Ģeotekstils labi atdala dažādus augsnes slāņus – auglīgo no neauglīgā. Piemēram, jūrmalā un citās vietās, kur ir smilšaina grunts, atvestā un dārzā izbērtā melnzemes krava drīz vien pazudīs kā nebijusi – ieskalosies smiltīs, augsnes slāņi sajauksies savā starpā –, un augi neaugs, lai gan tos cītīgi mēslosi. Tādā gadījumā prātīgāk būtu virsējo smilšu kārtu norakt, ieklāt ģeotekstilu, virsū uzbērt auglīgās augsnes slāni – tā tas nekad nesajauksies ar neauglīgo slāni, kas palika zem ģeotekstila.
Austais ģeotekstils ir ļoti izturīgs, un tā mūžs var būt pat simt gadu: ja austajam ģeotekstilam netiek klāt saule, tas tikpat kā nesadalās. Savukārt plānākā, dārzkopībā izmantojamā ģeotekstila mūžs varētu būt aptuveni 10–20 gadu. Ģeotekstilu var nopirkt būvniecības preču veikalos.
Kā pareizi ieklāt ģeotekstilu:
- Vispirms sagatavo vēlamās dobes formu, tad, norokot augsni, to pazemina par aptuveni 5–10 cm.
- Uzklāj ģeotekstilu. Ņem vērā, ka tie ir divu veidu. Austais ģeotekstils, kuru izgatavo, polipropilēna, poliestera vai polietilēna diegus vai lentes saaužot vienā audumā, parasti izmanto ceļu un ēku būvniecībā. Dārzkopībā vairāk izmanto neausto ģeotekstilu, kas ražots no nepārtraukta polipropilēna pavediena, termiski presējot.
- Novieto koku, krūmu, ziemciešu stādus vietās, kur tos plānots stādīt.
- Šajās vietās veic krustenisku iegriezumu, izroc stādāmo bedri un iestādi augu. Lieko augsni noņem un pārvieto uz citu dārza vietu.
- Ar ģeotekstilu pārklāto dobes vietu kārtīgi salaisti un tad uzklāj 5–10 cm biezu mulčas kārtu. Vēlāk varēsi mulču papildināt, ja vajadzēs.
Kā vēl izmantot?
Ir arī speciāli biezāki ģeotekstili, kas paredzēti puķu dobju norobežošanai no zāliena. Šo materiālu iespējams izlocīt dobes formā un ap visu tās robežu ievietot augsnē. Tāpat ģeotekstilu izmanto, lai pasargātu sava dārza teritoriju no apkārt augošo koku sakņu ieaugšanas.
3 ģeotekstila mīnusi
- Maza auguma augiem – vasaras puķēm, ziemcietēm – austais ģeotekstils, visticamāk, nepatiks, it īpaši, ja tam pa virsu uzbērta mulča. Tādā gadījumā labāk izmantot neausto ģeotekstilu.
- Ģeotekstils laiž cauri mitrumu, bet – tas notiek lēnāk. Turklāt pēc vairākiem gadiem mitrums caur ģeotekstilu uzsūcas arvien sliktāk. Galvenais mīnuss – tiek aizkavēta mēslojuma ieskalošana augsnē.
- Ar laiku nezāles sasējas pa virsu arī ģeotekstilam, tās ielaiž saknes, un tāpat ir jāravē. Ja ģeotekstils uzklāts absolūti neiekoptam nezāļu laukam uzreiz pēc uzrakšanas, daudzgadīgo nezāļu saknes lien zem ģeotekstila līdz iestādītajam augam, kur pa caurumu spraucas ārā un aug.