• Kā trenēt gribasspēku? 6 praktiski ieteikumi

    Psiholoģija
    Agnese Meiere
    Agnese Meiere
    28. oktobris, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Prostock-studio / Shutterstock
    Kā trenēt gribasspēku? Ļoti vienkāršām metodēm – sperot praktiskus soļus ceļā uz mērķi. Lūk, daži ieteikumi pirmajiem soļiem gribasspēka trenēšanā.

    Raksts no žurnāla Ieva arhīva

    Konsultē Latvijas Universitātes profesors psihologs Ivars Austers.

    1. Pieradini sevi pie atbildības ar maciņu.
      Proti, ja vēlies sākt apmeklēt sporta zāli, nosaki konkrētu datumu, kad sāksi to darīt un kurās dienās uz zāli dosies. Un pati ar sevi (vēl labāk, ja var paaicināt kādu liecinieku – draugus, vecākus, bērnus) noslēdz derības – ja apņemšanos nepildīsi, tu par to maksāsi. Būtu labi, ja tu uzreiz arī noteiktu soda naudas summu.
      Ivars Austers saka – svarīgi arī ierīkot krājkasīti vai noteikt kontu, kurā nauda ieripos, un nolemt, kas ar to tiks darīts, kad būs uzkrājusies lielāka summa. «Var vienoties, ka ģimene, piemēram, par uzkrāto naudu dosies uz kino. Tomēr es teiktu, ka vēl efektīvāka metode ir kā labuma guvēju izvēlēties kādu labdarības organizāciju, kuras mērķi tev šķiet nepatīkami vai nepieņemami vai vispār neinteresē. Šai gadījumā kā motivācija kalpos vēlme naudu neatdot šo cilvēku rokās,» skaidro profesors.
    2. Atskaities!
      Ir cilvēki, kurus motivē kauna izjūta, proti, nepieciešamība atskaitīties kādam par soļiem, kas veikti, ejot uz iecerēto mērķi. Vai nu paziņo par to sociālajos tīklos, vai vienkārši izstāsti darba kolēģiem un katru dienu atskaities par izdarīto. Starp citu, pēc šāda principa darbojas Svara vērotāji – reizi nedēļā jāatskaitās, cik un ko esi apēdis, un jānosveras, lai pārliecinātos, vai svars tiešām zaudēts.
    3. Liec šķēršļus nevēlamajām darbībām.
      Šī ir ļoti vienkārša, bet arī ļoti efektīva metode. Ja gribi, piemēram, atteikties no saldumu ēšanas, gluži vienkārši tos nepērc un neglabā mājās. Līdzīgi rīkojies ar jebko, kas tevi kārdina. «Jā, šie šķēršļi nav nepārvarami, tomēr tas padarīs grūtāku piekļuves procesu. Līdz ar to palielinās iespēja sasniegt pozitīvo mērķi,» uzsver Ivars Austers.
    4. Slēdz līgumu par nākotni.
      Ja, piemēram, esi nolēmusi, ka gribi sakrāt konkrētu naudas summu iemaksai par mašīnu vai dzīvokli vai kādam pirkumam, pieradini sevi pie šīs domas palēnām, bet līgumu noslēdz jau tagad. Tā teikt, iespied sev asti bluķī, bet sāpes varēsi sākt just pēc ilgāka laika.
      «Nolem, ka automātisko maksājumu uz krājkontu pieslēgsi nevis šodien vai rīt, bet, piemēram, pēc diviem mēnešiem. Cilvēkiem bieži vien ir liela vēlme darīt ko pozitīvu, bet… ne tagad. Rīt. Izvēloties šo pieeju, šis «rīt», kas parasti nekad nepienāk, tomēr pienāks. Tikmēr vari pierast pie domas, ka nākotnē būs jāiztiek ar mazāku naudas summu,» norāda profesors.  
    5. Apbalvo sevi.
      Bērniem labi darbojas tā dēvētais zvaigžņu kalendārs. Tas nozīmē, ka kalendārā katru dienu, kad esi izpildījusi savu labo apņemšanos, ielīmē sev zvaigznīti. Kad noteikts zvaigznīšu skaits sakrāts, apbalvo sevi ar ko foršu.
      «Bērnišķīga risinājuma forma būtu apbalvot sevi, piemēram, kaut ko sev uzdāvinot. Pieauguša cilvēka rīcība būtu jau citāda – gūt apbalvojumu, iepriecinot kādu citu,» uzsver profesors. Piesakies suņu staidzināšanai patversmē, apciemo sen neredzētu draudzeni vai izdari ko citu, ko jau sen biji atlikusi. «Man šķiet – jāpierod arī darīt labas lietas vienkārši tāpēc, ka tās ir labas lietas.»
    6. Uzturi saikni ar savu ideālu.
      «Mums katram ir kāds ideāls – cilvēks, kurš rīkojas tā, kā mēs gribētu. Viena no iespējām piepildīt savu mērķi – vai tas būtu veselīgs uzturs vai kādu kursu apmeklējums – ir uzturēt kontaktu ar šiem cilvēkiem, kuri vajadzīgajā brīdī noteikti atbalstīs tevi,» iesaka Ivars Austers. Tātad – ja esi apņēmusies katru nedēļu izlasīt vienu grāmatu, tad varbūt ir vērts iesaistīties kādā no Facebook grāmatu lasītāju klubiem. Ja gribi aktīvi sportot, piesakies līdzi paziņai, kura regulāri apmeklē nodarbības. «Šie cilvēki tev noteikti nedos zvaigznītes, bet par labi padarītu darbu sniegs savu atzinību, kas arī ir ļoti svarīgi.»
      Vairāk par gribasspēka uztrenēšanu lasi šajā rakstā! 

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē