- Ķirbja stāds ir gatavs āra dzīvei, kad tam izaugušas divas apakšējās un divas īstās lapiņas. Ja stādi nav izaudzēti mājās, drošāk tos meklēt zināmās un pārbaudītās dārzniecībās! Izvēloties stādu, jāraugās, lai tas nebūtu pāraudzis – tādam var būt grūti ieaugties ārā.
- Jāatceras – jo vēlāk ķirbi iestādīsi, jo vēlāk tas ziedēs un attiecīgi var nepaspēt nobriest.
- Pastāv arī iespēja ķirbja sēkliņu sēt tieši zemē – ja laika apstākļi šovasar būs ķirbju augšanai labvēlīgi, tas līdz rudens salnām vēl paspēs izaugt un nobriest.
- Ķirbjiem nepatīk, ja tos pārstāda, tāpēc labāki ir kūdras podiņos audzētie stādi, jo tos var stādīt zemē ar visu dēstu. Ja stāds ir parastā podiņā, tas jāstāda ļoti uzmanīgi, lai iespējami mazāk traumētu sakņu kamolu.
- Labi, ja augi pirms stādīšanas ir norūdīti – vairākas dienas podiņos nesti ārā (vakaros atkal iekšā) un pamazām pieradināti pie vēsāka gaisa un temperatūras svārstībām.
- Katram ķirbim jāparedz pietiekami daudz vietas – uz vienu kvadrātmetru stāda vienu augu (lielos ķirbjus) vai divus (mazākus), bet tad augšanas procesā jāpieskata, lai katra vasa ietu uz savu pusi.
- Stādot bedrē ieteicams ieber pāris krietnu sauju komposta vai trūdzemes. Kad ķirbis jau ieaudzies, var uzbērt arī dažas saujas pamatmēslojuma (stādot gan labāk ne, lai neapdedzinātu jaunās saknītes).
- Laba vieta ķirbju audzēšanai ir komposta kaudze – tajā ir gan barības vielas, gan siltums, gan mitrums.
- Kamēr ķirbīši vēl mazi, centīgi jāravē nezāles. Kad lapas jau lielas, nezāles ķirbjiem vairs nespēj tik ļoti traucēt.
- Ķirbji ir īsās dienas augi, tāpēc ziedēt tie sāks tikai jūlija beigās vai augustā. Uz viena auga ķirbim ir divu veidu ziedi –vīrišķie un sievišķie. Daudzām vecajām ķirbju šķirnēm pirmā un galvenā vasa ir ar vīrišķajiem (tukšajiem) ziediem, bet sievišķie (tie, no kuriem veidosies ķirbji) aug tikai uz sānu vasām. Lai vairotos sievišķie, galvenā vasa jānokniebj – apmēram tad, kad tai izaugušas vismaz četras lapas. Mūsdienīgajām hibrīdšķirnēm tas nav nepieciešams.
- Ķirbji dzer daudz un labprāt. Tāpēc sausā laikā tos ieteicams dzirdināt pastiprināti – īpaši augļu ienākšanās periodā.
11 padomi par ķirbju stādīšanu un audzēšanu
Dārzs
30. maijs, 2024
Komentēt
Ķirbjus var stādīt dārzā, kad tiem vairs nedraud salnas un vēsas naktis. Kas jāzina par jauno stādu kopšanu, vietas izvēli, stādīšanu un veidošanu? Esam apkopojuši 11 vērtīgus padomus, kas palīdzēs sagaidīt varenu ķirbju ražu.