• 12 knifi, lai māja vienmēr izskatītos sakopta

    Māja
    Iveta Sazonova
    16. janvāris, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Katru gadu līdz ar janvāra atnākšanu it kā atšķiram baltu lapu dzīvē – kāda apņemas veselīgāk ēst, cita sev sola vairāk sportot vai apgūt kādu jaunu prasmi. Un, protams, ikgadējā apņemšanās vecos krāmus un grabažas atstāt pagātnē un turpmāk dzīvot tīrā un sakoptā mājoklī. Ar ko sākt?

    Ar šādu apņemšanos jaunu gadu esmu iecerējusi sākt arī es. Un padomus, kā beidzot un uz visiem laikiem ieviest kārtību mājās, protams, meklēju internetā. Viegli man negāja. Ne tāpēc, ka trūktu informācijas. Gluži otrādi – kā izrādījās, ir tik bezgala daudz dažādu ieteikumu mājas uzkopšanai, ka visā šajā pārbagātībā var gluži vai apjukt. Turklāt daudzi no šiem padomiem saistīti ar lielu laika patēriņu un piepūli, tāpēc ikdienā nav nemaz tik viegli izmantojami.

    Pārlūkoju arī, ko iesaka vairāki populāri ārzemju blogeri, kuri savās platformās vai ik dienu dalās ar dažādiem knifiem, kā vieglāk, ātrāk un efektīvāk sakopt mājokli. Lūk, mani interesantākie un noderīgākie atradumi, kas, cerams, noderēs arī citām.

    1. Ieguldi promlēmzonās. Gandrīz katrās mājās (izņemot, protams, absolūti perfektās) droši vien ir kāds stūris, kur īpaši bieži valda nekārtība – izmētātas rotaļlietas, apavu bardaks, dvieļu čupa, izlasīto žurnālu grēda. Un nereti tieši šīs vietas vismazāk gribas kārtot, jo jau iepriekš zināms, ka pavisam drīz tur atkal atgriezīsies ierastā nekārtība. Tāpēc labs risinājums ir investēt tieši šādu stūru labiekārtošanā, lai problēmu reizi pa visām reizēm atrisinātu. Piemēram, kurpēm nopērc statīvu vai iegādājies īpašu skapīti, kur tās ātri un ērti var salikt, bet, ja tracina dvieļu kaudze, investē kvalitatīvos pakaramajos, vislabāk – ar katra ģimenes locekļa iniciāļiem. Savukārt rotaļlietām vai citām mantām, kas vienmēr kaut kur mētājas, labs risinājums ir skaistas kastes, uz kurām pašai prieks skatīties un prieks tās izmantot.
    2. Gultai un virsmām vienmēr jābūt kārtībā. Šis padoms varētu šķist elementārs, tomēr, kā liecina pieredze, ne vienmēr tiek izmantots, lai gan ir patiešām efektīvs. Gultas sakārtošana no rīta aizņems vien pāris minūtes, bet visa guļamistaba acumirklī sāks izskatīties daudz kārtīgāka. Šo ieradumu noteikti vērts ieaudzināt arī bērniem – panāc, lai arī viņiem tas kļūst par ikrīta pienākumu! Līdzīgi ir ar galdiem un citām virsmām. Tiklīdz tās ir sakārtotas, uzreiz rodas sajūta, ka kārtība valda visā telpā. Vai arī – padomā, kuras trīs lietas, ja netīras vai nekārtībā, tevi īpaši tracina, un tad pati sev apsoli – tām jābūt tīrām katru dienu! Mēģini pie tāda kārtošanas principa pieturēties kādu laiku, lai redzētu atšķirību. Noteikti būsi pārsteigta, cik kārtīga šķiet telpa, kā arī cik pašai patīkami tādā vidē uzturēties. Tā arī psiholoģiski parādās motivācija turpināt sakopšanas darbus, jo darba augļi uzreiz redzami un process nemaz nav bijis grūts.
    3. No augšas uz leju, no sausa uz slapju. Veicot lielo uzkopšanu, nav jēgas, piemēram, spodrināt kafijas galdiņu un tikai pēc tam tīrīt žalūzijas. Visi putekļi lidos uz leju un pārklās tevis tikko sakopto galdu – darbs būs jādara dubultā. Lai no tā izvairītos, vienmēr sāc tīrīt no augšas uz leju – sākumā aizkaru stieņus, tad augšējos plauktus, galdus un tikai pēc tam grīdas. Vēl viens pamatnoteikums ir sākt ar sauso tīrīšanu, pirms ķerties pie mazgāšanas. Jo vairāk sausā darba paveiksi, jo mazāk būs jāmazgā.
    4. Kārto pulksteņrādītāja virzienā. Tā vietā, lai nesakarīgi skraidītu šurpu turpu pa visu istabu vai dzīvokli, mēģinot to pēc iespējas ātrāk sakārtot, sāc no viena punkta un virzies pulksteņrādītāja virzienā apkārt telpai. Tas nodrošinās tādu kā iedomātu plānu tālākai rīcībai, atvieglojot un – galvenais – paātrinot visu tīrīšanas procesu.
    5. Izmēģini viena pieskāriena metodi. Mēģini uzlabot savus mājas kārtošanas paradumus, paturot galvā likumu: ja vien kādu lietu iespējams nolikt paredzētajā vietā ar vienu pieskārienu, dari to nekavējoties. Iedomāsimies, piemēram, agru rītu, kad tu ar fēnu žāvē matus, – tā vietā, lai ierīci, kā ierasts, nomestu kur pagadās, vienkārši paņem fēnu un ar vienu kustību uzreiz noliec to atpakaļ tieši fēnam paredzētajā vietā. Katrs šāds vai līdzīgs darbiņš prasīs ne vairāk par sekundi, bet jau drīz pamanīsi lielu atšķirību, cik ilgi vide tev apkārt spēj saglabāties kārtīga.
    6. Nepārvietojies pa mājām tukšām rokām. Šis ieteikums mazliet sasaucas ar viena pieskāriena metodi, un, ja tiek izmantots regulāri, krietni atvieglo uzkopšanas darbus. Ikdienā itin bieži mēdzam migrēt pa dažādām mājokļa vietām – ērtākas darba vai atpūtas vietas meklējumos, pēc ūdens glāzes, mandarīna vai kāda cita iemesla dēļ.  Nedari to tukšām rokām – katrreiz, kad piecelies no savas vietas, lai dotos uz citu, paņem līdzi arī kādu priekšmetu, kas atrodas ne savā vietā. Tāds likums atrisinās kafijas krūžu problēmu uz naktsskapīša un novērsīs citu lietu krāšanos nevietā, mūžam taču kaut kas tiek kaut kur nomests ar domu – pēc tam aiznesīšu un nolikšu vietā.
    7. Apģērbu locīšana pēc KonMari metodes. Japāniete Marija Kondo ir kārtības eksperte un pasaulē atzīta bestselleru autore. Viņa arī izgudrojusi savu kreklu locīšanas metodi, ko noteikti vērts pārņemt. Būtība ir vienkārša – tā vietā, lai atvilktnēs, piemēram, kreklus krautu vienu uz otra, saloki tos mazākos taisnstūros un liec ar muguru uz augšu, katru nākamo novieto blakus, veidojot rindu. Tā katrs apģērba gabals būs pārskatāms, un neveidosies bardaks, drēbes haotiski velkot ārā.
    8. Arī mazām lietām vajag savu vietu. Nereti tieši zeķes, apakšveļa un citi sīki priekšmeti rada vislielāko nekārtību atvilktnēs un plauktos, jo šīs sīkās vienības savākt un organizēt nudien nav vienkārši. Risinājums ir iegādāties kastes vai grozus, kur glabāt mazās lietas. Vislabāk izvēlēties tādas kastes vai grozus, ko var kārtot, novietojot citu uz cita, tā skapī atbrīvosies daudz vietas.
    9. Šķiro divreiz gadā. Šeit iederas teiciens – mazāk mantu, mazāk problēmu. Ik pēc sešiem mēnešiem, kad mainās sezona, ieteicams veikt revīziju skapī un tikt vaļā no visa, kas tev nav vajadzīgs – to, kas saplēsts vai novalkāts, izmest, bet labākās lietas atdot labdarībai. Tas pats attiecas arī uz kosmētikas galdiņu, virtuves skapīšiem un citām vietām, kur mēdz uzkrāties nevajadzīgas lietas.
    10. Ja vari atļauties, investē gudros gadžetos. Kā zināms, lielāka motivācija sportot parādās tad, ja iegādāts jauns, stilīgs sporta tērps. Līdzīgi ir ar kārtošanu, ja pieejami inovatīvi un mūsdienīgi risinājumi, tad tos noteikti gribēsies izmantot. Piemēram, noteikti vērts iegādāties vieglu, gudru slotu, kas vienlaikus gan sūc, gan mazgā grīdu, neatstājot ne plankumus, ne mitrus laukumus. Jo interesantāk un vieglāk, jo tīrāka māja!
    11. Taimeris tīrīšanai. Šis triks noderēs tām, kurām vienmēr pietrūkst laika. Ja arī tev dzīve paiet vienā skriešanā, dari tā: uzstādi taimeri uz, piemēram, desmit minūtēm un visu šo laiku intensīvi kārto, tīri un spodrini. Būsi pārsteigta, kad redzēsi, cik daudz vari izdarīt 600 sekunžu laikā. Tā vari rīkoties katru reizi, kad laika nav nemaz, bet mājās valda pilnīgs bardaks.
    12. Esi jauka pret sevi nākotnē. Bieži pašas sev esam lielākās ienaidnieces, jo darām pāri sev nākotnē. Citiem vārdiem sakot – neatliec uz rītdienu to, ko vari sakopt, satīrīt vai izmazgāt šodien! Un tad vispār neizveidosies mūžīgās netīro trauku un veļas kaudzes, neizsmeļamais plānoto darbu saraksts un neradīsies vajadzība pēc lielajām tīrīšanām.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē