• 10 laimīgas žurciņas pazīmes

    Mājas mīluļi
    Santa Kraukle
    Šodien
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Angela Demi / Shutterstock
    Suņi aiz laimes luncina asti, papagaiļi mēdz bezkaunīgi skaļi dziedāt, savukārt kaķi labsajūtas brīžos maļ dzirnaviņas. Bet kādas pazīmes liecina, ka grauzējs jūtas priecīgs, mīlēts un drošībā?
    1. Saimnieka laizīšana
      Iespējams, nebiji par to aizdomājies, bet žurkām piemīt arī suņiem līdzīgas manieres. Pirmkārt, kā jau noskaidrojām, tām patīk cilvēku klātbūtne, tās ir emocionālas un vokālas, bet vēl tās labprāt ar mēli mazgā savu saimnieku. Protams, nevar noliegt, ka, gluži tāpat kā cilvēka labākais draugs suns, arī žurkas lielākoties laizīs tavas rokas, jo tās smaržo un, iespējams, pat garšo pēc ēdiena. Taču dažkārt viņas šādi rīkojas, jo cenšas tevi sadziedēt. Tāpat laizīšana ir viens no veidiem, kā grauzējs cenšas aprast ar tavu smaržu, kas ir ļoti svarīga daļa no socializēšanās procesa. Jo labāk žurka atpazīst tavu smaržu, jo ciešāka ir jūsu saikne. Ir vēl vesela virkne citu iemeslu, kāpēc žurka varētu vēlēties tevi nolaizīt, bet svarīgākais ir tas, ka neviens no tiem nav negatīvs, tāpēc satraukumam nav pamata. 
    2. Dažādu skaņu izdvešana
      Žurkas neierindojas skaļāko mājdzīvnieku topā, bet tas nenozīmē, ka viņas neizpauž savas emocijas ar dažādu skaņu palīdzību. Visticamāk, tev nav bieži sanācis dzirdēt savu mājdzīvnieku pīkstam vai izdodam citas skaņas. Tas tāpēc, ka skaņas ir tik augstā frekvencē, ka cilvēka auss tās nespēj saklausīt. Taču, jo vairāk laika pavadīsi ar savu mājdzīvnieku, jo biežāk viņu sadzirdēsi. Turklāt, pieaugot saiknei starp tevi un tavu mājas mīluli, mazais grauzējs jutīsies drošāk vokalizēt savas emocijas tavā klātbūtnē. Pēc laika tu pat pamanīsi, ka žurciņa raida skaņas tieši tavā virzienā, it kā cenšoties tev kaut ko pastāstīt. Sevišķi skaļas tās mēdz kļūt, gaidot dienišķo maltīti vai izbaudot dzīvi ārpus būra. Tāpat viņas var izdvest laimes pilnus pīkstienus, saņemot glāstus un apskāvienus. 
    3. Mazgāšanās saimnieka klātbūtnē 
      Tāpat kā visi dzīvnieki, arī žurkas izmanto savu mēli kā kopšanas līdzekli. Sevis laizīšanu dzīvnieku pasaulē var pielīdzināt sevis mazgāšanai cilvēku pasaulē. Taču atšķirībā no mums žurkas to dara tikai tad, kad ir laimīgas, apmierinātas un drošībā. Nemierīga žurka, kas jūtas apdraudēta, nekad to nedarītu, jo šādi viņa zaudē modrību un pakļauj sevi riskam tikt apēstai. Ja tavs žurkulēns aizrautīgi sevi kopj, atrodoties tev blakus vai pat sēžot tev klēpī, vari uztvert to kā pazīmi, ka grauzējs tev uzticas un tavā klātbūtnē jūtas ērti un droši. Šāda rīcība norāda, ka žurka ne tikai neuzskata tevi par draudu, bet ir pārliecināta, ka vajadzības gadījumā tu par viņu parūpēsies. Tā kā esi daļa no žurkas ģimenes un bara, tad viņa laiku pa laikam var mēģināt sākt apmazgāt arī tevi. 
    4. Teritorijas iezīmēšana
      Teritorijas iezīmēšana jeb atzīmēšanās ir dzīvnieku starpā izplatīta īpatnība. To piekopj suņi, kaķi un vēl daudzi citi zīdītāji, arī žurkas. Viņas, tāpat kā pārējie dzīvnieki, iezīmē teritoriju, tādā veidā parādot citiem, ka tā pieder viņām. Tāpat pašu smarža var strādāt arī kā kompass, kas vajadzības gadījumā var palīdzēt atrast ceļu mājup. Parasti teritorijas iezīmēšana notiek ar urīna palīdzību. Šāda rīcība ir sevišķi izplatīta tēviņu vidū. Taču nereti žurkas izvēlas arī atstāt savu smaku, berzējot ķermeni pret izvēlēto virsmu. Turēsim īkšķus, lai tavs mājdzīvnieks dotu priekšroku otrajai versijai, jo urīnam ir raksturīga nepatīkama smaka – tāpat kā daudziem dzīvniekiem, tas satur amonjaku un citus savienojumus, kas var izraisīt stipru un nepatīkamu aromātu. Var gadīties, ka grauzējs vēlas atstāt savu smaržu arī uz tevis, tādā veidā parādot, ka tas ir viņa cilvēks. Tas liecina, ka mājdzīvnieks izjūt tevi kā daļu no savas pasaules, tāpēc uztver to kā komplimentu.
    5. Nerūc, neskrāpē un nekož
      Jā, žurkas ir vieni no mīlīgākajiem mājdzīvniekiem, kas labprātīgi pakļaujas apskāvieniem un pieskārieniem, bet tas ir tikai gadījumā, ja viņas tev uzticas. Kā zināms, uzticība ir jāiemanto, tāpēc sākotnēji tavs jaunais mājdzīvnieks var ieņemt aizsardzības pozu – kost, skrāpēt, rūkt un pat šņākt, kad mēģināsi viņu paņemt rokās vai tuvoties. Dod grauzējam laiku aprast ar jauno vidi un cilvēkiem apkārt. Nemēģini steidzināt šo procesu. Atceries veco labo teicienu: lēnāk brauksi, tālāk tiksi.
    6. Ēšana no rokas
      Kaut arī žurkām mīlestība iet caur vēderu un viņas ir īstas kārumnieces, tās neņems ēdienu no jebkura. Mīlīgie grauzēji ir ļoti piesardzīgi, tāpēc mielojas tikai ar tiem gardumiem, kas nāk no cilvēka rokas, kuram uzticas. Ja arī tava žurciņa bez stresa mielojas ar našķiem no tavas rokas, esi pelnījis uzslavu, jo tev ir izdevies iekarot viņas uzticību. Tomēr, ja vēl neesat nonākuši līdz šādam tuvības līmeni, nesatraucies – kas lēni nāk, tas labi nāk. Ir tikai normāli, ja mājdzīvnieks pirmajās dienās vēl nav gatavs ēst tev no rokas. Sāc ar mazumiņu – novieto kārumu kaut kur sev tuvumā, ļaujot dzīvniekam to apošņāt, tev pietuvojoties. Katru reizi noliec kārumu sev tuvāk, tādā veidā iedrošinot žurciņu pietuvoties vēl nedaudz. Tas dos viņai iespēju pierast pie tavas smaržas un aprast ar to, ka tu esi viņas draugs, nevis ienaidnieks. 
    7. Apskāvieni
      Žurkas ir pārsteidzoši mīļas. Viņām patīk glāsti, pieskārieni un apskāvieni. Grauzējs, kas uzticas savam saimniekam, labprātīgi dosies viņam rokās, ļausies apskāvieniem un rotaļām. Tikai, izrādot mājdzīvniekam savu mīlestību, neaizmirsti, ka viņš ir daudz mazāks par tevi, tāpēc esi īpaši piesardzīgs. Ja ņem dzīvnieku plaukstās, nesaspied tās pārāk spēcīgi, lai negribot nesanāk nodarīt žurkulēnam pāri.
    8. Smiekli unnokārušās ausis
      To, ka žurkām patīk pieskārieni, mēs noskaidrojām, bet vai zināji, ka viņas uz tiem var reaģēt ar skaņām, kas atgādina smiešanos? Grauzēju saimnieki visbiežāk novēro, ka mājdzīvnieki šādas emocijas izrāda brīžos, kad tiek kutināta pazode. Tāpat ir novērots, ka žurkulēniem no labpatikas mēdz nokarāties ausis, kas nav bieži novērojama parādība. Žurkas pēc dabas ir ļoti modras, jo savvaļā tām nemitīgi ir jācīnās par izdzīvošanu. Šī iemesla dēļ viņas spicē ausis, uzmanīgi klausoties, vai kādā krūmā neslēpjas izsalcis plēsējs. Ja grauzējs tavā klātbūtnē nolaiž ausis, kas nedaudz pasliktina viņa spēju dzirdēt, tas nozīmē, ka žurka tev blakus jūtas ērti un droši. 
    9. Īpatnējas acu kustības un zobu slīpēšana
      Žurkām ir lieli, izteikti priekšzobi, kas nemitīgi aug, tāpēc viņām ir vajadzība tos bieži slīpēt. Parasti viņas šai nodarbei izmanto cietus objektus, taču laimes brīžos žurkas mēdz arī strīķēt augšējos zobus pret apakšējiem. Šāda īpatnēja zobu griešana atstāj iespaidu arī uz viņu acīm – tās kustībā sāk vibrēt. Jāatzīst, ka no malas šāds skats var būt diezgan šausminošs, taču satraukumam nav pamata, jo šo darbību žurkas veic tikai tad, ja jūtas droši un ir apmierinātas ar notiekošo. 
    10. Vēlas būt uzmanības centrā
       Žurkas ir ārkārtīgi sociāli dzīvnieki, kas ne vien atpazīst savu saimnieku un viņa smaržu, bet arī meklē kontaktu ar viņu. Šie dzīvnieki var izrādīt pieķeršanos un pat lojalitāti pret cilvēkiem, ar kuriem viņi ir izveidojuši spēcīgu saikni. Cilvēka klātbūtne žurkām sagādā prieku, tāpēc tās dabiski tiecas pēc saimnieka uzmanības un gādības. Ja, tev atnākot mājās, žurciņa skrien pie būra un vēlas pievērst uzmanību, tad nav nekādu šaubu – jūsu draudzība ir pašā plaukumā un tavs mājas mīlulis tevi mīl, tev uzticas un tavā klātbūtnē jūtas droši. 

     

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē