Zīmīgi datumi kalendārā palīdz pāriet no viena iekšējā stāvokļa nākamajā un rada tā dēvēto jaunā sākuma efektu. Piemēram, pirmā skolas diena aicina noskaņoties jaunam mācību cēlienam, dzimšanas diena – mūsu nākamajam dzīves posmam, pārvākšanās – citādai māju sajūtai. Lūk, arī jauns gads, kas tikai nupat sācies, ir brīnišķīgs brīdis, kad jaunā sākuma efektu izmantot savā labā. Tāpēc atrodi vismaz pusi dienas brīva laika, kad palikt vienatnē, lai pārskatītu pagājušo un iztēlē uzburtu dzīvi, kādu vēlies pieredzēt šogad.
Mana dzīve šogad
Lai plānotu gadu, noder blociņa pierakstu sistēma. Ideja ir vienkārša – kladē apkopo savus šā gada plānus, idejas, vēlmes un sapņus. Rakstot ar roku to, ko vēlies, saviem sapņiem piešķir noteiktu struktūru. Tie pārstāj būt haotiski un abstrakti.
Vispirms definē lielo mērķi, tāpēc blociņa pirmajā atvērumā liec virsrakstu nākotnes es un uzraksti, par kādu cilvēku tu vēlies kļūt. Piemēram, enerģisks, veselīgs, profesionāli veiksmīgs. Tev jāspēj arī atbildēt, kāpēc konkrētais nodoms tev ir būtisks. Tālāk jau nepieciešams izsmeļošāks izklāsts, kas jāsadala četrās kategorijās: ķermenis, prāts, gars un sirds. Katrā sadaļā jāmin, kas tev palīdzēs tādam kļūt.
Citi lasa
- Ķermenis – kā tu vēlies justies, izskatīties, ko sniegt ķermenim? Kādas būs tavas fiziskās aktivitātes, uzturs, miegs? Kādus ieradumus ieviesīsi, kādus svītrosi?
- Prāts – ko vēlies mācīties, kādus profesionālos izaicinājumus gribi attīstīt, cik daudz naudas nopelnīt? Kā to plāno īstenot?
- Gars – kuras metodes tev palīdzēs iepazīt sevi? Kā ikdienā atbrīvosies no stresa? Vai vēlies apgūt meditāciju, elpošanas prakses, jogu? Iespējams, tu jau esi atradis sev piemērotāko praksi un vēlies to turpināt.
- Sirds – kādi būs tavi prieka avoti? Arī prieka gūšanai ir jāparedz laiks! Tāpēc gada plānā jāiekļauj arī hobiji, laiks sev, pasākumi, kas iepriecina. Iztēlē radītais tēls par sevi nākotnē palīdzēs izveidot lielo bildi. Skaidrs, ka ikdienas dzīve tevi brīžam mētās kā laiviņu okeānā, bet, ja skaidri saskatīsi bāku, uz kuru tiekties, tev būs vieglāk noturēt vēlamo virzienu un pārvarēt neizdošanās.
Gada, mēneša un dienas plāns
Nākamajos divos blociņa atvērumos uzzīmē gada kalendāru, kur shematiski attēloti 12 gada mēneši ar visām dienām. Tur atzīmē visu, kas jau ir saplānots, – ceļojumus, komandējumus, lielos projektus, dzimšanas dienas. Tāpat šeit ieraksti arī interesantākās idejas un savus nodomus. Tad nākamajās lapās iezīmē katra mēneša kalendāru, ko, laikam ejot, papildināsi ar aktuālajiem notikumiem. Katras nedēļas sākumā uzzīmē arī savu nedēļas plānu pa dienām ar visu, ko iecerēts paveikt.
Šis blociņš nav paredzēts paviršai lietošanai, tāpēc nenomet to kādā atvilktnē. Lieto to kā savas produktivitātes mērītāju. Katru dienu sāc ar dienas un nedēļas pārskatīšanu. Regulāri pārskati lielo gada plānu, lai redzētu, kas ir paveikts. Ja kaut ko neesi realizējis vienā mēnesī, pārraksti uz nākamo. Ja kādai iecerei nav izdevies pieķerties pusgadu, iespējams, tev ir jāatzīst, ka tā tev nav īpaši svarīga. Blociņa pierakstu sistēma ir brīnišķīga metode, kas palīdz ieraudzīt dzīves kopainu: kas izdodas, kas sagādā grūtības, kur pārlieku tērējam laiku un enerģiju, bet kur tās pietrūkst?
Kāpēc tas ir svarīgi?
Blociņa pierakstu sistēma ir apzinātību trenējoša metode, kas palīdz atbildēt, kāpēc rezultāts nav panākts. Tā neļaus atrunāties ar ierasto – ai, vienkārši nebija laika! Mēs visi esam ļoti aizņemti, tomēr ne velti ir teiciens, ka aizņemtība ir slinku cilvēku pazīme. Jo tas nozīmē, ka laikus neesam izdarījušas mājasdarbu – neesam noteikuši prioritātes, kas man ir svarīgi un kas nav. Nemitīga aizņemtība visdrīzāk liecina, ka skrien uz visām pusēm kā vista bez galvas. Un tas nozīmē, ka nedzīvo savā, bet citu cilvēku dienas kārtībā. Blociņš palīdz sajust savu kodolu, noteikt prioritātes un mērķus un pie tiem turēties, jo, pasakot kaut kam jā, tu vienlaikus pasaki kaut kam nē. Šis tad arī ir galvenais iemesls, kāpēc nepietiek tikai noformulēt savas apņemšanās, bet tās ir jāpieraksta un regulāri jāpārlasa. Otrs – rakstīšana ar roku iedarbina smadzeņu apgabalus un liek kļūt fokusētākiem. Pētījumi apliecina, ka mūsu gaidas ietekmē rezultātu. Ja esi izdomājis un regulāri atgriezies pie sākotnējā uzstādījuma, ka vēlies kļūt par veselīgu, enerģisku cilvēku, tad arī tava uzmanība būs vērsta uz šī mērķa sasniegšanu. Un vēl – lai iekustinātu jaunas idejas, mērķus un ieradumus, ļoti svarīgi ir piefiksēt un redzēt progresu. Piemēram, ja izdomā, ka ik dienu noiesi 10 000 soļu, savā pierakstu blociņā ir svarīgi veikt progresa mērījumu – dienās, kad iecerētais ir izdevies, pieliec krustiņu. Tā ir kā uzslava sev, kas nākamajā dienā liks tev justies vēl vairāk motivētam, bet, atskatoties uz paveikto pagājušajā mēnesī, arī just gandarījumu. Pierakstu blociņš ir labs arī ar to, ka palīdz mums raudzīties uz sevi kopumā – visas mūsu dimensijas ir vienlīdz svarīgas, visas ir jāpabaro. Ir teiciens: kā tu nodzīvo dienu, tā tu nodzīvo dzīvi. Plānojot gadu, mums ir svarīgi redzēt sevi lielākā mērogā, bet tikpat svarīgi ir arī piefiksēt katru nodzīvoto dienu. Tāpēc savā blociņā dienu vērts sadalīt trijos vienādos astoņu stundu nogriežņos: viens paredzēts darbam, otrs – aktivitātēm ārpus darba, trešais – miegam. Nedēļas griezumā var ieraudzīt, vai ir izdevies noturēt šo balansu.
Špikeris jeb kā izveidot rīcības plānu ikdienai
Teorētiski izdomāt tu vari visu ko, taču, lai ieceres realizētos, svarīgi tām apzināti atrast laiku – tieši kad tu sportosi, kad apmeklēsi kursus, kad tev būs laiks ģimenei un draugiem. Plānojot mēnesi, raugies, lai laiks būtu vispusīgi sadalīts visās jau minētajās svarīgajās četrās kategorijās. Piemēram, rūpējoties par ķermeni, paredzi dienā noiet 10 000 soļu. Staigāšana nāks par labu arī tavam prātam. Esot kustībā, dzimst jaunas idejas un arī prieka izjūta. Lai ieviestu jaunus ieradumus, svarīgi tos gan integrēt savā ikdienā, gan arī piekabināt klāt jau esošajiem. Piemēram, ja celies agri no rīta, lai izbaudītu laiku, kas ir tikai tev, padomā, kurā brīdī varbūt tu varētu sākt regulāri praktizēt elpošanu pēc Vima Hofa metodes, kas dod mentālu skaidrību visai dienai. Otrs bloks, kam jābūt ikdienas kalendārā, ir saistīts ar prātu jeb darbu. Katru rītu izvēlies prioritātes – trīs nozīmīgākos darbus, kas jāpaveic, un ķeries tiem klāt. Vari izdomāt strikti turēties pie tā, lai ap pulksten pieciem vairs nestrādātu – ja celies piecos no rīta, vēlā pēcpusdienā tavas baterijas būs nosēdušās. Trešais bloks ir tava izaugsme. Nekas tā nestimulē laimes izjūtu kā jaunas zināšanas un pieredzes. No vienas puses, mums ir svarīga struktūra, kārtība un režīms, bet tajā jāintegrē arī jaunas emocijas. Katru mēnesi obligāti ieplāno arī nodomus prieka gūšanai. Kā teicis Aristotelis – mums nav citu mērķu kā vien būt laimīgiem. Tas ir laiks ģimenei un draugiem – kopā būšanai, mūsu īpašajiem piedzīvojumiem. Var sarunāt konkrētu dienu, kad tiksimies ar draugiem, lai varam sirsnīgi izrunāties un apmainīties iespaidiem. Prieka avoti ir arī sievišķīgi paradumi – manikīrs, frizieris, kosmetologs. Arī kultūras pasākumi un iešana dabā sagādā daudz prieka. Šos notikumus ir svarīgi ne tikai ieplānot, bet, kad tie notiek, arī piefiksēt. Dienas beigās savā piezīmju blociņā ieraksti pateicību par piedzīvoto – katras mazās laimītes pamanīšana palīdz izjust vairāk prieka par dzīvi. Kad pārskatīsi savu pierakstu blociņu, redzēsi, ka spēj parūpēties par dažādām savas dzīves sadaļām. Un tas tāpēc, ka katrai aktivitātei esi konsekventi paredzējis noteiktu laiku.
Ak, šie ieradumi!
Mūsu dzīvi lielā mērā veido mūsu ieradumi. Tāpēc viens no svarīgākajiem ieteikumiem brīžos, kad vēlamies ieviest dzīvē izmaiņas, – nelāgie ieradumi jāaizstāj ar veselīgākām alternatīvām, bet tām ir jānes prieks, nevis mokas. Piemēram, ja tavs ikvakara rituāls, kas palīdz pārslēgties no darbadienas uz vakara baudīšanu, ir glāze vīna un tu to nevēlies turpināt, risinājums būtu tā vietā baudīt gardu bezalkoholisko dzērienu vai, piemēram, doties vakara pastaigā – arī tā nomierinās un iepriecinās. Svarīgi arī neuzticēties gribasspēkam un savā vidē maksimāli izvairīties no liekiem kārdinājumiem. Piemēram, ja vēlies ierobežot alkohola vai saldumu patēriņu, tad neturi tos mājās! Un vēl – kad tev ir izdevies kārdinājumam pārkāpt pāri, atzīmē to savā žurnālā. Jo viena izdošanās veicina nākamo.