Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam 2025. gadam!
ABONĒT! ABONĒT!
  • 7 interesanti fakti par sapņiem. Nav cilvēku, kas nesapņotu vispār!

    Psiholoģija
    Ievas Padomu Avīze
    Ievas Padomu Avīze
    31. marts
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Dean Drobot / Shutterstock
    Miegs dažādām dzīvām būtnēm ir ļoti atšķirīgs. Tuksneša gliemezis var nogulēt trīs gadus no vietas. Koalas lācīši guļ 22 stundas diennaktī, sikspārņi – 20 stundas, kaķis – aptuveni 13 stundas. Cūka un šimpanze guļ aptuveni tikpat daudz, cik mēs – septiņas līdz deviņas stundas. Par ko mēs šajās miega stundās sapņojam un kāda ir sapņu nozīme?
    1. Senās kultūras uzskatīja, ka sapnis ir kā tilts starp cilvēku un Dievu pasauli – sapņus uztvēra kā vēstījumus, kas brīdināja par briesmām, palīdzēja prognozēt nākotni un deva padomus. Deviņpadsmitā gadsimta beigās Zigmunds Freids paziņoja, ka caur sapņiem ar mums sazinās nevis dievi, bet mūsu pašu zemapziņa. Mūsdienās vienlaikus pastāv vairākas teorijas – gan tādas, kas uzskata, ka sapņi ir vien elektriski smadzeņu impulsi un neko nenozīmē, gan tādas, kas turpina sapņu saturā meklēt dziļāku jēgu.
    2. Nakts laikā mēs piedzīvojam vairākas miega fāzes, ko parasti pieņemts sadalīt divās lielās grupās – dziļajā jeb lēnajā miegā un ātrajā miegā. Dziļā miega fāzes ir nepieciešamas fiziskā ķermeņa atspirgšanai, turpretim ātrā miega fāzes ir būtiskas dienas garīgo un emocionālo notikumu apstrādei. Dziļajā miegā smadzeņu aktivitāte ir mazāka, acu kustības – minimālas, bet ātrajā miegā smadzeņu aktivitāte ir tikpat liela kā nomodā, kas liecina, ka tās turpina strādāt. Tieši šajā fāzē mēs visbiežāk redzam sapņus.
    3. Jo jaunāki esam, jo vairāk laika guļot pavadām ātrajā miega fāzē un attiecīgi vairāk sapņojam. Zinātnieki to skaidro ar faktu, ka sapņi palīdz sakārtot dienas laikā iegūto pieredzi un veicina centrālās nervu sistēmas attīstību, kas ir īpaši svarīga tieši maziem bērniem, kuri ik dienu gūst jaunus iespaidus. Lai arī pieaugot sapņojam mazāk, nav cilvēku, kas nesapņotu vispār. Ikviens nakts laikā redz vismaz 3–5 sapņus. Tie var ilgt no dažām sekundēm līdz pat 30 minūtēm. 
    4. Cilvēki neatceras aptuveni 95% savu sapņu. Līdz šim zinātnieki ir nonākuši pie secinājuma, ka smadzeņu struktūras, kas pārnes informāciju uz ilglaicīgo atmiņu, miega laikā nedarbojas. Sanāk, ka no rīta atminamies tikai nelielus fragmentus no sapņiem, ko spējusi saglabāt īslaicīgā atmiņa. Pastāv gan arī teorija, ka sapņus neatceramies tāpēc, ka zemapziņa savu darbu izdarījusi bez mūsu klātbūtnes, proti, ja reiz neatceramies, tātad nav vajadzības atcerēties.
    5. Biežāk sapņus atceras tie, kuri arī nomodā jutīgāki pret ārējiem stimuliem. Pētījumi liecina, ka sievietes atceras sapņus biežāk nekā vīrieši. Tas, vai atcerēsimies sapņus, atkarīgs arī no miega fāzes, kurā tiekam pamodināti. Lielāka iespēja atcerēties sapņus ir tad, ja pamostamies ātrās miega fāzes beigās vai arī ja mums raksturīgs caurāks miegs. Skatoties no psiholoģiskā viedokļa, sapņus atceramies tad, ja tajos bijuši spēcīgi pārdzīvojumi. Šā iemesla dēļ biežāk atmiņā paliek tieši sliktie sapņi, kuros dominējušas intensīvas emocijas.
    6. Sapņiem, kas atkārtojas, vērts pievērst īpašu uzmanību. Tie vēlas mums pavēstīt ko svarīgu. Bieži tas ir kāds neatrisināts iekšējs konflikts, problēma vai brīdinājums, ka atkal esam uzkāpuši savam iemīļotajam grābeklim. Piemēram, sapnis, ka esam pastrādājuši kādu noziegumu un tiekam vajāti, var norādīt uz vainas apziņu, proti, tas, kurš mūs vajā, ir mūsu iekšējais kritiķis. Vai arī, ja mūs bieži piemeklē sapņi, kuros cenšamies nokārtot skolas eksāmenu, taču izvelkam biļeti, kuru neesam iemācījušies, var liecināt par bailēm un pašpārliecības trūkumu pirms kāda svarīga notikuma (prezentācijas, konferences utt.) Aktuālie pārdzīvojumi sapnī atrod sev ierastu izpausmes veidu, tāpēc redzam to pašu vai ļoti līdzīgu sapni. Tomēr vajadzētu uzmanīties no sapņu interpretēšanas, izmantojot universālus simbolus un sapņu grāmatas, jo tā pa īstam savus sapņus varam izprast tikai mēs katrs pats. Daudz svarīgāk ir nevis atšifrēt simbolu nozīmi, bet atklāt emocijas, ko pauž katrs no sapņa tēliem, jo tās pieder tikai un vienīgi mums. Tas pats simbols atkarībā no emocionālās pēcgaršas var vēstīt pavisam dažādas ziņas. 
    7. Sapnī cilvēki redz tikai to cilvēku sejas, kurus ir redzējuši dzīvē. Viņi var nepazīt viņus un neatcerēties, taču kādreiz vismaz epizodiski ir redzējuši.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē