• 4 jautājumi par sālsmaizi. Lai dzīve jaunajās mājās izdotos!

    Ezoterika
    Ievas Padomu Avīze
    Ievas Padomu Avīze
    11. augusts
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: sirtravelalot / Shutterstock
    Visiem, kuri reiz pārvākušies uz jaunu mājvietu, zināms, ka radu un draugu ielūgšana uz sālsmaizi jeb jaunās mājas izrādīšana ir viens jauks pasākums. Noskaidrojam svarīgāko, lai pirmie svētki jaunajās mājās izdodas godam! 
    1. Kāpēc tieši sāls un maize?
      Maize un sāls jau izsenis ir labklājības un pārpilnības simboli. Sāls senāk bija gana dārgs produkts, tāpēc tas vienmēr nozīmējis labu, pārticīgu dzīvošanu. Ar maizi ir tā, ka mūsu senčiem vēl pirms maizes bija putra – mēs, latvieši, esam putras ēdāji! Varētu teikt, ka modernā putra ir maize, tāpēc arī izveidojusies tradīcija uz jaunas mājas iesvētīšanas dienu doties ar maizi. Taču mūsdienās uz sālsmaizes svinēšanu var nest arī kūku vai kliņģeri, lai saimniekiem vienmēr pārticība un svētku izjūta.
    2. Kas darāms, dodoties prom no vecās mājvietas?
      Nevajadzētu piemirst par vecās vietas svētīšanu un cienīgu atvadīšanos – ja kāds, uz jaunu dzīves vietu ejot, atstāj veco neslaucītu, tas savu svētību vecajā vietā arī pamet. Turklāt jāpatur prātā, ka slotu no iepriekšējās dzīvesvietas nedrīkst vest līdzi, citādi jaunajā vietā dabūs pērienu! Aizejot no vecās mājas, visas durvis jāatstāj vaļā. Bet, ja aizejot kaut kas tiek aizmirsts, tad drīz būšot jānāk atpakaļ turpat dzīvot. Lai jaunajā dzīvesvietā klātos labi, vecās mājas sienā jāiesit pakava nagla. Braucot prom no vecās mājvietas, nav jāsaka ardievas, citādi jaunā vietā nebūs laimes! Nevajag arī skatīties atpakaļ, lai nelaime nenāk līdzi. Ja, uz jaunu vietu ejot, vējš pūš no mugurpuses, tad būs laba dzīve. 
    3. Vai ir kādi rituāli, kas jāveic jaunajā vietā?
      Ja jaunā mājvieta ir arī ar savu zemes pleķīti, tautas gudrība vēsta – uz jaunās mājas zemes uzejot, jāiekurina uguns. Vispirms mājoklī jāielaiž kaķis, turklāt jāievēro, ka neviens nedrīkst kāpt pāri slieksnim, kamēr kaķis nav izraudzījis vietu un apgūlies! Ieejot iekštelpās, tūliņ jāizslauka dzīvojamā telpa, tad nebūšot ar citiem mājas iedzīvotājiem jāķildojas. Aizsargājot māju no ļauniem spēkiem, virs logiem un durvīm iegriež krustus un piekar asinszāles pušķīšus – tie atņems nelabvēļiem ļauno spēku. Ieejot jaunā mājvietā, jālec pāri slieksnim ar abām kājām, tad jaunajā dzīvesvietā klāsies labi un viss izdosies. Vienmēr jākāpj pāri, nevis uz sliekšņa, lai mājas Laimiņa zem sliekšņa var mierīgi gulēt un sargāt mājas svētību! Tautas ticējumi brīdina – ja sveicinoties vai atvadoties roku sniedz pār slieksni, tad sanīdīsies, bet, ja sēž uz sliekšņa, tad citi aprunās. Pāri slieksnim nedrīkst otram dot neko rokās, jo tā varot atdot savu laimi. Tāpat arī, maizi ēdot, nedrīkst iet pār slieksni, tad aiznes mājas svētību.
    4. Ko dāvināt jaunajiem saimniekiem?
      Tradīcija vēsta, ka visiem uzaicinātajiem viesiem uz jaunās mājvietas iesvētīšanu jāierodas ar maizi un sāli. Var dāvināt arī dažādas saimniecībā noderīgas lietas – pannas, katlus, traukus un citus mājā vajadzīgus priekšmetus. Viens gan jāievēro – nedrīkst dāvināt asus priekšmetus, lai jaunajiem saimniekiem nenāktos strīdēties. Visādi citādi ir tā: jo bagātāku cienastu nesīsim, jo labāka dzīve būs jaunās mājas iemītniekiem! Tāpēc uz sālsmaizi droši var doties arī ar dažādiem gardumiem un delikatesēm.

     

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē