Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Ko darīt, ja piemeklē panikas lēkme? Praktiski ieteikumi

    Psiholoģija
    Dace Rudzīte
    Dace Rudzīte
    4. decembris, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Tero Vesalainen / Shutterstock
    Visbiežāk panikas lēkme sākas mierīgā brīdī – sēžot sabiedriskajā transportā, koncertā, vakariņojot ar draugiem vai ģimeni restorānā, ejot pa ielu un nekur neskrienot. Tev virsū neuzbrauc mašīna, un nekas redzams nenotiek, bet sākas lēkme. Negaidīti un pēkšņi vienkāršā, normālā dienā. Ko iesākt?

    Raksts no žurnāla Annas Psiholoģija arhīva

    Skaidro Artūrs Miksons, ārsts psihoterapeits Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikā.

    Panikas lēkmes un tās epizodes iekļautas arī medicīniskajā klasifikatorā un slēpjas aiz numura F41.0. Saskaņā ar šo aprakstu panikas pamatpazīme ir smagas panikas lēkmes, kas nav saistītas ar kādu īpašu situāciju vai apstākļiem kopumā un tāpēc ir neprognozējamas. Tāpat kā citos trauksmes gadījumos, galvenie simptomi ir pēkšņi sākušās sirdsklauves, sāpes krūtīs, smakšanas sajūta, reibonis, nerealitātes izjūta. Bieži vienlaikus ir arī bailes nomirt, zaudēt kontroli pār sevi vai sajukt prātā. Paniku neuzskata par pamata diagnozi, ja, sākoties lēkmēm, cilvēkam jau ir depresīvi traucējumi. Klīniski panikas lēkme ar minētajām izpausmēm sākas pēkšņi un negaidīti.

    Ātrā palīdzība lēkmes laikā

    • Ja panikas lēkme ir tev un mājās, centies pildīt elpošanas vingrinājumus, veicot dziļākas izelpas nekā ieelpas, lai mazinātu sirds ritmu. Labi palīdz distālās muskuļu relaksācijas tehnikas, kad sasprindzina un atlaiž muskuļus. Jāmēģina fokusēties uz kaut ko, ko tu kontrolē. Ja kontrolē savu elpošanu vai muskuļus, tu novērs uzmanību no lēkmes. Dažiem palīdz, ja maina sarunas tematu, kaut ko pastāsta, pajoko. Ja lēkme kādreiz bijusi, katrs pats vislabāk zina, kas viņam palīdz. Ja lēkme sākas, esot uz ielas, apstājies vai sāc skriet, skaiti mašīnas vai kokus – fokusē uzmanību uz kaut ko citu. Ja lēkme sākas publiskā pasākumā un ir tāda iespēja, sāc staigāt, skaiti krēslus vai cilvēkus ar noteiktu matu krāsu. Galvenais – koncentrējies uz ko citu, nevis lēkmi.
    • Ja panikas lēkme ir partnerim vai līdzcilvēkam, pajautā, ko viņam vajag. Lai gan lēkmes laikā cilvēks ir satraukts, viņš pateiks, ko no tevis gaida. Esi blakus, ej prom, atnes glāzi ūdens, paturi mani, neturi mani, sēdi blakus, nesēdi blakus! Citādi, labu gribot, var izdarīt kaut ko tādu, kas lēkmi provocē vēl vairāk. Pieskarsies otram, lai gan viņam, iespējams, lēkmes pārtraukšanai vajag, lai ievēro distanci. Partneriem ieteicams iepriekš izrunāt, ko no manis gaidi lēkmes laikā. Lai atveru logu, atnesu ūdeni, izejam pastaigā? Taču svarīgi arī nekļūt līdzatkarīgam no partnera lēkmēm.
    • Ja tuvāko nedēļu laikā gaidāms svarīgs notikums – kāzas, uzstāšanās vai jebkas cits – un jānovērš lēkmes, iesaka lietot recepšu medikamentus, kas novērš emocionālo trauksmi un fiziskos simptomus. Šīs zāles var dzert arī lēkmes laikā, tās iedarbojas pāris minūšu laikā.
      Vairāk par panikas lēkmēm lasi šajā rakstā!

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē