Raksts no žurnāla Ievas Māja arhīva
Konsultē Zane Purne, Nacionālā botāniskā dārza oranžērijas saimniece.
- Labi kopta gumijkoka lapas tomēr dzeltē. Ko darīt?
Dažkārt var novērot, ka gumijkokam nodzeltē pa kādai lapai. Iemesli var būt dažādi. Piemēram, lai arī augs ir daudzgadīgs, apakšējā lapa var nodzeltēt vienkārši tāpēc, ka kļuvusi veca. Ja uz lapas veidojas dzelteni plankumi, iespējams, uz tās ir kādas sēņu sporas, kas uz lapas sadīgst un lapu sabojā. Tāpat lapu dzeltēšanu var izraisīt auksta vēja plūsma, ja gumijkoks kādu brīdi atradies pie atvērta loga ziemā. Krasas temperatūras svārstības augam noteikti nepatīk. - Manam gumijkokam saaugušas pamatīgas gaisa saknes. Vai drīkstu tās nogriezt?
Ja lielam mājas gumijkokam ir daudz gaisa sakņu, tās tiešām ne vienmēr izskatās glīti, taču šīs saknes vajadzētu saglabāt – ja reiz daba radījusi, tātad augam tās ir vajadzīgas. Ja gaisa saknes saaug tik traucējoši lielas, ka tās tomēr jānogriež, gumijkoks izdzīvos un turpinās augt bez tām. - Vai gumijkokam jāslauka lapas?
Gumijkoka lapas mitrina un attīra gaisu, jā, arī no vīrusiem, tādēļ vismaz reizi mēnesī no tām noteikti jānoslauka putekļi. Nelielu, pārvietojamu augu var nomazgāt dušā, bet, ja gumijkoks liels, katra lapa jānoslauka ar mitru lupatiņu.
Vairāk par gumijkoka kopšanu lasi šajā rakstā!