• Zāļu sieva Līga Reitere: Kā Jāņus svinēt grezni?

    Svētki
    Gundega Gauja
    Gundega Gauja
    7. jūnijs, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Ieva Andersone
    Jāņi, šķiet, gadu gaitā, nedaudz pazaudējuši savu senču izauklēto maģiju. Kā atgriezt svētkos patiesu, autentiski latvisku dabiskumu? Skaidro Līga Reitere, zāļu sieva, stāstniece un pirtniece no ventiņiem.

    Galvenie latvisko svētku elementi

    Svētku gaidīšana ir visgarākais svētku laiks, tāpēc vajag svinēt arī gaidīšanu. Svētki – no vārda svēts, dārgs, cienījams, godājams. Tātad šis laiks ir dārgs, daudzināms, izceļams.

    • Vispirms – vieta!
      Jāsaprot, kur tiks svinēts, – vai tā būs māja, sēta, ciems, pļava, pagalms. Vieta ir jāsakārto, lai būtu redzams – tā nav ikdiena! Svētkos norises vietu bieži norobežo no ikdienas ar apli – izsprauž ar meijām, nogrābjot, izpļaujot pļavu. Ap ko noritēs svētki? Vai tas būs ugunskurs, goda galds, aka, pie kuras galds? Vai ir goda vārti, pa kuriem goda viesi tiek gaidīti, jo cilvēks tā saņem pagodinājumu, ka viņš ir īpašs viesis?
    • Tērps.
      V
      ajag pašam sevi sapost, lai nav ikdiena. Tām jābūt goda drēbēm. Kaut kam tādam, kas tiešām izceļ cilvēku pašu un  viņa attieksmi pret svētkiem. Ja svētki ir ar tradīcijām saistīti, tad goda drēbes arī būs ar tradīcijām saistītas – ar kādu rakstu, ritmu, zīmi. Arī rotas ne tās, ko ikdienā valkā.
    • Svētku tēma.
      Kam par godu ir svētki, kā mēs to pagodināsim? Ko daudzināsim? Var daudzināt cilvēku, kas pāriet jaunā statusā – tiek pie vecmāmiņas goda, mammiņai un tētim bērniņš piedzimis. Šobrīd, protams, tas būs Jāņu laiks.
    Jāņi ir ar rituāliem stiprākais laiks, kas ir saglabājies mūsu tradīcijā.

    Kādi rituāli tradicionāli latviskiem Jāņiem un citiem svētkiem?

    • Augstāku spēku piesaukšana – Dieva pielūgšana. Latviešu tradīcijā Dieva lūgšana ir tautasdziesma ar dievvārdu – tās ir meditatīvas tautasdziesmas, vietu svētīšana un, protams, ir kāds iniciācijas uzdevums, kas iedod pārliecību un gatavību jaunai lomai. Jāņos tā ir lēkšana pāri ugunskuram. Jauniem puišiem tā ir ugunīgas bultas šaušana uz pūdeli, lai to aizdegtu. Tā var būt vārtīšanās rasā un tas kailums ūdenī.
    • Rituālā notikumā sastāvdaļa ir arī ziedojums – aizmaksāt aizlūdzot un arī ziedot. Tā kā cilvēks ir trīsdaļīgs, tad ziedo miesai, garam un dvēselei. Miesai – kaut ko no pārtikas, piemēram, gabaliņu maizes. Garam – ziedo garīgu vērtību, kas ir kāds raksts, zīme. Zaļš un sarkans dzīpariņš satīts kopā, trejkrāsu bizīte, jostas gabaliņš ar rakstu zīmi, kurai ir nozīme. Tas ir tik stipri! Skatās, kā sadeg rakstu zīme kā simbols un vēlējums garīgai veselībai! Dzīvībai jāziedo kaut kas dzīvs – treju ziedu vainadziņš vai pļavu ziedu plūkumiņš, vai simbolisks pušķis. Es ziedojumu ugunskurus taisu ļoti bieži, ne tikai Jāņos.
    • Kopīguma un veseluma veicināšanai noderēs kāds dancis un rotaļa. Jāņu rotaļas ir ļoti skaistas. Galvenais – nepārēsties, neaizrauties ar pārmērībām. Jā, Jāņi ir reiboņa laiks, kad var noreibt no dabas smaržas, saules, pilnzieda skurbuma.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē