• 11 dekoratīvi dārza augi ar odziņu

    Dārzs
    Lolita Lūse
    Lolita Lūse
    17. oktobris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Elena Rostunova / Shutterstock
    Šie košumaugi ir īpaši dekoratīvi rudenī, jo priecē ne tikai ar košām lapām, bet arī ar mazām odziņām. Apkopojam vienpadsmit augus, ko vērts iestādīt, ja vēlies dārzu ar odziņu. Šoreiz pavisam burtiski.
    1. Plūškoks
      Ražena auguma koks vai krūms: izstiepjas vairāku metru augstumā un platumā. Jo saulainākā vietā plūškoks augs, jo spilgtākas būs tā lapas. Īpaša rota daiļdārzam būs plūškoks nevis ar zaļām, bet sarkanām, dzeltenām vai raibām lapām.  Plūškoku īpaši ieteicams stādīt pagraba vai klēts tuvumā, jo tas atbaida grauzējus – peles un žurkas, turklāt nepatīk arī mušām. Vasaras pilnbriedā plūškoks zied dzeltenīgiem ziedu čemuriem, bet rudenī rotājas ar ogām: sarkanajam plūškokam ieriešas sarkanas, bet melnajam – melnas ogas.Atceries! Sarkanais plūškoks ir indīgs, bet melnā plūškoka ziedus un ogas var ēst.
    2. Irbene
      Viens no ātraudzīgākajiem košumkrūmiem: tiešām aug griezdamies. Košumdārziem bieži izvēlas parastās irbenes dekoratīvo formu, kam ir košas baltu ziedu bumbas – šo irbeni mēdz saukt par sniega piku. Tomēr šai irbenei ogu nav, jo tās ziedi ir sterili. Lai rudenī ienāktos ogas, jāstāda parastā irbene, nevis tās dekoratīvā forma. Parasti irbenei ir koši sarkanas ogas, bet atrodamas šķirnes arī ar dzeltenām odziņām. Jo gaišāku vietu irbenei izvēlēsies, jo bagātīgāka būs ogu raža. Bet, ja iestādīsi dārzā vairākas irbenes, tās draudzības vārdā ražos vēl dāsnāk. Ārsti saka: irbenei būtu jāaug katrā sētā, jo tad neviens neslimos – tik veselīgas ir ogas! Mīnuss – irbenes ļoti garšo laputīm, īpaši pavasarī un vasaras pirmajā pusē, kad krūmam ir svaigi, zaļi jaunie dzinumi.
    3. Pīlādzis
      Koks, kas ideāli iederas latviskā sētā: to savulaik stādīja pie mājas vārtiem, lai ļaunie gari netiek iekšā – ne jau velti vasaras saulgriežos virs ēku durvīm sprauž pīlādža zarus. Pīlādžus latvieši izmanto arī laikapstākļu zīlēšanai: daudz ogu pīlādžos sola gan lietainu rudeni un pavasari, gan bargu ziemu. Bet ir arī vēl kāda cerīga ziņa: ja pīlādžiem daudz ogu, tad daudzas vecas meitas drīzumā precas. Mūsdienās pīlādžu klāsts ir ļoti bagātīgs: lai klasiskie oranžie paliek vien savvaļai, jo tagad nopērkami pīlādži gan ar baltām, gan sarkanām, gan lillā ogām. Turklāt ir izveidotas tādas pīlādžu šķirnes, kuru ogas ir ļoti garšīgas pat svaigas – ne vēsts no savvaļas pīlādžu rūgtuma. Izvēloties pīlādzi dārzam, pirms tam labi jāpadomā, vai gribi tikai dārza rotu vai arī ogas, ko var izmantot pārtikā, un pārdevējs palīdzēs izvēlēties atbilstošu šķirni tā, lai būtu pa prātam gan pīlādža augums, gan ogu krāsa.
    4. Aronija
      Viens no greznākajiem rudens košumkrūmiem: fantastiski košas lapas un tumšas, gandrīz melnas ogas lielos ķekaros. Pasaulē aronija vairāk iecienīta tieši kā košumaugs, nevis ogulājs – aronijas veido brīnišķīgu dzīvžogu, bet tad gan no ogām nekā. Tie, kam dārzā ir slikti koptas aronijas, droši vien rausta plecus: kas gan tur skaists – sīki, kaili zari un vārgas lapiņas? Ja aronija savu košumu zaudējusi, tā jāatjauno: jāizgriež vecie un tukšie zari un košumkrūms labi jāsamēslo, tad tam būs tumšs lapojums, brangas ogas un spēcīgi zari.
    5. Sniegoga
      Košumkrūms, kuru pamana vien tad, kad tā zari rudenī pilni ar baltām, rožainām vai pat lillīgām ogu bumbiņām.  Pat ziemas salā kraukšķīgās odziņas spītīgi turas zaros un nokrīt vien tad, kad sagaidīts atkusnis. Sniegoga augs pat tajās vietās, kur citi košumkrūmi nīkuļos: derēs pat nabadzīga augsne un paēna. Tomēr bagātīgāka ogu raža sniegogai būs tad, ja tā augs saulē. Vēl jāielāgo, ka sniegogai jāļauj augt tā, kā grib: ja krūmu apgriezīsi, tam nebūs ne ziedu, ne ogu. Ēst noteikti nedrīkst, bet floristiem sniegogu zari ir īsts atradums: derēs gan pušķiem, gan vainagiem.
    6. Bārbele
      Bārbeļu klāsts ir ļoti bagātīgs, bet visvairāk odziņu ir liela auguma Tunberga bārbelēm: sarkanās garenās odziņas saķērušās pie zariem gluži kā asaras. Bārbelēm patiks augt saulainā vietā, tad tām arī vairāk ogu, kuru lasīšana ir gana piņķerīga, jo bārbeļu zariem ir daudz ērkšķu.
    7. Kizils
      Vasarzaļš krūms, kas agrā pavasarī saplaukst dzelteniem ziediem, bet rudenī to vietā ieriešas ķirša lieluma ogas. Kad kizilu iestāda dārzā, tas sākumā aug lēnām, bet tad saņemas. Izaugt var ļoti liels – vairāku metru platumā un augstumā, un labāka raža būs tad, ja dārzā augs divi kizili. Pilnīgi nogatavojušās kizila ogas ir garšīgas arī svaigas.
    8. Vilkābele
      Krūms vai koks, kas ir skaists gan pavasarī, gan rudenī. Vienīgā skāde – tas ir ļoti ērkšķains. Pavasarī vilkābele zied koši rožainiem, sarkaniem un pat pildītiem ziediem, rudenī kokā rotājas sarkanas ogu bumbas. Ja vilkābelei apgriežot veido formu, uz bagātīgu ziedēšanu un ražu nevar cerēt.
    9. Eiropas segliņš
      Košumkrūms, kuru pamana rudeņos ne tikai dārzos, bet arī savvaļā, kad tā zaros ieriešas koši rožainas pogaļas ar oranžām sēklām. Augs ir izcili dekoratīvs, bet – kā jau daudzi krāšņie augļi – arī indīgs.
    10. Citronliāna
      Lieliski iederēsies sienas, pergolas vai lapenes vertikālai nosegšanai – citronliānas dzinumi izstiepjas pat astoņu metru garumā. Augam noteikti vajadzīgs balsts, citādi dzinumi būs īsi, neziedēs un neriesīs ogas. Ziedi citronliānai ir nemanāmi, toties oranžsarkanās ogas – spoži spilgtas. Ogas citronliānai sāk ieriesties vien tad, kad dzinumi izstiepušies pāris metru garumā: jo vecāks augs, jo labāk tas ražo, jo tad uz tā ir vairāk sievišķo ziedu. Visdrošāk izvēlēties kāda teicami ražojoša mātesauga spraudeni, to apskaņot un stādīt dārzā. Ogām ir īpatnēja garša: tās vai nu ļoti garšo, vai ļoti negaršo – ogas ir saldskābi rūgtenas, tajās nojaušama arī sveķu un muskata nots.
    11. Kadiķis
      Kadiķis.
      Kadiķis.
      Tāpat kā pīlādzis, arī piestāvēs īsti latviskai sētai. Negatavās ogas ir zaļas, gatavās – intensīvi melnas. Turklāt vienlaikus kadiķī var būt gan zaļas, gan melnas ogas, jo ogas nogatavojas tikai otrajā gadā. No kadiķa ievākt ogas ir pagrūti, jo skujas ir dikti asas. Vieglāk pie odziņām tikt vēlā rudenī, kad jau sācis piesalt. Tad zem kadiķa jāpaklāj kāda drāna, kadiķis nikni jāsapurina, un odziņas no zariem notrūks pašas.

     

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē