Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam 2025. gadam!
ABONĒT! ABONĒT!
  • VIDEO: Zinātnieki turpina šķetināt «Titānika» mīklu. Atklātas jaunas detaļas

    Zinātne
    Estere Jansone
    9. aprīlis
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Titāniks 1912. gadā.
    Foto: Public Domain
    Titāniks 1912. gadā.
    Ir pagājuši nu jau vairāk nekā 110 gadi kopš Atlantijas okeāna dzelmē nogrima tā laika lielākais pasažieru kuģis «Titāniks». Par traģēdijas pēdējiem mirkļiem aizvien mūsdienu zinātniekiem ir daudz jautājumu.

    Kuģis Titāniks nogrima 1912. gada aprīlī – nu ir pagājis krietns laiks, tādēļ kuģa vraks jūras sāls, baktēriju un citu dzīvo organismu ietekmē ir sācis sadalīties un pavisam drīz tā paliekas izzudīs pavisam. «Tas ir dabisks process. Kuģa paliekas sāk izirt arvien ātrāk un jau šī gadsimta laikā tas var pazust,» 2019. gadā medijiem sacīja zinātniece Lorija Džonsone.

    Pirms notiek nenovēršamais, pētnieki Titānika paliekas ir iemūžinājuši 3D fotoattēlos.

    Veidojot dokumentālo filmu iekš National Geographic zinātnieku komanda ar lāzertehnoloģijām izveidojuši 700 000 Titānika vraka fotogrāfijas, kuras saliekot kopā, izveidots digitāls Titānika dvīnis.

    «Tas ir kā aplūkot nozieguma vietu: tev ir jāredz pierādījumi, lai saprastu visu notikuma kontekstu,» portālam BBC sacīja Titānika pētnieks Parks Stīvensons.  «Tieši visaptverošs skats uz visu vraku ir atslēga, lai noskaidrotu, kas todien notika. »

    Zinātnieku komanda uzskata, ka izgatavotie modeļi ir snieguši papildus pierādījumus aculiecinieku sacītajam par kuģa nogrimšanu pēc uztriekšanās aisbergam. 3D attēlos uzskatāmi redzams milzīgs atvērumu, kuru, iespējams, izsitis aisbergs, apstiprinot izdzīvojušo liecības, ka sadursmes brīdī ledus iekļuvis pasažieru kajītēs.

    Vēl viena intriģējoša detaļa, kas atklājusies 3D attēlos ir apstiprinājums, ka uz Titānika patiešām elektrība darbojusies līdz pēdējam brīdim. Pētnieki ievērojuši, ka daži no kuģa katliem bija ieliekti, bet vārsts atradās atvērtā stāvoklī uz kuģa aizmugurējā klāja. Tas liecina, ka katls joprojām darbojās brīdī, kad kuģis bija daļēji iegrimis okeānā. Izdzīvojušie savulaik bija sacījuši, ka 51 gadu vecā Džozefa Bela vadītā inženieru komanda upurēja savas dzīvības un nepagurstoši strādāja katlu telpā, lai nodrošinātu apgaismojumu uz Titānika un ļautu pasažieriem pamest grimstošo kuģi.  

    Pētnieku komanda ir atklājusi arī vairākas norādes, kā tieši kuģi nogrima. Tā laika inženieri bija paredzējuši, ka kuģis varētu palikt virs ūdens, ja applūstu četri noslēdzami kuģa nodalījumi, taču mūsdienu pētniekiem izdevies noskaidrot, ka Titāniku aisbergs apskādēja sešos nodalījumos.

     

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk