Raksts no žurnāla Ievas Dārzs arhīva
Konsultē Zane Gusta, lavandu audzētāja Grobiņā, LavenderVilla saimniece.
Metodes lavandu pavairošanai
- Ar spraudenīšiem – nogriežot zariņu un to ūdenī 2–3 nedēļas apsakņojot, ūdenim var pielikt klāt trihodermīnu.
- Ar zaru noliekšanu un apraušanu, gluži kā upenes.
- Ar sēklām, taču tām ir ļoti slikta dīgtspēja, tāpēc šī metode ir laimes spēle.
Par pavairošanu ar spraudeņiem
Septembra beigās, oktobra sākumā es izroku spēcīgākos krūmus, ko saucu par mammām – lai ir ģenētiskais materiāls, ko saglabāt tālāk. Šos stādus lieku pagrabā, kur ir plus 5–10 grādi, lai uzturas zaļi un cieši neaizmieg.
Tad janvārī un februārī apgriežu dzinumus spraudenīšiem, apsakņoju ūdenī un tad lieku zemītē, lai tālāk apsakņojas tur. Zemei var pievienot vulkāniskos pelnus – perlītu, lai nedaudz uztur mitrums.
Parasti tas ir marts, aprīļa sākums un laukā zeme vēl ir sasalusi, bet veikalā tobrīd lielākoties var iegādāties tikai kūdras substrātu. Lavandai tas īsti nepatīk – tai tīk drenēta, gaisa caurlaidīga, neitrāla vai vairāk kaļķaina augsne ar pH 7,0–7,2, līdz ar to kūdras substrātu samaisu ar jūrmalas smiltīm, kuras tai laikā nav sasalušas. Stādījums vienmērīgi jālaista. Svarīgi ir nepārlaistīt, jo mitrums stādam nepatīk, bet svarīgi arī mazo stādiņu neiekaltēt.
Spraudenīšus ārā izstādu ne ātrāk kā maija beigās.
Bulduru Dārzkopības vidusskolas pasniedzēja Anita Onkele iesaka stādīt pat tikai pirms Jāņiem. Ja mazos stādiņus iestāda dārzā maija sākumā, tikko tie sāk adaptēties, var uznākt salna un izdarīt augiem nopietnu kaitējumu. Piesegšana mazajiem stādiņiem ir riskants pasākums – dažkārt izdzīvo, dažkārt neizdzīvo.
Vairāk par lavandām un to sagatavošanu ziemai lasi šajā rakstā!