Tāpat aptaujas rezultāti atklāj, ka cilvēki vientulības sajūtu izjūt ne vien mājās, bet arī darbā – 15% respondentu norāda, ka pēdējā gada laikā ir jutušies vientuļi tieši savā darba kolektīvā.
“Tas nenozīmē, ka vientuļi jūtas tikai tie, kuri savā darba vietā vai kabinetā ikdienā atrodas vieni paši. Modernajā pasaulē darbinieks var ikdienā pavadīt daudz laika kolektīvā, būt draudzīgs un aktīvs, taču justies vientuļš, jo, iespējams, šī mijiedarbība ir zemas kvalitātes vai nerada sajūtu, ka viņš kādam patiesi rūp,“ skaidro Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja Dace Helmane.
Kā izplatītākos vientulības cēloņus Latvijas iedzīvotāji min sāpīgu pagātnes pieredzi (22%) un sajūtu, ka citiem viņi, viņu emocijas nerūp (21%).
Tāpat katrs piektais respondents norāda, ka jūtas nesaprasts no apkārtējo puses, bet 14% atklāj, ka nemāk veidot dziļākas attiecības ar līdzcilvēkiem
Satraucošs ir arī fakts, ka katrs trešais aptaujātais norāda, ka nevar runāt atklāti par savām sajūtām ar apkārtējiem. Tajā pašā 24% aptaujāto atzīst, ka pēdējā gada laikā nav neko darījuši, lai mazinātu savu vientulības sajūtu. Turklāt vīrieši šim jautājumam pievērš divas reizes mazāk uzmanības nekā sievietes.
Salīdzinoši visbiežāk Latvijas iedzīvotāji vientulības mazināšanai pievēršas jauniem hobijiem (26%), meklē jaunas pazīšanās (14%) un iegādājas mājdzīvniekus (12%). Interesanti, ka kurzemnieki mājdzīvniekus šim mērķiem iegādājas biežāk nekā citu reģionu iedzīvotāji.
“Darba devēja interesēs ir veidot kvalitatīvu, draudzīgu darba vidi, veicināt pozitīvu darba atmosfēru, lai ikviens darbinieks darbā var justies pieņemt, ar visām savām īpatnībām, proti, ka cilvēks nejūtas izstumts tāpēc, ka uz lietām raugās, iespējams, savādāk, nekā pārējie kolēģi. Var justies kā “viens no mums”. Jo darbā mēs esam vienots veselums, mēs esam komanda,” pauž starppersonu attiecību neirobioloģijas speciāliste, ārste Laila Jemberga.
Speciālistes ieskatā šādas darba vides izveides priekšnosacījums ir rūpes par visiem darbiniekiem, nevis tikai noteiktām darbinieku grupām, personām, piemēram, cilvēkiem, kuri dažādu iemeslu dēļ jūtas vientuļi. Taču vislielākā kļūda šajā sarežģītajā cīņā ar vientulības epidēmiju ir vainas meklēšana no tās “cietušajos” darbiniekos. Tāpēc viņa mudina darbu organizācijā veidot tā, lai darbiniekiem darba laikā ir laiks ne tikai tējas vai kafijas tasei, bet arī saturīgām sarunām ar kolēģiem.
Sabiedrības aptauja par vientulību veikta 2020. gada maijā, aptaujājot 800 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem.