• Bizness laukos. Kas jāzina, rakstot projektu finansējuma piesaistei?

    Karjera un bizness
    Katrīna Jaunslaviete-Ķipure
    Vakar
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Photo Magistr / Shutterstock
    Vasarā, kad darbs dzen darbu, nudien neviens par finanšu plāniem un naudas plūsmām nedomā, lai gan idejas galvā virmo nepārtraukti. Visam savs laiks, un, šķiet, tieši rudens ir īstais, lai piesēstu pie galda un saprastu, vai izsapņotā ideja ir realizējama un kas nepieciešams, lai to izdotos īstenot.

    Konsultē Anita Putka, uzņēmējdarbības konsultante Jēkabpils LLKC birojā.

    Visi esam dzirdējuši pa kādam veiksmīgam stāstam laukos, kur nodibināta zemnieku saimniecība, radīts kāds inovatīvs vai vērtīgs produkts vai sperts liels solis attīstībā. Ne vienmēr, bet vairumā gadījumu tieši no malas piesaistītais finansējums ir tas, kas ļāvis saimniecībai tapt un attīstīties. Nav noslēpums, ka Eiropas Savienības (ES) un valsts piešķirtais finansējums sniedz iespējas jaunajiem un mazajiem lauksaimniekiem Latvijā attīstīties un paplašināt savu darbību. Šajā Kopējās lauksaimniecības politikas plānošanas periodā (no 2023. līdz 2027. gadam) no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai mazo lauku saimniecību atbalstam atvēlēti 20 miljoni eiro. Savukārt jaunajiem lauksaimniekiem, lai attīstītu savu uzņēmējdarbību Latvijas laukos, kopējais finansējums paredzēts 37,2 miljonu eiro apmērā.

    Atbalsta veidi iesācējiem

    Detalizēti pasākumu nosacījumi atrodami LAD tīmekļa vietnē

    • Atbalsts gados jaunajiem lauksaimniekiem uzņēmējdarbības uzsākšanai
      Pasākuma mērķis ir sekmēt gados jaunu cilvēku iesaistīšanos pastāvīgā lauksaimniecības darbībā. Atbalsta veids ir vienreizējs maksājums jaundibināta (vai pārņemta) lauksaimniecības uzņēmuma dibināšanai un attīstībai saskaņā ar iesniegto darījuma darbības plānu. Atbalsta apmērs ir 40 000 eiro, kas tiek izmaksāts divās daļās atbilstoši darījumdarbības plānam. Plāna īstenošanai vismaz 80% veido ilgtermiņa ieguldījumi un ne vairāk kā 20% ir vispārējās izmaksas (konsultāciju pakalpojumi, apgrozāmo līdzekļu izmaksas).

    • Atbalsts ieguldījumiem mazajās lauku saimniecībās
      Atbalstam drīkst pieteikties esošās saimniecības, kuru kopējais neto apgrozījums iepriekšējā noslēgtajā gadā pirms projekta iesniegšanas nepārsniedza 15 000 eiro. Tāpat pieteikties var arī saimnieciskās darbības uzsācēji, kam ieņēmumi no lauksaimniecības nav deklarēti, bet kuri saimniecisko darbību būs reģistrējuši Valsts ieņēmumu dienestā vai Uzņēmumu reģistrā pirms projekta iesniegšanas LAD. Atbalstāmās aktivitātes ir jaunas vai lietotas tehnikas un iekārtu iegāde, ilggadīgo stādījumu ierīkošana, preventīvu pasākumu īstenošana, investīcijas klimata pārmaiņu samazināšanai, būvniecība, zemes un ēku iegāde. Atbalsta intensitāte ir 50% lauksaimniecībā izmantojamo traktoru iegādei, 85% pārējiem ieguldījumiem. Maksimālais publiskā finansējuma apmērs saimnieciskās darbības uzsākšanai ir no 5000 līdz 15 000 eiro, savukārt saimnieciskās darbības attīstībai no 5000 līdz 30 000 eiro.

    • LEADER projekti
      LEADER būtība ir uzlabot dzīves kvalitāti cilvēkam laukos, domājot gan par ekonomiskajiem, sociālajiem uzlabojumiem un vides saglabāšanas iespējām. Latvijas teritorijā patlaban 33 vietējās rīcības grupas ir sagatavojušas savai darbības teritorijai sabiedrības virzītu vietējās attīstības stratēģiju, kurā ir noteikti mērķi un rīcības atbalsta saņemšanai plānošanas periodā 2023.–2027. gadam. Tieši rīcības grupas izsludina projektu iesniegumu pieņemšanu, izvērtē tā atbilstību vietējai attīstības stratēģijai, savukārt, projektam tiekot virzītam tālāk, LAD izvērtē tā atbilstību publiskā finansējuma saņemšanas nosacījumiem.

    Iestādes, ar kurām nāksies draudzēties

    • LLKC – Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs. Tas ir neatkarīgs, profesionāls un sabiedrībai pieejams lauksaimniecības un lauku uzņēmējdarbības konsultāciju un izglītības uzņēmums Latvijā ar daudzveidīgu pakalpojumu sniegšanas tīklu, kas aptver visu valsts teritoriju un sniedz zināšanas par videi nekaitīgu un produktīvu lauksaimniecību, mežsaimniecību, zivsaimniecību, lauku bioekonomikas attīstību un nelauksaimniecisko uzņēmējdarbību.
    • LAD – Lauku atbalsta dienests. Tā ir valsts tiešās pārvaldes iestāde, kas ir atbildīga par vienotu valsts un Eiropas Savienības (ES) atbalsta politikas īstenošanu Latvijā, uzrauga normatīvo aktu ievērošanu lauksaimniecības jomā un pilda citas ar lauksaimniecības un lauku atbalsta politikas realizāciju saistītas funkcijas.
    • ALTUM – AS Attīstības finanšu institūcija ALTUM ir Latvijas valstij piederoša kapitālsabiedrība, kas ar atbalsta finanšu instrumentiem nodrošina finanšu resursu pieejamību uzņēmumiem un mājsaimniecībām jomās, kuras valsts izvirzījusi kā atbalstāmas un svarīgas, tādejādi veicinot tautsaimniecības attīstību.

    Vai tiešām vajag?

    Vispirms jāsaprot projekta realizēšanas scenārija plusi un mīnusi. Projekts dod finansējumu straujākai attīstībai vai dažkārt vienīgo iespēju kaut ko uzsākt, ja nav savu finanšu līdzekļu. Tai pašā laikā tas uzliek papildu slogu – jāpilda noteiktās saistības, mērķi jāsasniedz noteiktā laikā, jāsniedz atskaites, ir papildu pārbaudes, kontrole no uzraugošām iestādēm. Ja projekts netiek apstiprināts, ir zaudēts laiks, to rakstot. Tāpēc pašam jāizvērtē, ko vēlas, jo cilvēka dzīves mērķi un vērtību sistēma nepārtraukti mainās.

    Aprunājies ar apkārtējiem!

    Lai projektu veiksmīgi uzrakstītu un arī novadītu, ir jāveic secīgi soļi, taču vēl pirms tiem ieteicams atrast kādu atsaucīgu cilvēku, zemnieku, lauksaimnieku, kurš jau projektu ir realizējis, un vienkārši aprunāties par visiem interesējošajiem jautājumiem.

    Vismaz viens seminārs un konsultācija

    Ieteicams piedalīties kādā no LLKC vai vietējo rīcības grupu (LEADER projektiem) rīkotajiem informatīvajiem semināriem. Tādi tiek rīkoti daudz un regulāri, teju pirms katras projektu konkursa kārtas. Visbiežāk tie notiek tiešsaistē. Pirms sāk projekta rakstīšanu, ieteicams arī doties uz tuvāko LLKC filiāli, lai pie attiecīgās lauksaimniecības nozares konsultanta pavisam atklāti izrunātu visas ar saimniekošanu saistītās lietas un kopīgi pieņemtu lēmumu par to, kurā projektu konkursā startēt. LLKC speciālisti neatsaka palīdzību arī pašā projekta izveidē.

    Jākļūst par LAD klientu

    Fiziskai vai juridiskai personai, kas vēlas pretendēt uz atbalstu Lauku atbalsta dienesta (LAD) administrēto pasākumu ietvaros, ir jābūt reģistrētai LAD Klientu reģistrā. Ikviens interesents Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā (EPS) var reģistrēties par LAD klientu, aizpildot pašreģistrācijas pieteikumu. Lai veiktu pašreģistrāciju, personai nepieciešams derīgs elektroniskais paraksts – eParaksts vai eParaksts mobile. Detalizēta instrukcija par reģistrācijas procesu un veicamajiem soļiem atrodama LAD tīmekļa vietnē.

    Izglītība un citi nosacījumi

    Kad esi kļuvis par LAD klientu un kopā ar LLKC konsultantu izlēmis, kurā projektu konkursā piedalīsies, ļoti uzmanīgi jāiepazīstas ar Ministru kabineta noteikumiem, kas tiek izstrādāti katram projektam un katrai projektu kārtai. Vislielākā uzmanība jāpievērš, izvērtējot savu atbilstību projekta nosacījumiem. Piemēram, pretendents uz atbalstu gados jaunajiem lauksaimniekiem uzņēmējdarbības uzsākšanai projekta iesnieguma iesniegšanas dienā nedrīkst būt vecāks par 40 gadiem; ir ieguvis augstāko vai vidējo profesionālo lauksaimniecības izglītību, apgūstot lauksaimniecības priekšmetus vismaz 320 stundu apjomā saskaņā ar Zemkopības ministrijas apstiprinātajām vadlīnijām lauksaimniecības izglītības atbilstības izvērtēšanai, vai ir uzsācis mācības un izglītību iegūst līdz darījumdarbības plāna īstenošanas beigām pēc tam, kad stājies spēkā lēmums par projekta iesnieguma apstiprināšanu. 

    Savukārt, lai pretendētu uz atbalstu projektā Atbalsts ieguldījumiem mazajās lauku saimniecībās, iesniedzējam ir jābūt deklarētam lauku teritorijā. Uzņēmuma gada kopējais neto apgrozījums iepriekšējā noslēgtajā gadā pirms projekta iesniegšanas ir ne vairāk kā 15 000 eiro, saimniecība ir reģistrēta Uzņēmumu reģistrā vai saimnieciskā darbība ir reģistrēta Valsts ieņēmumu dienestā pirms iesnieguma iesniegšanas Lauku atbalsta dienestā. Lai gan pirmajā mirklī šķiet, ka nosacījumu ir daudz un tie ir nesaprotami, izlasot piecas reizes, jau kļūst skaidrāks, un, papildus apmeklējot LLKC konsultantu, viss sakārtojas vēl saprotamākā bildē.

    Pārdomāt un rakstīt

    Kad izpētīta informācija par projekta nosacījumiem, pirms ķeras klāt rakstu darbiem, mazliet jāpiestrādā pie dažiem būtiskiem jautājumiem – plānojot uzsākt biznesu, jāsaprot, kāpēc to darīs (ko ar savu ideju atrisinās), un tikai pēc tam – kā. Jāsaprot, kas būs klients un kāds viņš būs, kāda ir tirgus situācija un citi apstākļi. Tāpat jāapzinās savi resursi – materiālie, zināšanas, prasmes, laiks. Par idejas dzīvotspēju jārunā ar ģimeni, draugiem – vai viņi pirktu tādu produktu, pakalpojumu. Šīs visas lietas kaut galvā pārdomājot, projekta rakstība virzīsies uz priekšu daudz raitāk. Projekta aprakstošā daļa tiek rakstīta LAD Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā, kurā jau ir sagatavotas visas nepieciešamās veidlapas, ieskaitot finanšu plānu. Ja skolas vai augstskolas laikā ir rakstīts kāds biznesa plāns, tad šis ir diezgan līdzīgi. Vienīgā atšķirība – ja skolas plāniņā varēja mazliet pafantazēt, tad, rakstot LAD projektu, ir ļoti reāli jāplāno darbības un cipari, citādi vēlāk būs neiespējami sasniegt mistisku apgrozījumu vai jaunas darbavietas, ja tādas plānā būs norādītas. 

    Plāno laikus!

    Ja ir plāns izmantot atbalstu būvniecības vai specifisku iekārtu iegādei, tad noteikti šo savu ideju vajadzētu apdomāt laikus un savlaicīgi arī interesēties par nākamajām kārtām. Būvniecība vai sarežģītu iekārtu iegāde īsti nav saplānojama un realizējama mēneša laikā. Nevajag meklēt lētākās iekārtas un aprīkojumu, apšaubāmus piegādātājus, jo tas var negatīvi atspēlēties uz kvalitāti. Tieši tāpēc jau šoruden ar lēnu prātu un apdomīgi var sākt gatavoties projektu konkursiem, kuru kārtas atvērsies 2025. gada pavasarī, vasarā.

    Bez līdzfinansējuma neiztikt

    Lai veiksmīgi īstenotu projektu, ir svarīgi, lai saimniecībai būtu atbilstošs līdzfinansējums. Nelielam projektam līdzfinansējums visbiežāk tiek segts no pašu līdzekļiem, taču gadījumos, kad projekta izmaksas ir lielākas, ar paša spēkiem tās segt nav viegli. Tādos gadījumos jau laikus jāvēršas pie ALTUM, lai sagatavotos aizdevuma saņemšanai. ALTUM ar komercbankām nekonkurē un piedalās tādu dzīvotspējīgu projektu finansēšanā, kuriem banku finansējums ir ierobežots.

    Semināri, mentori, konsultācijas 

    Lai pirmā projekta virzība izdotos veiksmīgi, cītīgi jāapmeklē semināri, kuros stāsta par projektiem, kā tos pareizi rakstīt, kādas ir iespējas apgūt finansējumu. Lektori ir ļoti atsaucīgi un norāda uz tipiskajām kļūdām, rakstot projektus. Tāpat vienmēr var konsultēties vietējās rīcības grupas partnerībā, uzrunāt cilvēkus, kuri ir jau realizējuši projektus, uzzinot viņu pieredzi un ieteikumus.

    Nenobīties!

    Baidīties nevajag, bet tai pašā laikā jābūt pārliecinātam par savu lietu, jābūt uzņēmīgam un pacietīgam. Rezultāti nekad nav ātri. Ja finansējums tiek piesaistīts, tad plānotie mērķi ir jāsasniedz, ja ne – jāatmaksā saņemtā nauda. Ja rodas kādi sarežģījumi ar realizēšanu, pirmkārt, ir jāsazinās ar LAD – viņi izvērtēs apstākļus, iedos pagarinājumu, piemēram, pārcels realizēšanas termiņu par gadu, vai arī neizmaksās visu summu. Vissliktākajā gadījumā saņemtā nauda jāatmaksā – taču tas notiek gadījumos, kad projekts apzināti nav izpildīts vai nauda izlietota citiem mērķiem. Tāpēc ideja ir rūpīgi jāizvērtē un, ja iespējams, jātestē. Mūsdienu strauji mainīgajā dzīvē jābūt ļoti elastīgam un radošam, un neviens nevar garantēt, ka ideja aizies.

     

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē