4 padomi, kā saglabāt veselīgu dārzu:
- Sadedzini slimās augu daļas un kaitēkļus!
Mazdārziņā daudz ko var paveikt savām rokām, izgriežot slimās augu daļas, nolasot kaitēkļus vai saspiežot tos, izliekot ķeramtraukus un līmes jostas. Parasti rodas neskaidrība, ko darīt ar slimajām augu daļām vai savāktajiem kaitēkļiem. Kompostēt drīkst tikai sēņu ierosinātu slimību bojātās augu daļas – ar nosacījumu, ka tiks lietots biokompostētājs. Taču vai katrs atšķirs – bojājumu izraisījušas sēnes vai baktērijas? Tāpēc drošāk ir sadedzināt. - Nopurini bojātos augļaizmetņus!
Jūnija sākumā labi redzami zāģlapseņu bojātie augļaizmetņi gan āboliem, gan plūmēm. Tos vēlams pēc iespējas ātrāk savākt, lai kaitēkļi nepāriet uz nākamajiem augļaizmetņiem vai nepaliek uz nākamo gadu. Visērtākais variants – bojātos augļaizmetņus nopurināt līdz ar nepilnīgi attīstītajiem. Dārznieki to sauc par jūnija nobiri. - Nolasi kaitēkļu pirmo paaudzi!
Visus kaitēkļus būtu svarīgi pēc iespējas savākt, it īpaši, ja tiem ir vairākas paaudzes gadā. Rūpīgāk nolasot pirmo paaudzi, nākamās neveidosies tik strauji. - Kaitēkļus kompostē!
Savāktos kaitēkļus var iebērt lielākā traukā ar ūdeni, kam pievienota kāda virsmaktīvā viela, piemēram, šķidrās ziepes, trauku mazgājamais līdzeklis vai pat eļļa. Pēc 2–3 nedēļām to visu varēsi liet kompostā, jo kaitēkļi būs iznīcināti.
Lai nodrošinātu kvalitatīvu ražu, jūnija sākumā jāretina augļaizmetņi. Īpaši plūmēm, ābelēm un bumbierēm.