Raksts no žurnāla Ievas Māja arhīva
Konsultē dārzniecības Puķu sēta saimniece Inita Zepa.
5 padomi vasaras podu puķu audzēšanā
- Liels pods. Pērkot vasaras podu puķi, pievērs uzmanību poda lielumam: ideāli, ja tam ir 30 centimetru diametrs. Visbiežāk tirgū tiek piedāvāti augi 20 centimetru podiņos. Tas nekam neder! Ja puķe iestādīta mazā podiņā, drīz vien saknēm sāks trūkt vietas – substrāta un mitruma būs par maz. Lai kā centīsies labi kopt, puķe sāks nīkuļot un aizies bojā. Ja tava puķe nopirkta un aug mazākā podiņā, noteikti pārstādi.
- Rupjš substrāts. Svarīgs ir arī substrāts, kādā augs iestādīts, – jo tam rupjāka frakcija, jo labāk. Smalks substrāts ātri sablīvējas – saknēm trūkst gaisa un augs sāk nīkuļot.
Ņem vērā! Nekādā gadījumā podu puķēm nevajag izmantot dārza augsni – tā ātri sablīvēsies. - Vienmērīgs mitrums. Vasaras podu puķēm ir svarīgs mitrums – tās regulāri jālaista, augsnei podā vienmēr jābūt mitrai, lai puķe tiek gan pie ūdens, gan barības vielām. Ja laiks karsts – jālaista katru dienu, ja lietaināks vai augs stāv ēnā – mazliet retāk.
- Lietus ūdens. Laistīšanai vislabāk izvēlēties lietus ūdeni: tad puķes augs griezdamās. Ja lietus ūdens nav, var ņemt ūdeni no kādas dabīgas ūdenstilpes – ezera, dīķa, akas. Ar ūdeni no dziļurbumiem vai krāna – ļoti uzmanīgi. Bieži vien tieši ūdens vainojams tajā, ka puķes neaug, nezied un nīkuļo. Ja gadu no gada pērc podu puķes un tās rūpīgi mēslo un citādi rūpējies, bet iepriecinoša rezultāta nav, iespējams, neveiksmē vainojams tieši ūdens.
Lai augus vēl vairāk iepriecinātu, laistāmo ūdeni mazliet paskābini: tradicionālā lieluma lejkannā ieber naža galu citronskābes. - Pietiekams mēslojums. Podu puķes jāmēslo ar komplekso mēslojumu – vislabāk derēs mēslojums ziedošiem balkona augiem. Jāizlasa, kas rakstīts uz iepakojuma, cik stiprā koncentrācijā mēslojums augiem jādod. Ja lieto stipru mēslojumu, puķes ar to jālej divreiz nedēļā. Savukārt ar vājākas koncentrācijas mēslojumu puķes var liet katrā laistīšanas reizē. Ja puķi nemēslos, tā priecēs ļoti īsu brīdi – tikai tik ilgi, kamēr tā saņems barības vielas no ilgās iedarbības mēslojuma, ko audzētāji parasti pievieno substrātam. Dažkārt saimnieces saka: bet es nemēsloju, un man tāpat ziedēja! Ziedēja gan, bet tu pat iedomāties nevari, cik krāšņi un kupli būtu saaugusi puķe, ja tā būtu cītīgi mēslota.