Dubaija Apvienotajos Arābu Emirātos (AAE) esot gluži kā šeiha skaistākā sieva. Tāpēc tumšā rudens dienā, saņemot piedāvājumu pievienoties Baltijas žurnālistu kompānijai ceļojumā uz vienu no mūsdienu vilinošākajiem tūrisma galamērķiem, biju sajūsmināta ne mazāk kā seriāla Sekss un lielpilsēta varones, kuras uz Apvienotajiem Arābu emirātiem uzaicināja pats šeihs. Dubaija līdz šim nebija nonākusi manu sapņu galamērķu sarakstā. Varbūt tāpēc, ka tā līdzinājās tālai, teju vai izdomātai pasaulei, kuru sociālajos tīklos uzbur slavenības un interneta zvaigznes.
Taču izrādās, ka šī sapņu vasara ir visnotaļ sasniedzamā attālumā – aptuveni septiņu stundu lidojums ar airBaltic tiešo reisu un piedzīvojums var sākties! Mums ir tieši trīs dienas un naktis, lai uz savas ādas piedzīvotu labāko, ko var sniegt Dubaija.
Viss, kas redzēts influenceru krāšņajās bildītēs, tiks pārbaudīts dzīvē.
Cik tas maksā? Kā tas garšo? Vai ir tā vērts?
Liels un vēl lielāks, augstu un vēl augstāk
Burj Khalifa
Redzēt Dubaiju no Burj Khalifa galvu reibinošajiem augstumiem ir katra tūrista svēts pienākums. Leģendārais debesskrāpis ir viens no dižākajiem šī emirāta lepnumiem. Tā celšanas laikā stingrā noslēpumā tika turēts plānotais augstums – sak, ja nu kādam ienāk prātā viņus apsteigt un uzbūvēt vēl lielāku? Taču jau 14 gadus šis debesskrāpis lepni nes pasaulē augstākās ēkas nosaukumu.
Visskaistākais skats no Burj Khalifa paveras saulrieta laikā, tāpēc jau laikus dodamies ieņemt rindu. Gribētāju traukties augšup ar pasaulē ātrāko liftu – (runā, ka tas lidojot ar ātrumu 18 metri sekundē!) ir daudz, un līdz liftam vēl ir jānokļūst.
Viena rinda, drošības kontrole, vēl viena rinda, tad vēl viena…
Parasti šis process aizņem vairāk laika, ja esi ieradies karstākajā tūrisma sezonā, kas šeit ilgst no maija līdz septembrim. Kad beidzot esam iekāpuši slavenajā liftā, maģiskas mūzikas pavadījumā sākas «lidojums».
Saule gan pa šo laiku jau sen ir norietējusi, un tur lejā ņirb miljoniem mirdzošu gaismiņu. Arī skaisti!
Uz Dubaiju no augšas var papriecāties no divām skatu platformām. Pirmā – vispopulārākā – ir divstāvu platforma 124. un 125. stāvā. Apmeklētāju ir daudz, tāpēc nākas būt īpaši izmanīgiem, lai dabūtu kāroto bildi ar naksnīgo Dubaiju fonā.
Par nedaudz lielāku cenu var nonākt vēl augstāk – 148. stāvā. Un dubaijiešiem vienmēr ir kāda lieliska domā, kā ikvienu pieredzi padarīt vēl ekskluzīvāku. Piemēram – par 200 eiro tu vari baudīt tēju un uzkodas loundžā no 152. līdz 154. stāvam. Ja ceļojums sakritis ar kādu īpašu un romantisku datumu tavā dzīvē, lielisks piedzīvojums būs trīs kārtu vakariņas 122. stāva restorānā Atmosphere. Šīs ekstras gan jāplāno savlaicīgi, jo tās gan Dubaijas iedzīvotāju, gan viesu vidū ir ļoti iecienītas.
Cik tas maksā?
Sākot no 40 eiro.
Padoms!
Ierodies ļoti savlaicīgi! Ja pārvietojies ar auto, ņem vērā Dubaijas sastrēgumus un pierēķini vēl vismaz stundu klāt. Lai vērotus saulrietu no pasaulē augstākā debesskrāpja, skatu platformā vēlams nonākt vismaz 90 minūtes iepriekš.
Redzēt dejojošu ūdeni
Dubai Fountain
Kad redzēts augstākais debesskrāpis, vakara turpinājumā vajadzīgs kaut kas ne mazāk iespaidīgs, un tepat jau tas ir. Burj Kalif pakājē 120 000 kvadrātmetrus lielajā mākslīgā ezera Burj Lake krastā jau nepacietīgi drūzmējas ļaudis ar ieslēgtām telefona kamerām.
Tūlīt, tūlīt sāksies! Kopā ar mūzikas skaņām no ezera izšaujas un ritmiski dejo gaismas apmirdzētas ūdens strūklas. Tas ir slavenais Dubai Fountain – protams, pati lielākā muzikālā strūklaka pasaulē.
50 stāvu augstumā, skanot Time to Say Goodbay, debesīs triecas 830 000 litri ūdens.
Skats ir varens un izgaismotais debesskrāpis fonā kļūst par svarīgu šova sastāvdaļu. Kad mūzika apklust, no visām pusēm atskan ovācijas un aplausi.
Cik tas maksā?
Par baltu velti
Padoms!
Ja laikus neesi atradis vislabāko vietu strūklaku šova vērošanai, nebēdā! Šovs notiek ik pēc pusstundas katru dienu no pulksten 18 līdz 23. Taču, ja vēlies patiešām ekskluzīvu skatu, par aptuveni pieciem eiro vari rezervēt vietu uz speciālas peldošās platformas un nonākt vien 9 metru attālumā no dejojošajām ūdens strūklām. Var arī noīrēt tradicionālo arābu laivu un vērot šo skaistumu, airējoties pa ezeru.
Iepirkšanās ar haizivīm fonā
Dubai Mall
Pēc strūklaku šova apmeklējuma laiks noslēgt dienu ar nelielu šopingu vai vienkārši – patīkamu atvēsināšanos slavenākajā iepirkšanās centrā Dubai Mall. Veldzi pasaulē modernākajā lielveikalā meklē daudzi, tāpēc pat ļoti vēlā vakara stundā te ir gan pircēji, gan tie, kas stundām ilgi vēro haizivis un citus jūras iemītniekus, kas peld milzu akvārijā.
Starp citu, lielveikala teritorijā ir arī zooloģiskais dārzs, kur apskatāmi pingvīni, čūskas un reptiļi.
Arī veikalu klāsts ir tik iespaidīgs, taču nogurums dara savu un šoreiz aprobežojamies ar pārtikas veikala apmeklējumu. Lai netērētu laiku, uzrunāju smaidīgu veikala darbinieku un palūdzu parādīt AAE ražotus saldumus.
Manā grozā iekrīt pāris šokolādes un tradicionālie gardumi – dateles šokolādes glazūrā. Ik pa laikam gan puisis novirzās no kursa un mēģina groziņā iemānīt arī beļģu šokolādi un Ferrero Rocher konfektes. «Bet jums taču garšo laba šokolāde!» viņš stīvējas pretī, kad mēģinu šos labumus sarindot atpakaļ plauktos.
Cik tas maksā?
Cenas Dubai Mall ir augstākas nekā citos – vienkāršākos pilsētas lielveikalos. Toties te ir dabūjama šokolāde, kas ļoti līdzinās izslavētajai Dubaijas šokolādei, kuru nomedīt ir ļoti sarežģīti.
Padoms!
Atceries, ka alkohola lietošana musulmaņu valstī tiek nosodīta, tāpēc lielveikalā alkohola plauktus neatradīsi. Grādīgos dzērienus var baudīt restorānos un iegādāties specializētos veikalos. Pikniks ar līdzpaņemtu šampanieti gan Dubaijā nav pieļaujams.
Pelde garākajā jumta baseinā
Tapasake
Dubaijā novembra sākumā vēl aizvien ir ļoti karsti. Tik karsti, ka jau pirmajās minūtēs saproti, kādēļ ļaudis šeit stundām ilgi klīst pa lielveikaliem un nav nevienas telpas, kur nedarbotos kondicionieris. Tāpēc ideja
dienas vidū papriecāties par Dubaijas panorāmu, iegremdējoties emirāta garākajā jumta baseinā
uz debesskrāpja One and Only Za’abeel jumta ir patiesi lieliska.
Šī ir atpūtnieku paradīze pašā lielpilsētas sirdī, jo dienas vidū šeit šeit ir mierīga un relaksēta atmosfēra, bet pāri visam, protams, elpu aizraujošs skats uz saules nokaitēto pilsētu. Turpat ir arī elegants restorāns, kur baudīt dienvidamerikāņu un japāņu virtuves iedvesmotus ēdienus.
Sauļošanās krēsla īre un pelde iespaidīgajā baseinā, kurā tik ļoti patīk pozēt influenceriem, izmaksās ap 50 eiro. Taču var arī noīrēt, piemēram, ekskluzīvu zonu baseina vidū sešām personām par aptuveni 600 eiro, bet par 250 eiro – zvilnēt šūpuļgultā.
Cik tas maksā?
No 50 eiro
Padoms!
Baseins ir pieejams no 9 rītā līdz pat pusnaktij, un pelde tajā būs īsta bauda gan karstākajās diennakts stundās, gan vēlu vakarā. Vērot zvaigznes, peldot uz muguras Dubaijas garākajā jumta baseinā, varētu būt patiešām iespaidīgi!
Dzīves baudītāju oāze
J1 Beach
Jaunais pludmales un restorānu kompleksa J1 Beach atklāts tikai šajā rudenī, un pie pludmales klubu stāvvietām, jaudīgos motorus rūcinādamas, rindojas ekskluzīvas automašīnas. Gribētāju atpūsties smalkajos pludmales klubos Arābu jūras krastā netrūkst, un vietas pietiks visiem – piedāvājums ir ļoti daudzveidīgs.
Mūsu laiskā pēcpusdiena aizritēja klubā Gigi Rigolatto, kas ieturēts Vidusjūras noskaņās. Dolce vita atmosfēru, pārvēršot pludmales klubu miniatūrā kūrortpilsētiņā, šeit uzbūris arhitekts Hugo Toro. Netrūkst nekā, lai baudītu bezrūpīgu atpūtu: plaša, stilīga ģērbtuve, lielisks baseins un tikai dažu soļu attālumā – Arābu jūra. Kluba teritorijā darbojas veikaliņš, kur nopērkami slavenu zīmolu pludmales tērpi, platmales, pītas somas un kosmētika.
Svelme ir pamatīga, ūdens ir vienlīdz silts gan jūrā, gan baseinā, un pludmales darbinieki – no dažādām valstīm peļņā atbraukuši jauni puiši, gādīgi piedāvā atspirdzinošus dzērienus un
pēc atpūtnieku pieprasījuma «bīda ēnu» – saulessargus te aizver, te atver, te pārvieto uz vienu vai otru pusi.
Turpat pludmalē nepagurusi spēlē mūziķu grupa un darbojas restorāns, kur var nobaudīt mutē kūstošu itāļu picu, pastu un jūras veltes.
Cik tas maksā?
No 60 eiro
Padoms!
Jaunais pludmales klubs ir ļoti pieprasīts, tāpēc arī galdiņu restorānā jārezervē vismaz nedēļu iepriekš.
Vairāk nekā cirks
La Perle
La Perle aprakstā tiek solīts, ka nu mēs redzēsim visu Arābijas pussalas skaistumu un eksotiku. Speciāli šim šovam būvētā ēka, kurā gada laikā tiek aizvadītas vairāk nekā 450 izrādes, pēc visa jau redzētā Dubaijas spožuma ir ļoti industriāla un askētiska. Vakarkleitās, kurās mūsu kompānijas dāmas uzcirtušās, lai vēlāk dotos vakariņās uz restorānu, šķietam sev pārāk saposušās. Arī ieejot zālē atmosfēra atgādina drīzāk cirku.
Taču, kad nodziest gaismas, noskaņa kļūst maģiska un sākas īsti brīnumu lietas.
No augstajiem griestiem gāžas īsts ūdenskritums, bet jau pēc mirkļa no tā vairs nav ne miņas.
Prātam neaptverami specefekti savijas ar akrobātikas un kaskadieru trikiem un vētrainus aplausus izpelnās seši motociklisti, kas joņo, ieslodzīti pie griestiem piekārtā metāla kupolā. Ikreiz, kad šķiet – lūk, šī jau bija vakara nagla, šova zvaigznes pārsteidz ar vēl bīstamākiem trikiem.
Šovu iestudējis slavenais režisors Franko Dragone, kurš savulaik veidojis šovu Le Rêve Losandželosā un The House of Dancing Water Makao, kā arī slaveno Selīnas Dionas koncertšovu A New Day.
Cik tas maksā?
Sākot no 70 eiro
Padoms!
Par aptuveni 110 eiro šova skatīšanos var apvienot ar trīs kārtu vakariņām, taču notiekošais uz skatuves ir tik aizraujošs, ka ēdiens nepelnīti paliks otrajā plānā.
Pēcpusdiena ar lemuru
Green Planet
Dubaijā ir iespējams viss – arī tropiskais mežs lielpilsētā. Ienāc stikla kupolā un jau esi džungļos. Brīvi lidinās papagaiļi un citi
eksotiski putni, kādus līdz šim Eiropas zoodārzos nav laimējies skatīt.
Tepat vingro lemuri un cenšas izķeksēt augļu gabaliņus no bļodiņām uzraugu rokās. Te patiešām tuvu apskatāmi arī snaudošie sliņķi un citi eksotiski zvēriņi.
Cik maksā?
No 30 eiro
Padoms
Ja tev ir nepiepildīts sapnis par darbu zoodārzā, šī ir tava iespēja! Par aptuveni 100 eiro varēsi iejusties pilntiesīga zoodārza uzrauga lomā un apgūt dažādus eksotisko dzīvnieku, putnu un rāpuļu kopšanas smalkumus.
Pastaiga uz Mēness
Hatta
Kad acis jau apradušas ar lielpilsētas greznību, ir īstais brīdis ienest jaunas krāsas šajā ceļojumā.
Tikai nieka pusotras stundas braucienā no varenās Dubaijas paveras pavisam citāda ainava. Ceļš, kura malās laiski ganās kamieļi, ved uz nelielu pilsētiņu Hadžāra kalnos pie pašas Omānas robežas – Hattu. Tās nosaukums lepni uzstutēts kalnos un redzams jau no tālienes –
vietējie apgalvo, ka šie četri burti esot pat lielāki nekā slavenais Holivudas uzraksts.
Izmēram šeit ir nozīme. Par to, piebraucot pie slavenā Hattas dambja, mums atgādina arī milzīgais sienas gleznojums, kurā atainoti AAE dibinātāji – mirušais šeihs Zajeda bin Sultāns Al Nahjanu un šeihs Rašids bin Saīds Al Maktums.
Hadžāras kalniem ir ap 200 miljoni gadu, un tie savā skarbajā diženumā noteikti var sacensties ar nupat baudīto debesskrāpju varenību. Šķiet, esi nonācis uz citas planētas – dramatiski saplaisājusi zeme, grafiski, klinšaini kalni un tam visam pa vidu kā mirdzoša acs grumbu izvagotā sejā iemirdzas smaragda zaļais Hatta Dam ezers – viena no skaistākajām oāzēm šajā apvidū. Tā krastā var noīrēt katamarānu, kanoe vai kaijaku, un kalnu ielokā nesteidzīgi baudīt dabas varenību un klusumu. Vēl eksotiskāk varētu būt vienīgi nakšņošana glempingā kalnos, kas šeit arī ir visnotaļ populāra.
Pirms došanās pastaigā pa Hadžāras kalnu ielejām mums liek ar savu parastu apliecināt, ka neciešam no sirds kaitēm, mums nav problēmu ar asinsspiedienu un nelietojam specifiskus medikamentus. Kļūst pat mazliet neomulīgi – cik gan ekstrēms solās būt šis piedzīvojums? Taču pastaigai pa kalnu ielejām, kas šeit notiek gidu pavadībā, būs pa spēkam ikvienam. Tā ir gluži kā klejošana pa mēness virsmu. Nekādu dzīvības pazīmju. Cik vien tālu raugies, apkārt plešas vien sausa zeme, neviena zaļumiņa.
Papildus pārgājienienam šajā apvidū var paviesoties arī Hatta Heritage Village, kas atklāj emirāta tradicionālo kultūru. Aktīvās atpūtas cienītājiem Hatta Wadi Hub piedāvā tādas aktivitātes kā zorbings un loka šaušana, bet dienu var noslēgt ar nakšņošanu ekoloģiskajos namiņos.
Cik tas maksā?
Pastaiga kalnos gida pavadībā vienai personai izmaksās no 15 eiro. Par aptuveni 15 eiro var noīrēt arī kajaku uz neierobežotu laiku.
Padoms
Vislabākais laiks Hatta dambja apmeklējumam ir no vēla rudens līdz agram pavasarim, kad gaisa temperatūra ir zemāka. Lai gan kalnu ielejā ir par dažiem grādiem vēsāks nekā pilsētā, lielā karstumā pārgājiens pa kalnu ielejām būs visai mokošs.
Kājās noteikti jābūt slēgtiem apaviem, citādi jums pārgājienā doties neļaus!
Vakariņas ar skatu un baudu
CÉ LA VI Dubai
Bistro Aamara
Restorānu izvēle Dubaijā ir neaptverami liela, un pie daudziem rotājas Michelin plāksnītes. Tāpēc – ej, kur gribi, un, visticamāk, nevilsies. Viens no spožākajiem pieturpunktiem pasaulē slavenākajā restorānu ceļvedī ir restorāns un naktsklubs CÉ LA VI Dubai ar izsmalcinātu Āzijas virtuvi un grandiozu āra terasi 220 metru augstumā. Gardēžu paradīze izvietojusies viesnīcas Address Sky View 54. stāvā.
Te var nobaudīt gan melno trifeļu rosoto, gan zilo omāru un daudz ko citu.
Intīmāka atmosfēra jūs sagaidīs Bistro Aamara. Tas gan ne tuvu nav tāds bistro, kādus esam raduši apmeklēt darbdienu pusdienlaikā. Prestižās balvas Bib Gourmand ieguvējs Bistro Aamara ir visnotaļ glauns restorāns ar lielisku apkalpošanu un Michelin ceļvedī iekļuvis tādēļ, ka
spēj piedāvāt vislabāko kvalitāti par vislabāko cenu.
Te var dabūt gan smalki uzfrišinātu Kijivas kotleti, gan trifeļu kapučino, kas sava izskata un neparastās garšas dēļ pie mūs galdiņa raisīja vislielāko sajūsmu.
Cik tas maksā?
Cenu amplitūda, tāpat kā piedāvājums, ir milzīga. Piemēram, restorānā CÉ LA VI pamatēdiens izmaksās sākot no 60 eiro, bet Bistro Aamara salātus var pasūtīt par aptuveni 15 eiro, otro ēdienu – sākot no 30 eiro, desertus – par vidēji 15 eiro.
Padoms!
Lai gad Dubaijā nevienu vairs neizbrīna nedz tūristu šorti, nedz iešļūcenes, dodoties uz restorānu, tomēr piedomājiet par atbilstošu apģērbu un apaviem. Taču, ja kungam misējies un viņš ieradies šortos, lielākā daļa restorānu piedāvā klientiem izīrēt melnas solīdas bikses.
Nogaršot īsto Dubaiju
Frying Pan Adventures
Viens no aizraujošākajiem garšu piedzīvojumiem ir kompānijas Frying Pan Adventures tūre. Pateicoties tai, beidzot nokļūstam vecajā Dubaijā – pilsētas senākajā daļā, kur dzīve ir daudz vienkāršāka, taču ne mazāk krāsaina. Šeit ik uz stūra ir brīnišķīgas mazas kafejnīciņas un restorāni, kas veido īsto Dubaijas garšu, necenšoties pielāgoties ārzemju tūristu kaprīzēm.
Trīs ar pus stundu laikā mums – nelielai ārzemnieku kompānijai – piedāvā pagaršot visu – sākot no šavarmas beidzot līdz supersaldai baklavai. Turklāt parāda, kā gatavo un pareizi bauda šos gardumus.
Tā, apbruņojušies ar cepurītēm, mēs nonākam mazītiņā virtuvē un vērojam, kā
desmit minūšu laikā milzu panna top arābu vienkāršākais un visiecienītākais deserts Knafe.
Viss, kas nepieciešams – baltais siers, saulespuķu eļļa, cukura sīrups, pistācijas un kadaifas makaroniņi, kurus gatavo no ūdens, miltiem un sāls. Galvenais, lai siers būtu sāļš, jo tieši sāļās un saldās garšas kontrasts un siera struktūra rada neatkārtojamo Knafe garšu. Arābi saka – ja pagaršosi kaut mazu gabaliņu, vairs nespēsi apstāties! Taču apstāties vajag, jo priekšā vēl daudz garšīgu piedzīvojumu!
Cik tas maksā?
Grupai no 2 līdz 7 personām – ap 700 eiro.
Padoms
Pirms tūres ieteicams pabadoties, jo jāēd būs daudz, un gribēsies pagaršot visu. Gide katrā garšīgajā pieturvietā atgādina, par cik procentiem ieteicams piepildīt vēderus. Der ieklausīties, citādi jau pusceļā gribēsi pārtikt no stāstiem vien.
Pieczvaigžņu sveiciens no Zahas Hadidas
ME Dubai by Melia
Lai ceļojums izdotos par visiem 100 procentiem, liela nozīme ir arī izvēlētajai naktsmītnei. Viesmīlība šajā emirātā ir augstā līmenī, konkurence – liela, tāpēc apmešanās populārākajās lielpilsētas viesnīcās būs īsta bauda un par sliktu servisu jums, visticamāk, sūdzēties nevajadzēs.
Mūsu ceļojumam luksusa noskaņu piešķīra trīs naktis dizaina viesnīcā pašā Dubaijas sirdī – ME Dubai by Melia. Viesnīca ir slavenās irāniešu izcelsmes arhitektes Zahas Hadidas biroja šedevrs, kurš tika atklāts jau pēc arhitektes nāves.
Arhitektūras pērle, kas no ārpuses ar savām lauztajām līnijām un mirdzošajām fasādēm atgādina tuksnesī kūstošu ledus gabalu, bet iekšpusē – modernu mākslas centru. Starp citu, arī mums Latvijā ir cerība piedzīvot Hadidas biroja fantāzijas lidojumu, jo šajā pavasarī tas uzvarēja jaunā Rīgas termināla metu konkursā. Varbūt jau 2028. gadā varēsim palepoties ar ko tikpat iespaidīgu!
Šajā viesnīcā, pateicoties milzīgajiem panorāmas logiem,
no katra numuriņa paveras kino cienīgs skats uz pilsētu.
Augšējos stāvos ir plaši – līdz pat 200 kvadrātmetru – apartamenti, kuros ir viss ērtai dzīvošanai – pat tvaika gludeklis.
Cik tas maksā?
Apartamenti un brokastis izmaksās ap 400 eiro par nakti, numuriņš ar brokastīm – vidēji 230 eiro.
Padoms!
Ir vērts izvēlēties piedāvājumu ar brokastīm. Viesiem pieejams gan zviedru galds, gan īpašā brokastu ēdienkarte ar restorāna līmeņa piedāvājumu. Jūs brokastu olas tiks pagatavotas visneiedomājamākajās variācijās.