sēklas tiešām sadīgstot, rezultāti – atkarībā no šķirnes – esot labāki vai sliktāki, taču izaugot pietiekami daudz dēstu, lai būtu, ko iestādīt dārzeņu vai puķu dobē. Ja šaubies, pamēģini daļu sēklu, kuras parasti sēj kastītēs un novieto uz palodzes, iesēt īpaši veidotā siltumnīcā, kuru novietosi dārzā, un pēc tam varēsi salīdzināt. 

    Der ne visiem augiem

    Ar ziemas sējas metodes palīdzību iespējams izaudzēt gan daudzgadīgos, gan viengadīgos augus – ziemcietes un viengadīgās puķes, dārzeņus un garšaugus. Visiem augiem gan šī metode neder, jo sēkliņu atrašanās ārtelpā, ziemā, aukstumā, pat sniegā uzskatāma par skarbiem augšanas apstākļiem, taču sēklas, kurām nepieciešama stratifikācija jeb sēklu pakļaušana zemai gaisa temperatūrai, būs sajūsmā par šo metodi, jo tiks veicināta un palielināta sēklu dīgtspēja. 

    Sēklu dīgšanas ātrums augiem var atšķirties – tas atkarīgs no šķirnes un laika apstākļiem. Dīgšana parasti sākas, iestājoties siltākam laikam – martā vai aprīlī, bet šogad, iespējams, tas notiks daudz ātrāk nekā parasti. «Kad stādi saauguši, es tos nepiķēju, sadalu sējumu vairākās daļās un pēc salnām pārstādu uzreiz dobē. Jo mazāk tiek traumētas saknītes, jo ātrāk augs iesakņosies un parādīs sevi visā tā krāšņumā,» norāda Elīna Egle. 

    7 iemesli, kāpēc vērts apgūt ziemas sējas metodi

    1. Tā ir iespēja izmēģināt ko jaunu.
    2. Tas ir ļoti labs veids, kā nodarbināt zaļos pirkstiņus, atpūtināt galvu un relaksēties. 
    3. Šādā veidā iespējams iesēt daudz vairāk. Sēklu.
    4. Lai gan varētu sēt arī pa taisno dobē, mazajās siltumnīcās var daudz labāk kontrolēt sējumu – novērst to, ka putni izlasa sēklas, pasargāt no vēja iedarbības. 
    5. Tiek nodrošināta sēklu stratifikācija, palielinās dīgtspēja un rezultātā izaug spēcīgi un norūdīti stādi.
    6. Salīdzinot ar dobēs iesētajām sēklām, siltumnīcās tās sadīgst ātrāk. 
    7. Salīdzinot ar sēšanu kastītēs iekštelpās, ziemas sēja prasa daudz mazāk rūpju. 

    Ko sēt?

    • Dārzeņus: redīsus, burkānus, bietes, rāceņus, lapu kāpostus, rukolu, seleriju, spinātus, sīpolus un ķiplokus u. c.
    • Garšaugus: dilles, pētersīļus, skābenes, koriandru u. c.
    • Puķes: kliņģerītes, rudzupuķes, lauvmutītes, Ķīnas neļķes, lefkojas, delfīnijas, magones, verbēnas, ehinācijas, rudbekijas, kosmejas, alisītes, puķu tabaku, nigellu, ozolītes u. c.

    Soli pa solim

    Mazās siltumnīcas izveidošana

    1. solis. Nepieciešami tukši, pietiekami lieli plastmasas trauki, piemēram, 5 l pudeles. 
    2. solis. Trauka apakšā izveido caurumiņus, lai nodrošinātu ūdens noteci. Tas ir ļoti svarīgi, citādi augiem būs pārlieku liels mitrums, un tie noslīks, nevis izbaudīs augšanu.
    3. solis. Pudeli vidusdaļā pārgriež uz pusēm (bet ne līdz galam), lai to varētu plaši atvērt, iebērt augsni un lai vēlāk varētu ērti piekļūt sējumam.
    4. solis. Trauka apakšdaļu piepilda ar augsni – tai jābūt vieglai, gaisīgai un caurlaidīgai, piemēram, var izmantot kūdras substrātu, kas sajaukts ar kompostu. Papildu mēslojums nav nepieciešams. Ja ir vēlēšanās, substrātu var papildināt arī ar perlītu vai vermikulītu, kas to padarīs gaisīgāku.
    5. solis. Kad sēklas sasētas, augsni apsmidzina ar ūdeni vai uzber sniegu un pudeli aiztaisa ar līmlenti. 
    6. solis. Traukam noņem korķīti, lai nodrošinātu gaisa apmaiņu. 
    7. solis. Uz pudeles uzraksta augu nosaukumu un datumu (var arī veikt pierakstus uz koka vai plastmasas zīmītes un ievietot pudelē).
    8. solis. Novieto trauku dārzā saulainā, no vēja pasargātā vietā.  

    3 iespējamās kļūdas

    1. Ļoti maz mitruma. Svarīgi atcerēties, ka sējas laikā jāuzmana mitrums, jo sala un saules ietekmē mitruma daudzums gaisā un augsnē samazinās, tāpēc jāskatās, lai augsne traukā neizkalst. Ik pa laikam augsne jāapsmidzina ar ūdeni vai jāpapildina ar sniegu, ko iebirdina pa atvērto pudeles caurumu augšpusē. 
    2. Pārāk daudz mitruma. Svarīgi nodrošināt ūdens noteci – ja būs aizmirsies izurbt caurumus trauka apakšā, augi noslīks.
    3. Nepareizi sasētas sēklas. Jāatceras, ka ne visas sēklas jāapber ar augsni (seko norādēm uz sēklu paciņām!), piemēram, uzpirkstītes un lauvmutītes sēj augsnes virskārtā, piespiežot pie mitrās augsnes. «Jo mazāka sēkliņa, jo lielāka iespējamība, ka tā jāsēj virs augsnes, tomēr tā ir ne vienmēr,» piebilst Elīna Egle. 

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē