• Par ko ģimene var atgūt pārmaksātos nodokļus?

    Attiecības
    Lolita Lūse
    Lolita Lūse
    17. oktobris, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Katru gadu Valsts ieņēmumu dienestā var iesniegt ienākumu deklarāciju, atgūstot pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par aizvadīto gadu. Par ko un kā naudu var atgūt ģimenes ar bērniem? Konsultē Valsts ieņēmumu dienesta speciālisti.

    Kāpēc nodokļi tiek atmaksāti?

    Valsts ir noteikusi izdevumu veidus, par kuriem tiek samazināts valsts budžetā samaksātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Līdz ar to ikviens, kurš maksājis šo nodokli, daļu summas var saņemt atpakaļ. Nodokļa atmaksa pienākas par izglītību, ārstnieciskajiem pakalpojumiem un veselības apdrošināšanas prēmiju maksājumiem, ziedojumiem un dāvinājumiem, privātajos pensiju fondos veiktām iemaksām, apdrošināšanas prēmiju maksājumiem atbilstoši dzīvības apdrošināšanas līgumam (ar līdzekļu uzkrāšanu), piemēram, par uzkrājumu bērna nākotnei, ja kopā ar uzkrājumu tiek nodrošināta arī dzīvības apdrošināšana. Sākot ar 2016. gadu – arī par bērnu interešu izglītību un ziedojumiem politiskajām partijām.

    Valsts nevar zināt, cik daudz naudas katrs Latvijas nodokļu maksātājs šiem izdevumiem atvēl, tādēļ ik gadu aicina: iesniedz deklarāciju, pasakot un pierādot, cik naudas iztērēji, un triju mēnešu laikā valsts pārmaksāto summu atdos atpakaļ.

    Nodokļa pārmaksa var izveidoties arī citu iemeslu dēļ. Piemēram, ja cilvēks nostrādājis tikai daļu gada – bijis bez darba un tad sācis strādāt – vai arī ja sieviete daļu gada strādājusi, bet otru daļu bijusi pirmsdzemdību atvaļinājumā. Vēl nodokļa pārmaksa var izveidoties diferencētā neapliekamā minimuma dēļ. Īsāk izskatoties – katram ir vērts pārbaudīt, vai par iepriekšējiem gadiem nav izveidojusies nodokļa pārmaksa. Deklarāciju par iepriekšējo gadu var iesniegt triju gadu laikā.

    Par ko var atgūt nodokļa pārmaksu?

    • Nav norādīti apgādājamie. Nodokļa pārmaksa var izveidoties, ja nodokļa maksātājs savā nodokļu grāmatiņā ar nokavēšanos ieraksta apgādājamo. Piemēram, sievietei ir bērns, bet izrādās, ka viņš elektroniskajā algas nodokļa grāmatiņā nevienam nav norādīts kā apgādājamais. Brīdī, kad mamma viņu ieraksta kā apgādājamo, viņai ir tiesības prasīt IIN nodokļa pārmaksu, jo viņa ir maksājusi nodokli, it kā apgādājamā nebūtu. Nu pārmaksāto nodokli var saņemt atpakaļ pilnā apmērā pat par trim iepriekšējiem gadiem.
    • Pārmaksa diferencētā neapliekamā minimuma dēļ. 2016. gadā valsts ieviesa diferencēto neapliekamo minimumu. Tas nozīmē, ka turpmāk katru gadu neapliekamā minimuma summa mainīsies atkarībā no visu ienākumu apmēra. Ja 2016. gadā tavi ar ienākuma nodokli apliekamie gada ienākumi bija mazāki par 12 000 eiro, iespējams, ir izveidojusies nodokļa pārmaksa. Savukārt 2017. gadā nodokļa pārmaksa varētu būt izveidojusies, ja gada ienākumi nav sasnieguši 13 200 eiro.
    • Izdevumi izglītībai. Nodokļa pārmaksu var atgūt no maksājumiem par speciālās, vidējās vai augstākās izglītības iegūšanu akreditētās Latvijas un Eiropas izglītības iestādēs, par valsts akreditētās izglītības programmas apgūšanu, apmācībām darbam vai profesijai vajadzīgo iemaņu iegūšanai vai uzlabošanai, izdevumiem par profesionālās sagatavotības līmeņa paaugstināšanu u. c. Tie ir arī izdevumi par mācībām sagatavošanas nodaļās, par sagatavošanas kursiem augstskolā, noteiktā gada maksu mācību iestādē, maksa par pirmreizējiem un atkārtotiem eksāmeniem un maksa par pieteikšanos studijām
    • Izdevumi pulciņiem un interešu izglītībai. Nodokļa atmaksa pienākas arī par bērnu pulciņiem un nodarbībām, ko piedāvā izglītības iestādes vai kuru darbībai pašvaldībā saņemta licence. Par to, vai pulciņš atbilst šīm prasībām, var jautāt tieši nodarbību organizētājam, bet var meklēt informāciju arī izglītības iestāžu reģistrā mājaslapā www.viis.lv vai www.e-skola.lv. Lai atgūtu pārmaksāto nodokli par interešu izglītību, maksājumu apliecinošajā dokumentā obligāti jābūt norādītam maksātājam – fiziskās personas vai viņa ģimenes locekļa vārdam, uzvārdam un personas kodam, kā arī maksājuma mērķim – attaisnoto izdevumu veidam (pulciņa nosaukumam) un bērna vārdam, uzvārdam un personas kodam. No samaksātās summas var saņemt nodokļu pārmaksu 23% apmērā.
    • Izdevumi par veselību. Nodokļa pārmaksu var atgūt no maksājumiem par medicīniskajiem un ārstnieciskajiem pakalpojumiem – pacienta iemaksām, olšūnu (folikulu) iegūšanu punkcijas ceļā, dzemdību palīdzību, izdevumiem par ārstēšanos rehabilitācijas iestādēs, zobārstniecību, endoprotēžu iegādi, maksas pakalpojumiem, veselības apdrošināšanas polises iegādes izdevumiem u.c. Izdevumus par netradicionālo medicīnu (homeopātija, adatu terapija utt.) atmaksā tad, ja iestāde iekļauta ārstniecības iestāžu reģistrā un pacients saņēmis ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījumu. Nodokļa pārmaksu nevar atgūt par medicīnas preču – briļļu, lēcu, zāļu un vitamīnu – iegādes izdevumiem.
    • Ziedojumi, iemaksas pensiju fondos un uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā.

    Kuru ģimenes locekļu izdevumus var iekļaut savā deklarācijā?

    Gada ienākumu deklarācijā var iekļaut izdevumus par bērniem, adoptētajiem, vecākiem, vecvecākiem un arī laulāto. Par katru gan jāaizpilda atsevišķs deklarācijas pielikums.

    Kur var iesniegt deklarāciju?

    • Elektroniski. Šis ir ērtākais deklarācijas iesniegšanas veids, jo liela daļa vajadzīgās informācijas tiek atlasīta un arī aprēķināta automātiski, un tas krietni atvieglo deklarācijas iesniegšanu.
    • Klātienē. Jebkurā VID klientu apkalpošanas centrā neatkarīgi no dzīvesvietas vai kādā no 78 valsts un pašvaldības vienotajiem klientu apkalpošanas centriem visā Latvijā. Precīza informācija par VPVKAC adresēm un darba laikiem pieejama portāla www.latvija.lv sadaļā Vienotie klientu apkalpošanas centri.
    • Pa pastu. VID ienākuma deklarācijas veidlapu var izdrukāt, aizpildīt, pievienot visus vajadzīgos maksājumus apliecinošos dokumentus un nosūtīt VID pa pastu.
    • Bezmaksas konsultāciju deklarācijas elektroniskai iesniegšanai sniedz jebkurā VID filiālē vai Valsts un pašvaldības vienotajā klientu apkalpošanas centrā. Dodoties uz konsultāciju, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments (pase vai eID karte), internetbankas kodu karte un maksājumus apliecinošie dokumenti – čeki, kvītis.

    Tavai ērtībai – mobilā lietotne Attaisnotie

    Lejuplādē telefonā, un būs krietni vieglāk sakrāt čekus un aizpildīt gada ienākumu deklarācijas D4 pielikumu Attaisnotie izdevumi par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem. Čeku nofotografē uzreiz pēc pakalpojuma saņemšanas, aizpildi elektronisko veidlapu un ar vienu pogas spiedienu nosūti visu uz EDS krātuvi. Kad pienāks laiks iesniegt deklarāciju, čeki tevi jau gaidīs.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē