Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam! 50% atlaide līdz 20. janvārim
ABONĒT!
  • Videospēles – vai tiešām tikai puišu lieta?

    Datorspēles
    Santa.lv
    Santa.lv
    Vakar
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Unsplash
    Gadu desmitiem videospēles ir uzskatītas par puišu pasauli, taču šis pieņēmums ir kļuvis par mītu – visā pasaulē meiteņu iesaiste spēlēšanā ir strauji augusi, statistikas ziņā sasniedzot teju vienlīdzīgu sadalījumu starp abiem dzimumiem. Arī sociālajos tīklos arvien vairāk meiteņu gūst atpazīstamību kā geimeres – viņu vidū ir arī latviešu spēlētāja un satura straumētāja FoxyMandy, kura uzskata, ka hobijus nevar dalīt pa dzimumiem un katrs var darīt to, kas viņam sagādā prieku.

    Videospēļu pasaulē ir vieta ikvienam

    Sākotnēji videospēles galvenokārt tika radītas zēniem. 1980. un 1990. gadu reklāmās bieži tika izceltas piedzīvojumu un kaujas spēles, kas stereotipiski tika uzskatītas par zēnu interesēm. Taču pēdējos gados situācija ir kļuvusi vienlīdzīgāka – mazinoties tradicionālajam priekšstatam par konkrētu nodarbju, tostarp hobiju, piemērotību vienam vai otram dzimumam, arvien biežāk ar videospēlēm aizraujas arī meitenes. Statistikas dati rāda, ka, piemēram, ASV no visiem spēlētājiem 46 % ir sievietes.

    Latviešu spēlētāja un satura straumētāja FoxyMandy, kas ar videospēlēm aizraujas jau kopš bērnības, ir novērojusi, ka arī TikTok un Twitch platformās arvien vairāk parādās jaunas meitenes geimeres, un, lai gan kopumā pret spēlētājām attieksme esot pozitīva, gadoties saskarties arī ar stereotipiskiem komentāriem.

    «Reizēm spēlējot saņemu negatīvus komentārus no atsevišķiem nepazīstamiem komandas biedriem vai pretiniekiem, bet mani tas neuztrauc, jo redzu, ka viņi vienkārši grib pievērst sev uzmanību. Ārpus spēļu vides reizēm vecākās paaudzes cilvēkiem mans hobijs šķiet neierasts, un tas ir saprotami. Iepriekš esmu strādājusi par mājaslapu programmētāju, DJ un pavāru – profesijās, kur biežāk darbojas vīrieši, tāpēc esmu pieradusi pie cilvēku aizspriedumiem. Manuprāt, galvenais ir darīt to, kas sagādā prieku, un atcerēties – cik cilvēku, tik viedokļu. Katram ir savas intereses un skats uz dzīvi,» saka FoxyMandy.

    Videospēļu ieguvumi: no ātrākas reakcijas līdz stratēģiskai domāšanai

    Gan puiši, gan meitenes var gūt dažādus pozitīvus ieguvumus no spēļu pasaules – eksperti atzīst, ka videospēles attīsta stratēģisko domāšanu, problēmu risināšanas prasmes un radošumu. Arī FoxyMandy piekrīt, ka daudz ir mācījusies no videospēlēm: «Spēlējot esmu attīstījusi prasmi veikt vairākus uzdevumus vienlaikus, tāpat esmu kļuvusi pacietīgāka, spēju labāk koncentrēties, man ir labāka atmiņa un uzmanība, ātrāka reakcija, un es nebaidos uzņemties riskus un darīt lietas, no kurām agrāk baidījos. Kopumā jūtos daudz priecīgāka!»

    Starp savām mīļākajām spēlēm FoxyMandy min PUBG, Call of Duty: Black Ops 6, Counter-Strike 2, DayZ un Fortnite.

    «Agrāk arī pats biju aizrautīgs Counter-Strike spēlētājs, un tolaik būtu grūti iztēloties, kāpēc kāds gribētu īstenot šādu projektu. Taču mūsdienās videospēles vairs nav nišas lieta – lielākā daļa jauniešu ir uzauguši ar spēlēm, un mēs redzam, ka nozīmīga spēlētāju daļa mūsu spēlē ir meitenes. Par to mums ir liels prieks, jo radījām Fortnite spēles karti ar mērķi, lai tā būtu aizraujoša un interesanta ikvienam spēlētājam – neatkarīgi no dzimuma,» stāsta Balcia valdes loceklis Ilgvars Girgensons. Viņš piebilst, ka arī pats kopā ar dēlu mēdz uzspēlēt tādas videospēles kā NBA vai Fortnite.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē