• Vai gulēšana ar zeķēm kājās ir veselīga?

    Miegs
    Estere Jansone
    Vakar
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Olena Rudo/Shutterstock
    Vēsajos un drēgnajos ziemas mēnešos došanās pie naktsmiera ar zeķēm kājās daudziem šķitīs teju vai pašsaprotama. Tomēr pētnieki un zinātnieki par šo jautājumu ir sadalījušies divās nometnēs – vieni apgalvo, ka šāds paradums pavisam noteikti nav ieteicams, bet otri saka – gulēt ar zeķēm ir veselīgi. Kā ir patiesībā?

    Viena no būtiskākajām lietām, par ko būtu jāuztraucas, ja izvēlies gulēt ar zeķēm, ir baktērijas. Cilvēku pēdās ir visvairāk sviedru dziedzeru uz vienu kvadrātcentimetru nekā jebkurā citā ķermeņa daļā. Sviedri rada labvēlīgu vidi mikroorganismiem, kuri zeķēs iesvīdušās kājās vairojas ar vērienu, tomēr tā nav vienīgā problēma. 2023. gada matraču izplatītāja Matress Next Day pētījumā tika laboratoriski izpētītas zeķes, kuras dalībnieki veselu dienu (no pulksten 7:00 līdz 23:00) bija valkājuši.

    Pētnieki uz zeķēm atrada Pseudomonas aeruginosa baktērijas pēdas — mikroorganismus, kurus visbiežāk var sastapt piesārņotā ūdenī un arī tarakānu izkārnījumos. Šīs baktērijas var būt izturīgas pret antibiotikām, izraisīt dermatītu, ierosināt infekciju un elpceļu slimības.

    Visticamāk, zeķēs šīs baktērijas nonāk no kājslauķa, kas patiesībā ir viena no netīrākajām vietām mājās. Pētnieki vērš uzmanību, ka patiesībā zeķes, kurās pavadīta visa diena, varētu būt pat netīrākas nekā tālvadības pults, kura savukārt ir 20 reizes netīrāka par tualetes sēdekli.

    Tomēr ziņa ir tāda, ka zeķes mazgājot augstā temperatūrā, piemēram, virs 60 grādiem, lielākā daļa vīrusu un baktēriju aiziet bojā.

    Kāpēc ir vērts vilkt zeķes gultā?

    Zeķes samazina pamošanās risku

    Ja sirgsti ar bezmiegu, tad noteikti zini, cik liela neraža ir pamosties nakts vidū. Bieži vien šāda pamošanās beidzas ar palikšanu nomodā līdz rīta gaiļiem. 2018. gada Seulas universitātes veiktajā pētījumā noskaidrots, ka tiem, kas gulēt dodas ar zeķēm, miega kvalitāte ir krietni labāka nekā tiem, kas guļ ar basām kājām. Izrādās, ka siltas kājas padara miegu ciešāku un novērš pēkšņu pamošanās risku.

    Ar siltām kājām guļ ilgāk

    Likumsakarīgi, ka arī miega ilgums ar zeķēm kājās ir arī ilgāks. Tiem, kam ir siltas kājas, guļ par 32 minūtēm ilgāk nekā baskāji.

    Zeķes samazina krākšanu

    Šis ieguvums gan attiecas uz kompresijas zeķu valkātājiem. Toronto universitātes pētnieki atklājuši, ka cilvēkiem, kuri dienas laikā valkā kompresijas zeķes, ievērojami samazinās krākšana naktīs. Proti, kompresijas zeķes novērš šķidruma uzkrāšanos ķermenī, kas pretējā gadījumā izplūstu pa visu ķermeni tiklīdz cilvēks apgultos garšļaukus. Izrādās, ka liekais ķermeņa šķidrums ir viens no krākšanas veicinātājiem. 

    Siltas kājas mazina karstuma viļņus

    Karstās vasaras naktīs zeķes drīzāk var uzlabot miega kvalitāti nevis to gandēt. Tā kā rokas un kājas ir pirmās ķermeņa daļas, kuras nosalst, ķermenis nakts laikā var vairāk uzsilt, lai vēsās kājas sasildītu. Ja nakts ir karsta, tad var gadīties uzmosties pamatīgā sviedru peļķē. Savukārt, ja kājās ir zeķes, tad miega laikā ķermeņa temperatūra ir vienmērīgākā un pastāv mazāks risks nakts vidū pamosties sasvīdušam. 

     

     

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē