Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam 2025. gadam!
ABONĒT! ABONĒT!
  • Krāso un nomierinies! Kā darbojas mandalu krāsošana?

    Psiholoģija
    Ievas Padomu Avīze
    Ievas Padomu Avīze
    18. aprīlis
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shanta Khatun / Shutterstock
    Paņem zīmuļus, iekārtojies ērti un aizmirsti par visu, kas tev joņo prātā! Nomierinies, atslābinies, krāso, zīmē!

    Nereti var novērot: kamēr kāds sēž sapulcē vai risina grūtu sarunu pa telefonu, viņš vienlaikus uz lapeles zīmē sīkas rūtiņas vai rakstiņus un pēc tam tos aizkrāso. Bez kādas īpašas domas, teju automātiski, neapzināti. Kaut kas tajā ir. Cilvēki sen ir alkuši pēc tā, ko beidzot viņiem piedāvā – krāsojamās grāmatas pieaugušajiem! Izrādās, brīdī, kad ir kādas ķibeles, daudziem vajag tieši to – apsēsties un sākt krāsot. Ķibeles tā, protams, atrisināt nevar, bet kļūst vieglāk. Un, ilgi krāsojot, var ienākt prātā lieliska ideja, kā visu atrisināt. 

    Psihologi atzīst, ka dziedinošo efektu rada tieši sīko detaļu izkrāsošana, jo, lai nepārkrāsotu pāri līnijai, ir jākoncentrējas. Šādi koncentrējot savu uzmanību, mainās smadzeņu viļņu frekvence un cilvēks nonāk meditatīvā stāvoklī, aizmirst par savu trauksmi, nedienām. Atpūšas. Lai sasniegtu šo efektu, neder bērniem domātas krāsojamās grāmatas, jo tajās jāizkrāso lieli laukumi, var brīvi švīkāt un trūkst koncentrēšanās. 

    Ir labi, ja koncentrēšanās nāk kopā ar patīkamām emocijām, tāpēc lielākoties krāsojamajās grāmatās pieaugušajiem ir sīki ziedi, lapas, tauriņi. 

    Un arī mandala var kļūt par lielisku rīku ikkatra rokās, lai palīdzētu nomierināt pārblīvēto prātu un sakārtot sagurušo dvēseli. To var gan zīmēt, gan krāsot – efekts būs abos gadījumos. Reliģiskajās praksēs mandala atspoguļo pasaules uzbūvi, budisma izpratni par pasaules vadošajiem un valdošajiem spēkiem, par to mijiedarbību. Tulkojumā no sanskrita vārds mandala nozīmē aplis vai centrs. Tās tradicionālais apzīmējums ir aplis – kosmosa bezgalības simbols – un kvadrāts. Budisti uzskata, ka mandalas uzlūkošana ar patiesu ticību atbrīvo no bailēm, slimībām un sliktām domām. Indijā mandalas tiek veidotas no dažādiem materiāliem – ziediem, garšvielām, lapām, pākšaugiem, labības, tām ir gan rituāla, gan dekoratīva nozīme. Rietumu kultūras cilvēkam mandalu veidošanai ir vairāk meditatīva funkcija, jo, procesam nododoties ar sirdi un dvēseli, cilvēks atbrīvojas no ikdienas stresiem un priekšstatiem, no haotiskas situācijas, ja tāda viņa dzīvē izveidojusies. Mandalas veidošanas procesā cilvēks iegūst iekšējo klusumu un mieru, tas ļauj vieglāk saklausīt savu patieso būtību un savas vēlmes, rast harmoniskāko atbildi savām problēmām vai vienkārši paaugstināt savu enerģētisko vibrāciju līmeni. 

    Pateicoties psihoterapeitam Karlam Gustavam Jungam, profesionāļi mandalas izmanto kā psiholoģiskās izzināšanas instrumentu, arī kā terapijas instrumentu – mandalas zīmēšana vai veidošana ir viens no mākslas terapijas veidiem. Jungs konstatēja, ka daudzi cilvēki mūža otrajā pusē meklē dzīves pilnību un jēgu. Jā, viņi ir iekārtojušies dzīvē un guvuši panākumus, taču grib no dzīves saņemt ko vairāk. Jungs saprata, ka cilvēks pēc dabas ir reliģiozs un viņam nepieciešams mīts vai ticība, ar kuru dzīvot. Viņš uzskatīja, ka mandala ir nevilša atzīšanās īpašā garīgā stāvoklī, kurā cilvēks meklē dievību, ko iemieso cilvēciska pilnība un veselums. Zīmējot vai veidojot mandalu, cilvēks tajā projicē savus mentālos kompleksus, tādējādi attīrot apziņu. Bet mandalu var izmantot arī vienkārši atpūtai un radošā impulsa īstenošanai. Svarīgi, lai mandala netiktu zīmēta ar prāta kontroli, tai var būt terapeitiska jēga tikai tad, ja tās pamatā ir sajūtas. Mandala var būt gan ģeometriska un simetriska, gan poētiska un asimetriska. Vienīgais priekšnoteikums – pirms zīmēšanas cilvēkam kādu brīdi ir jāpadomā par tēmu, kas viņu nodarbina, tad domāšana jāatbrīvo un jāļaujas sajūtām. Un rezultāts nav atkarīgs no tā, kādi ir cilvēka mākslinieciskie talanti. Rezultātu nosaka tas, ciktāl cilvēks ļaujas šim procesam. Arī krāsojot kādu no mandalu paraugiem. 

    Mandalas veidošana patiesībā ir rotaļīgs process: to var veidot no visdažādākajiem materiāliem – skujām, čiekuriem, olīšiem, gliemežvāciņiem, iepazīstoties gan ar simetriju, gan krāsām, gan kompozīcijām, kas atrodamas dabā. Mandalas var veidot arī trijās dimensijās – no ziediem, augļiem, dārzeņiem, pogām, zīmējot smiltīs vai sniegā, klājot galdu, taisot puzurus vai pinot vainagus. Pēc tam var zīmēt mandalas uz papīra, sākot no viena punkta centrā un liekot tai augt. Nākamais solis – jau gatavas izkrāsojamās mandalas. Dzīves jēgas un garšas sajušana ir ļoti svarīga. Mandalu zīmēšana un krāsošana attīsta koncentrēšanās spējas, aizdzen uztraukumu, noņem ilgstošu spriedzi, cilvēks kļūst psihiski nosvērtāks, vieglāk pārlaiž grūtos dzīves brīžus. 

    Kā un ar ko krāsot?

    • Kad sāc krāsot, noskaņo sevi, ka ķiršiem noteikti nav jābūt ķiršiem saules pielietā dārzā, tie var sanākt kā zelta āboli, ko brīnumputni knābā tumsā. Katrs var krāsot, kā grib, var laist pāri lappusei lietu, miglu.
    • Parastie zīmuļi dod visdažādākos toņus, var sanākt sudrabains, pelēks, kā antracīts. Ja krāso ar parasto zīmuli, var ar sausu baltmaizi parullēt pāri, tā visu maigi dzēš.
    • Var zīmēt un krāsot ar dzēšgumiju – visu klāj ar parasto zīmuli un tad sāk detaļas dzēst, gūstot gaismas efektu. Veidojas ļoti maigas pārejas. Šādi maigi izēnot ar dzēšgumiju ir vieglāk nekā ēnot ar zīmuli.
    • Daudziem patīk krāsot ar flomāsteriem, jo tie ir koši. Tā var darīt, vislabāk ar smalki rakstošajiem, ja vien tie nav ļoti mitri un viens laukums netiek krāsots daudzas reizes. Citādi var sabojāt zīmējumu lapas otrā pusē. Var pamēģināt akvareļzīmuļus, kas ir daudz košāki nekā bērnu zīmuļi. 
    • Akvareļkrāsas, tušas un citas ar otu krāsojamās, šķidri klājamās krāsas šai nodarbei gan nederēs, jo papīrs uzreiz sakrunkojas, izmirkst cauri un sabojā pat vairākas lappuses zem krāsotās. Pasteļi un eļļas pasteļi, protams, ir par rupju sīkajam zīmējumam.
    • Uz avīzes papīra spožas krāsas nesanāks, var krāsot ar zīmuļiem, košāk pat izskatās paši vienkāršākie krāsainie zīmuļi, ne tradicionāli sulīgāk krāsojošie, dārgākie akvareļzīmuļi. 
    • Ja ļoti gribas ņemt flomāsterus, tad tādus, kas krietni palietoti, – sanāks maigi toņi. 

     

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk