Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam 2025. gadam!
ABONĒT! ABONĒT!
  • 10 dālijas no viena guma! Dāliju audzēšana no spraudeņiem

    Dārzs
    Gunta Šenberga
    3. aprīlis
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Gosia1982 / Shutterstock, no Daumanta Oša personiskā arhīva
    Audzējot dālijas no spraudeņiem, nevajadzēs noņemties ar gumu glabāšanu un tērēties pirkšanai – no viena paša gumiņa var iegūt pat desmit ziedošu ceru. Lai gan nevar solīt, ka viss ideāli izdosies ar pirmo mēģinājumu, tomēr arī nekāda raķešu zinātne tā nav.

    Pieredzē dalās dāliju audzētājs Daumants Ošs. Daumanta 0,25 hektāru lielajā laukā Berlīnē pagājušajā gadā auga 498 šķirņu dālijas – ap 4000 stādu. Un gandrīz visus tos viņš izaudzēja no spraudeņiem savā Berlīnes dzīvoklī.

    Kas vajadzīgs?

    • Dāliju gumi – paša izaudzēti vai nopirkti. Turklāt nav vajadzīgi paši lielākie un spēcīgākie gumi. Pieredze liecina, ka lielajiem gumiem tiešām izaug tikpat spēcīgi, resni dzinumi. Diemžēl dūšīgie dzinumi slinki veido saknītes, bet tās spraudeņiem ir ļoti svarīgas. Lielie gumi lai paliek stādīšanai dārzā. Spraudeņiem derēs arī mazāki gumiņi, vienalga, vai vairāki kopā vai pat viens pats atsevišķs pirkstiņš. Tikai jāraugās, lai tie nebūtu sažuvuši. No viena gumiņa veiksmes gadījumā izdosies iegūt 5–10 spraudeņus.
    • Substrāts gumu stādīšanai un pēc tam spraudeņu audzēšanai. Var izmantot kūdras substrātu stādu audzēšanai vai parasto, skābo kūdru, tai piejaucot mazliet dolomīta miltu vai kaļķa, lai mazinātu skābumu. Nav ieteicama dārza augsne, jo tajā var būt slimību izraisītāji, turklāt tā nereti ir pārbagāta ar slāpekli, un tas dālijām nepavisam nav vajadzīgs. Barības vielas, kas vajadzīgas, lai sāktu augšanu, jau ir pašā gumā.
    • Kastītes un podi stādīšanai. Daumants gumu stādīšanai izvēlas puķu kastes ar ūdens rezervuāru apakšā. Lai gumi sāktu augt un veidot dzinumus, vajadzīgs pastāvīgs mitrums, taču, ja ūdeni uz gumiem lej no augšas, tie var sākt pūt. Nelielu skaitu gumu, ko iespējams rūpīgi aplaistīt no augšas, var stādīt arī podiņos. Spraudeņus Daumants stāda 7 × 7 cm plastmasas podiņos, jo mājās neaudzē tos pārāk ilgi – jāatbrīvo vieta nākamajiem. Pirmās laukā stāda maija beigās, pēdējās pat augusta sākumā, lai no augusta līdz pat oktobra beigām dālijas vienmēr skaisti ziedētu. Berlīnieši viņa dāliju lauku apciemo, gan lai vienkārši papriecātos, gan lai tieši no saimnieka rokām nopirktu krāšņu tikko grieztu ziedu pušķi. Latvijā šāda pakāpeniska stādu audzēšana no spraudeņiem diez vai attaisnotos, jo pie mums salnas ir vēlāk pavasarī, nereti dālijas droši var stādīt tikai ap Jāņiem un agrāk rudenī. Tāpēc arī podiņš spraudeņiem vajadzīgs lielāks, lai līdz stādīšanai laukā saknēm tajā nekļūst par šauru. No saknēm attīstās gumi, un, ja saknes būs saspiestas un samudžinājušās, arī gumi sanāks nekvalitatīvi.
    • Tīrs ūdens. Laistīšanai un spraudeņu apsakņošanai Daumants izmanto parastu Berlīnes krāna ūdeni. Arī Latvijā var izmantot dzeramo ūdeni, bet ne, piemēram, no dīķa pasmeltu, jo tas nav pietiekami tīrs, sevišķi spraudeņu apsakņošanai. Ūdenim, kurā tur spraudeņus, daži audzētāji pievieno arī kripatiņu kālija permanganāta jeb zilo graudiņu – lai ūdens tikko manāmi iekrāsojas. Taču Daumants novērojis, ka tad spraudeņi lēnāk veido saknītes. Taču noder arī šāds variants – slinkākiem, aizņemtākiem vai aizmāršīgākiem cilvēkiem, kas nav gatavi katru otro dienu mainīt ūdeni spraudeņu trauciņos.
    • Siltums un gaisma. Temperatūrai jābūt ne zemākai par 18 grādiem. Papildu apgaismojumam noderēs speciālās augu lampas vai parastas LED spuldzes.
    • Trauciņi spraudeņu apsakņošanai. Var izmantot plastmasas trauciņus, bet Daumantam tie nepatīk, jo nevar pietiekami tīri izmazgāt, drīz vien nākas izmest, un tā tikai vairojas atkritumi. Toties ļoti piemērotas ir stikla degvīna glāzītes – stabilas, ar smagu dibenu, neapgāzīsies arī tad, ja ūdens ieliets pavisam maz. Viegli mazgājamas gan ar rokām, gan trauku mašīnā. Ar permanento marķieri (Daumants izmanto firmas Edding rakstāmo) var ērti uzrakstīt šķirnes nosaukumu. Un pēc tam viegli dabūt nost gan uzrakstu, gan kaļķa nogulsnes, kas ar laiku neizbēgami rodas. Atliek tikai paturēt ūdenī, kam pieliets etiķis, un nomazgāt ar sūklīti un trauku mazgājamo līdzekli. 
    • Skalpelis vai cits ļoti ass un plāns nazis.
    • Rūpība, precizitāte, pacietība un mazliet veiksmes. Patiesībā diezgan daudz veiksmes. Daumants atzīstas: «Pirmajā gadā, kad mēģināju, nolauzu ap 2000 spraudeņu, un no tiem apsakņojās labi ja 100. Tagad es domāju, ka biju lauzis nepareizi. Un arī tas ir normāli – tu mēģini, un uzreiz neizdodas. Ir jāmēģina vēl, jāpiešaujas, un viss izdosies!»

    Ņem vērā!

    • Visvieglāk un vairāk spraudeņu var iegūt no pomponu, lodveida un ūdensrožu dālijām, un tie arī labāk apsakņojas. 
    • Grūtāk būs ar lielziedu dālijām un vēlajām šķirnēm, tāpēc ar tām nevajadzētu sākt.
    • Iesācēja eksperimentiem nevajag atvēlēt arī vienīgo, grūti iegūto un dārgo dāliju gumu.

    Kā darīt? Soli pa solim

    1. Stāda citādi nekā dārzā – gumiņa galu atstāj virs augsnes. Tā būs vieglāk piekļūt un nolauzt jaunos dzinumus, nākamos spraudeņus. Ja dzinumi veidojas zem zemes, tiem ir grūtāk piekļūt, lai nolauztu. Turklāt zemē var būt baktērijas. Baktērijas var iekļūt lauzuma rētā, un ir lielāka iespēja, ka spraudenis nopūs. Augsnei pirms stādīšanas jābūt viegli mitrai, jo tādā ir vieglāk iestādīt. Sausa līp pie pirkstiem. Pēc stādīšanas augsni ap gumiņiem vēl salaista. 
    2. Pēc 2–3 nedēļām gumiņi ir izveidojuši jaunās saknītes, un pie tiem sāk parādīties zaļi punktiņi un augt jaunie dzinumi. Tad ļoti svarīga ir gaisma, citādi dzinumi sāks stīdzēt un būs pārāk tieviņi. Ja ir gaiša palodze, stādījumus var novietot uz tās, taču ne dienvidu pusē, kur visu dienu tieši virsū spīd saule. Tumšākās vietās vajadzīgs papildapgaismojums – speciālās augu lampas vai LED spuldzes – vismaz 12 stundas diennaktī. 
    3. Dzinumus, kas izauguši apmēram sērkociņu kārbiņas garumā, nolauž un liek traukā ar ūdeni. Pārāk gari dzinumi sliktāk apsakņojas. Daumants dzinumu atvienošanā no guma ņem palīgā skalpeli – ar to no abām pusēm uzmanīgi iegriež zem dzinuma un pēc tam tikpat uzmanīgi nolauž. Tā ir diezgan smalka padarīšana – lai dzinums labi veidotu saknes, vajadzīga tieši pati savienojuma vieta ar gumu, nedrīkst nolauzt ne par augstu, ne izgriezt ar guma gabaliņu. Pareizi noņemtam dzinumam ievainojuma vietā labi veidosies kalluss un jaunās saknes. Savukārt gums nolauztā vietā dzīs jaunus dzinumus. Dzinumus, kas nāk no zemes apakšas, Daumants audzēšanai neizmanto, taču nolauž, lai tie neatņem spēku gumam, un vēl paskrubina lauzuma vietu, lai tur neveidojas jauni dzinumi. Nolauztais dzinums uzreiz jāliek ūdenī, lai neapkalst. Taču ūdens nedrīkst būt par dziļu, sevišķi pirmajās četrās dienās, – tajā drīkst atrasties tikai dzinuma pēdiņa. Apakšējās lapiņas var noņemt. Vēlāk jau var būt mazliet vairāk, taču arī ne pusglāze. Ja ūdens ir par dziļu, dzinumi saknītes neveido, bet pēc laika sāk pūt. Ūdens līmenis jāuzmana – lai neiztvaiko, lai dzinumi neizdzer. Ja vajadzīgs, jāpapildina. Tāpēc Daumants katrā glāzītē liek tikai vienu dzinumu – ja nu tā izsusējusi vai apgāzusies, bojā aizies tikai tas viens, nevis vesels pušķis. Ūdens glāzītē ik pārdienas jāapmaina, lai vienmēr būtu tīrs un svaigs. Pēc 7–10 dienām sāk parādīties saknītes.
    4. Apmēram divas nedēļas pēc nolaušanas no guma spraudeņus stāda podiņos. Cik lielas pa šo laiku izaug saknes, atkarīgs no šķirnes. Izmanto to pašu substrātu, ko dēstu audzēšanai. Svarīgi, lai tajā nebūtu daudz slāpekļa, jo tad spraudeņi var nopūt. Substrātu diezgan stipri samitrina, iepilda podiņā, centrā ar irbulīti izveido centimetru dziļu caurumiņu un tajā ieliek spraudeni, – lai, tāpat kā ūdenī, zemē būtu tikai pēdiņa, – zemi ap to piespiež ar īkšķi un rādītājpirkstu. Saknīte ir ļoti maza un vārīga, un jāuzmanās, lai to nenolauztu. Arvien vajadzīga gaisma – vai nu dabiskā vai papildapgaismojums. Un mitrums – ne par daudz, ne par maz. Parasti ar to arī pietiek. Taču, ja pēc kāda laika šķiet, ka spraudenīši ir par tievu un bālu, var tos pabarot ar papildmēslojumu, kaut vai parastu Vito.  
    5. Apmēram četras nedēļas pēc stādīšanas podiņā spraudeņus jau var sākt pieradināt pie āra apstākļiem, citādi, nonākuši no istabas klajā laukā, tie saulē apdegs. Daumanta dālijas tad uzturas uz pilsētas dzīvokļa terases, kur ir pasargātas no tiešiem saules stariem. Uz terases ir vieta 1000 dāliju podiņiem, bet pašam saimniekam vairs īsti ne. 
    6. Apmēram sešas nedēļas pēc spraudeņa iestādīšanas podiņā tas ir gatavs stādīšanai laukā. Šādi dālijas izskatās aptuveni mēnesi pēc stādīšanas. Tad tās var apsmidzināt ar Omex Calmax mēslojumu, lai sāk dūšīgāk augt. Augšējā labajā stūrītī mazliet var redzēt arī nesen stādītās. 
    7. Augusta otrajā pusē tie spraudeņi, kas laukā stādīti maija beigās, jau sāk ziedēt. Daumants pirmo centra pumpuru nolauž, lai veidojas kuplāks cers un drīzāk sākas bagātīga ziedēšana.  

     

     

     

     

     

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk