Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Kā tīrīt bez niknas ķīmijas un citi padomi ģenerāltīrīšanā

    IEVA dzīvo zaļi
    Katrīna Jaunslaviete-Ķipure
    30. maijs, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: SHUTTERSTOCK
    Brīdī, kad redzam, ka uz mēbeļu virsmām var zīmēt putekļu gleznas un caur logu stikliem skats miglaini dūmakains, ir laiks lielajai ģenerāltīrīšanai.

    Konsultē Asja Doļegnovska, kārtības ieviešanas konsultante, Instagram
    @asja.dolegnovska.

    Ģenerāltīrīšana ir labākais laiks ne tikai tīrīšanai šī vārda klasiskā izpratnē, bet arī kārtības ieviešanai, jo tad ir lielāka iespēja un vēlme atbrīvoties no liekām, nevajadzīgām, traucējošām, nederīgām lietām un krāmiem, kas gadu gaitā uzkrāti ar domu, ka gan jau noderēs, bet realitātē jau piekto vai desmito gadu stāv nelietoti.

    Papildus var motivēt sevi ar domu, ka ģenerāltīrīšana ienesīs mieru ikdienas dzīvē, jo zināms, ka sakārtotā mājā drīzāk valdīs harmonija.

    1. SĀC AR DARĀMO DARBU SARAKSTU.

    Pirms uzsāc lielo ģenerāltīrīšanu mājai (istabai, telpai, noliktavai, šķūnītim), ir ļoti svarīgi izveidot darāmo darbu sarakstu. Tas palīdzēs neapjukt darbos, dos iespēju sekot līdzi procesa attīstībai un progresam, kas, savukārt, nodrošinās ģenerāltīrīšanas darbu pabeigšanu.

    • Atvērt logus un kārtīgi izvēdināt telpas.
    • Noņemt aizkarus un izmazgāt tos.
    • Noņemt gultasveļu un matraču pārvalkus, izvēdināt.
    • Iznest un izpurināt paklājus.
    • Atbrīvot plauktus un citas virsmas no sīkumiem un nieciņiem, saliekot tos kastēs.
    • Atbīdīt mēbeles no sienām, noslaucīt virsmas
    • Veikt grīdas tīrīšanas un mazgāšanas darbus.
    • Notīrīt putekļus no citām virsmām.
    • Nomazgāt logus.
    • Iekārtot savu svaigi iztīrīto mājokli no jauna.

    2. SAGATAVOŠANĀS DARBI.

    Ģenerāltīrīšanā noteikti atradīsies dažādi nevajadzīgi, lieki vai vairs nekalpojoši priekšmeti, tāpēc pirms šķirošanas sagatavo dažādus maisus šīm lietām, piemēram, maisu ar marķējumu atdošanai un maisu izmešanai. Sagatavo arī tīrīšanas palīglīdzekļus – atkarībā no uzkopšanas telpas tie varētu būt drāniņa/slotiņa putekļu noslaucīšanai (sausā vai mitrā veidā), drāniņa mazgāšanai (netīrāku vietu un logu mazgāšanai), drāniņa/dvielis noslaucīšanai pēc mazgāšanas.

    3. NOSKAŅOTIES EMOCIONĀLI.

    Nav mazsvarīgi emocionāli noskaņoties pārmaiņām. Pirms ķeries pie lupatas vicināšanas, uz brīdi apstājies, ieelpo un izelpo, izdzer glāzi ūdens vai siltu tēju – sajūti prieku, ļaujies iedvesmai un tici, ka būs citādi un labāk, nekā bija līdz šim.

    4. BEZ NIKNAS ĶĪMIJAS.

    Ja ir iespēja, var pagatavot dabiskus tīrīšanas līdzekļus no pārtikas sodas, etiķa un ūdens. Piemēram, labs universālais tīrīšanas līdzeklis sanāk, sajaucot pusi krūzītes etiķa ar 2 tējkarotēm sodas un 2 litriem ūdens – to izmanto dažādu ūdens nogulšņu tīrīšanai, piemēram, vannasistabā, virtuvē. Ar to var tīrīt arī stikla virsmas, spoguļus, logus. Pasta, kas pagatavota no dzeramās sodas un ūdens, būs labs traipu tīrīšanas un spodrināšanas līdzeklis. Savukārt veikalos videi draudzīgus mazgāšanas un tīrīšanas līdzekļus var atpazīt pēc eko marķējuma.

    Savukārt kā drāniņas lieliski var izmantot kādu nolietotu dvieli, kokvilnas auduma izstrādājumu, ko sagriež mazākos gabaliņos un izmanto mazgāšanai, tīrīšanai, slaucīšanai.

    5. MACIŅAM DRAUDZĪGI.

    Tas, ka spožai tīrībai jātērē liela nauda, ir mīts. Visbiežāk derēs ļoti vienkāršas un visiem pieejamas lietas. Ja uz grīdas ir paklājs, tad parastā dzeramā soda palīdz atbrīvoties no nepatīkamā aromāta, tik vien kā jāizber soda uz paklāja, atstājot uz vismaz 20–30 minūtēm (lai notiek attīrīšanās process). Pēc tam atliek kārtīgi izsūkt paklāju ar putekļsūcēju. Līdzeklis koka grīdu mazgāšanai: 4 l karsta ūdens, 3/4 glāzes olīveļļas un 1/2 glāzes citrona sulas. Visas sastāvdaļas sajauc mazgājamajā spainī, lieto uzreiz grīdu mazgāšanai. Ļauj nožūt, nesusina. Šis līdzeklis grīdu atstāj skaisti spīdīgu. Vēl kāda recepte: 100 ml galda etiķa un 400 ml ūdens; to visu kārtīgi sajauc (sakrata) izsmidzināmā pudelē un līdzeklis gatavs. Tālāk jau atliek izsmidzināt uz logu stikliem un tīrīt ar stiklam paredzēto mikrošķiedras audumu, der arī papīra dvielis. Etiķa un ūdens šķīdums dezinficē un notīra nospiedumus uz stikla, turklāt logu stikli mirdzēs. Šis der jebkādām stikla virsmām.

    LAI VIEGLĀK, IEVĒRO DARBU SECĪBU!

    PIRMAIS PRAKTISKAIS SOLIS. Šis morāli ir vissarežģītākais – proti, visu lietu izņemšana no plaukta, skapja (no telpas, šķūnīša), jo tad lietas atdzīvojas no sava snaudošā stāvokļa un tu beidzot vari ieraudzīt un sajust šo lietu enerģiju (vai nu tā ir, vai nav). Tas ir arī brīdis, kad pieņem lēmumu par lietas paturēšanu vai atbrīvošanos no tās. Asja Doļegnovska iesaka izdarīt izvēli uzreiz pēc pirmajām sajūtām, kamēr šim procesam nav vēl pieslēdzies prāts, kurš momentā sāks tevi pierunāt tomēr šo lietu katram gadījumam paturēt – ja nu noder. Dari to mērķtiecīgi un savā labā, lai paturamās lietas patiešām kalpotu tev. Atbrīvojies no visa liekā un nevajadzīgā, lai būtu jēga sākt sakārtot māju. Taču nemet ārā lietas tikai tāpēc, ka tā vajag, – pēc pieredzes var teikt, ka tādā gadījumā tu nākamajā ģenerāltīrīšanā būsi turpat, kur biji.

    Šim atbrīvošanās procesam ir liela nozīme mūsu apziņas līmenī, jo mājā nevarēs ieviest kārtību, ja ar vieglu roku visas lietas izmet un pēc tam laika gaitā atkal piepērc pilnu māju ar tādām pašām.

    Katrs lēmums ir kā mācība nākotnei, iegādājoties kādu jaunu lietu, ko ienest savās mājās.

    MĒZT UN MAZGĀT. Pirms kārtot atstājamās mantas atpakaļ plauktos un skapjos, izslauki un nomazgā no ārpuses un iekšpuses skapjus, plauktus, kumodi – vēlams šajā brīdī arī atbīdīt to un iztīrīt vietu aiz un zem mēbeles. Ja kārto istabu vai noliktavas telpu, šķūnīti, šajā brīdī veic visus nepieciešamos tīrīšanas un varbūt vēl mazos labošanas darbus. Atceries nomazgāt arī logus, durvis un mēbeļu augšējās virsmas.

    ŠĶIROŠANA. Kad palikušas tikai atstājamās lietas, tās jāsašķiro pa priekšmetu apakškategorijām (piemēram, visi mazie rokas darbarīki, bērnu āra rotaļu mantas, lejkannas utt. – atkarībā, kāds plaukts, skapis vai telpa tiek kārtoti) un jāizvēlas vieta, kur tos uzglabāt, vislabāk – vienuviet un marķētus. Tas nodrošinās šīs lietas atlikšanu atpakaļ īstajā vietā pēc tās izmantošanas un atrašanu, kad tā nepieciešama. Šāda kārtošana arī starp ģenerāltīrīšanas reizēm ļaus viegli izslaucīt no plauktiņiem putekļus – atliks tikai izcelt kastītes ar priekšmetiem. Tāpat ir ar horizontālajām virsmām – turi tās pēc iespējas brīvākas, piemēram, priekšmetus, kas tomēr neizbēgami tiek glabāti uz virsmām (kaut vai virtuvē eļļas pudele, sālstrauks, tējkanna u. c.), grupē un novieto uz paliktņiem, ievieto seklos groziņos – tā tiks panākts mājīgāks un brīvāks kopskats. Lai notīrītu horizontālo virsmu, vajadzēs tikai noņemt groziņu vai kastīti, nevis piecus vai desmit priekšmetus.

    Īsumā – izņem lietas, izšķiro, organizē atpakaļ! Atceries iztīrīt un nomazgāt mēbeli un lietas, lai ar jaunu enerģiju tiktu piepildīta sakārtotā māja.

    KĀ NEAPAUGT AR LIETĀM?

    Lai tiktu vaļā no pašam nevajadzīgo, taču labā stāvoklī esošo lietu apauguma, eksperte iesaka tās atdot cilvēkiem, kam tās patiešām ir vajadzīgas, vai labdarībai; pārdot – jo, kas vienam lieks, citam par to prieks; atbildīgi atbrīvoties no nevajadzīgā (sašķirot un izmest atbilstošos atkritumu konteineros, nodot otrreizējai pārstādei vai izmantošanai). Paturi mājās tikai tās lietas, kas patiešām kalpo tev (ir vajadzīgas ikdienā, tiek regulāri izmantotas, ir mīļas un patīk, ļoti noder dažādu darbu veikšanai).

    Eksperte arī aicina visus, kas dzīvo pilsētā un ik pa laikam atbrauc uz lauku mājām, uz pilsētas mājokļu kārtības rēķina neradīt nekārtību lauku mājās. Viens no galvenajiem iemesliem šim lūgumam – laukos atkritumu apsaimniekošanas sistēma ir daudz nepieejamāka (ar mazākām atkritumu šķirošanas iespējām) kā pilsētā. Tāpēc, aizvedot uz laukiem lietas ar domu, ka tur varbūt noderēs, mēs neapzināti noslogojam lauku atkritumu sistēmu. Jo, ja vien šīs lietas patiešām nav noderīgas, kādā ģenerāltīrīšanā tās nonāks miskastē. Vispieņemamākā un visdraudzīgākā dabai tomēr ir atkritumu šķirošana un atbildīga atbrīvošanās no lielās kārtošanas (ģenerāltīrīšanas) laikā savāktajām nevajadzīgajām un liekajām lietām.

    !Lai uzzinātu, kur tavu lauku māju tuvākajā apkārtnē ir iespējams nodot nevajadzīgās lietas, eksperte iesaka ieskatīties atkritumi.lv – šeit var iegūt informāciju par atkritumu dalītās vākšanas punktu adresēm Rīgā un citās Latvijas pilsētās un reģionos, kā arī šķiroto atkritumu savākšanas laukumu adresēm.

    Daži piemēri

    • Nederīgās zāles pieņem gandrīz visās aptiekās, tomēr iepriekš vēlams to noskaidrot.
    • Baterijas – izglītības iestādēs, veikalos, DUS u. c., kur vien ir uzstādīti specializētie bateriju savākšanas konteineri.
    • Papīrus var nodot makulatūrā, makulatura.lv.
    • Grāmatas un žurnālus var piedāvāt atdot bibliotēkām.
    • Stikla pudeles un burkas var piedāvāt mājražotājiem vai likt speciālajos stiklam paredzētajos konteineros.

    Ko darīt ar pelējumu?

    Ja pelējums klāj plašus laukumus, mazgāšanai var lietot hloru saturošus vai specializētus līdzekļus. Žāvēšanai var izmantot karstā gaisa ģeneratoru, bet vislabāk – kvarca lampu, kuras starojums iznīcina sēnīšu sporas arī dziļākajos apmetuma slāņos un gaisā. Nožāvēto virsmu apstrādā ar fungicīdu jeb pretsēnīšu šķīdumu. Telpas pēc tīrīšanas kārtīgi jāizvēdina. Pelējuma skartie augu podi, paklāji, tapetes, koka un papīra izstrādājumi no mājokļa ir jāizvāc. Grieztajiem ziediem vāzē regulāri jānomaina ūdens, jo arī tajā var iedzīvoties pelējums. Jāatbrīvojas no apģērba, grāmatām, skapjiem un citiem priekšmetiem, ko skāris pelējums.

    LAI KĀRTĪBA AR LAIKU NEZŪD

    • Pēc lietas izmantošanas uzreiz atlikt to atpakaļ īstajā vietā.
    • Ja ir ieviests mantu ķērājs jeb grozs, kastīte, paplāte, ko var izmantot kā sīklietu savācējtrauku vietās, kur mājās visbiežāk tiek noliktas lietas ikdienas procesā, tad to apņemties regulāri iztukšot – šis arī var būt kā jauns paradums.
    • Katru vakaru novākt (var veikt arī mazo notīrīšanu ar mitru drāniņu) visas horizontālās biežāk izmantotās virsmas, atstājot uz tām tikai priekšmetus, kam tur paredzēts atrasties. Citas virsmas – kumodi, palodzi, atvērtos plauktus – notīrīt vismaz reizi nedēļā, ja nesanāk biežāk.
    • Kārtot un tīrīt ar prieku, lai pēc sakārtošanas vēl vairāk iemīlētu savas mājas.

    Kā mājās novērst nepatīkamu smaku?

    • Telpas vēdināšana, vēlams, ar caurvēju, t. i. logu un durvju atvēršana pretējās mājas pusēs, lai cirkulētu gaiss, jo laba ventilācija ir ļoti svarīga.
    • Lai nesasmaktu, nesabojātos gaiss, mājās ir jābūt ventilācijai, tāpēc ļoti ieteicams izveidot ventilāciju virtuvē, vannasistabā, kā arī citās mājas telpās. Starp citu, koka logi ir laba dabiskā ventilācija.
    • Ienesiet mājās smaržīgus grieztus ziedus, arī koku zarus ar lapām, kas smaržo un atsvaidzina gaisu mājās. Ir arī telpaugi, kas attīra gaisu.
    • Izvairieties no nepatīkamā aromāta izraisītāju atstāšanas mājās, īpaši, ja ilgstoši braucat prom, piemēram, mitras drēbes, pārtika, kas var sabojāties – augļi, dārzeņi, ievārījumu burkas –, ūdens atklātos traukos, kas var sasmakt un palielināt mitruma daudzumu. Dažreiz arī pārlaistīti telpaugi vai vāzē atstāti ziedi var radīt nepatīkamu aromātu.
    • Atbrīvojieties no lietām, ko jau ir skāris pelējums!

    Saimnieču pieredzes

    Stāsta Solvita Jirgensone, saimnieko lauku mājā, @miersundarzins

    "Nelietoju vārdu ģenerāltīrīšana – tas drīzāk ir apzināts mājas sapošanas process pēc ziemas tumsas un smaguma. Kā arī tas ir darbiņš, ko nepaveikt vienā dienā, drīzāk vairākas dienas gara darbošanās, kas noslēdzas ar logu mazgāšanu. Un tad es zinu – māja kārtībā, varu viegli elpot un drošu sirdi doties uz dārzu. Šādu tīrīšanu veicam katru gadu.

    Tāpat kā ar daudz ko dzīvē, visgrūtākais ir saņemties un sākt. Tāpēc vienmēr palīdz lielo darbu sadalīšana pa posmiem, jo psiholoģiski vieglāk izdarīt katru mazo darbiņu sarakstā, nevis stāvēt milzīga darba priekšā.

    Protams, neiztikt bez plāna – tas ir manā galvā. Vispirms veicu revīziju visos skapjos un plauktos. Viss, kas lieks vai nokalpojis, tiek likvidēts. Viss, kas nav savās vietās, bet aizklīdis pa māju, nonāk tur, kur tam jābūt. Ja lietas atrodas savās vietās, tas ļoti atvieglo mājas tīrīšanu. Tālāk ievēroju principu – no mājas tālākā stūra virzīties uz mājas ieeju. Tas arī tīri enerģētiski iedod sajūtu, ka tiek izmēzts viss, kas lieks un sakrājies pa ziemu – gan fiziski, gan enerģētiski. Visu šo procesu noslēdzu ar caurvēju, kas pa īstam ienes mājā pavasara gaisu, un svaigiem ziediem vāzē.

    Šis laikam man ir tāds meditatīvs process, un īpaši nevienu citu mājinieku neiesaistu. Meitai uzticu logu mazgāšanu, ko viņa apvieno ar podkāstu klausīšanos.

    Mani padomi? Ne visi aizkari ir jāgludina, reizēm pietiek, ja tikko izmazgātus plānos aizkarus piekarina atpakaļ vēl mitrus – tie nostiepjas paši. Ja aizkaru daudz un tie tomēr jāgludina, neaizstājams palīgs būs tvaika gludeklis. Grīdas mazgāšanai izmantoju līdzekli, kas smaržo pēc terpentīna. Vai nu Vici Spīdums grīdām vai kādu alternatīvu. No bērnības saglabājušās atmiņas, ka tā smaržo tīra grīda. Absolūti labākais pēdējo gadu pirkums – robots putekļsūcējs. Kamēr tas tīra grīdu vienā istabā, citā es daru jau nākamo darbu. Pēc tam atliek tīro grīdu uzmazgāt ar spīdumu, kas ir kā punktiņš uz i. Ja nepieciešams mazgāt sienas vai kādas citas lielākas virsmas, to daru ar mikrošķiedras grīdas mopu. Lielisks palīgs mājas tīrīšanā ir magic sponge – notīra to, ko ar lupatu notīrīt grūti, arī mušu traipus, suņa deguna mākslu no durvīm u. c. Pavasari mājās ienes arī gultas pārklāju, dekoratīvo spilvendrānu nomaiņa uz pavasarīgām, gaišākām krāsām. Ja nav iespējas tos nomainīt, tekstili jāiznes saulītē un pavasara vējā izvēdināties. Es nomainu arī bildes rāmjos, svečturus, kādas dekorācijas – sīkums, bet ļoti liels efekts.

    Varu piebilst, ka, dzīvojot īstu dzīvi, ne vienmēr to perfekto kārtību iespējams saglabāt neskartu, jo suņi, kaķi un bērni ievieš savas korekcijas. Bet tā ir dzīve, ne muzeja izstāžu zāle vai bilde instagramā, un labi, ka tā. Labi, ka dzīve mutuļo."

    Stāsta Līga Veide, Pepperdog zīmola saimniece no Padures pagasta

    "Mūsu mājā pavasara tīrīšana ir ierasta lieta. Mājai ir lieli logi, kas kārtīgi jānotīra, un tiek iesaistīta visa ģimene – vairāk gan tieši meitenes. Protams, vasaras telpu uzkopšana arī ir must have – putekļi, mušas… Bet tā sajūta pēc uzkopšanas ir lieliska, jo nu var sākties vasara!

    Manuprāt, galvenais motivētājs lielajai pavasara tīrīšanai ir paša iekšējā sajūta. Ir jāsāk darīt. Man patīk mierīgi apsēsties, salikt dienas, nedēļas uzdevumu plānu, veikt sagatavošanās darbus.

    Nevajag steigties, labāk darīt darbus rimti, savā ritmā. Manuprāt, vajag arī sevi apbalvot par padarīto – man patīk mierīgas kafijas pauzes un ar ko gardu panašķēties.

    Par darba knifiņiem – nekas labāk nenotīra piekaltušus sūdiņus no loga kā labi daudz logu tīrāmā, avīzes un lupatas.

    Mājas tīrīšana laukos noteikti atšķiras no mājas tīrīšanas pilsētā, sākot jau ar kvadratūru un telpu daudzumu, logu platību. Reizēm ir tā, ka māju sāc tīrīt no viena stūra un, kad tas pabeigts, jau otrā galā redzi putekļus. Mans fetišs noteikti ir tīras grīdas bez krikumiem, bet tādas tās saglabājas uz pāris minūtēm. Mācos to pieņemt. Atzīstu, kopš dzīvoju laukos, mana tīrības latiņa ir krasi pazeminājusies. Ir svarīgākas lietas, par ko domāt."

    Raksts sagatavots ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu. Par saturu atbild Žurnāls Santa.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē