Festivāls Playground
Pieredzē dalās Liāna Kažmere, kas uz festivālu Playground devās kopā ar dēlu Marku (2 gadi 9 mēneši): «Kopumā festivāls
Playground atbilst tam, lai to apmeklētu arī vecāki ar bērniem. Pirmo reizi apmeklējot festivālu ar gandrīz viengadnieku, gatavojāmies ļoti centīgi, jo būšana prom no mājām prasa sagatavot maiņas drēbes un apavus dažādiem laikapstākļiem un ķibelēm ar nošmucēšanos, tāpat jābūt līdzi visām higiēnas lietām autiņbiksīšu maiņai. Arī ēdienu (svaigus dārzeņus, grauzdiņus, plācenīšus, biezeņus) un ūdeni ņēmām līdzi paši – tos kā zīdaiņu pārtiku ļāva ienest festivāla teritorijā. Nākamajā gadā ar gandrīz divgadnieku jau jutāmies daudz brīvāk. Dēls jau ēda pieaugušo pārtiku, kas Playground festivālā patiešām ir kvalitatīva (bija arī svaigi dārzeņi un augļi), tolaik jau pats prasījās uz labierīcībām un vairs netika lietotas autiņbiksītes. Uzskatām, ka ar mazu bērnu nakts programmā nav jāpiedalās, tāpēc festivālu apmeklējām pa dienu, līdz pirmajiem vakara koncertiem, un ap plkst. 22.00 (23.00) devāmies prom. Šķiet, ka
Playground pagaidām ir vienīgais lielais Latvijas festivāls, kurš ir īpaši draudzīgs ģimenēm ar bērniem. Teritorija ir plaša, līdz ar to cilvēku masas nav pārāk lielas un traucējošas. Turklāt festivālu patiešām apmeklē daudz ģimeņu, un bērni savā starpā draudzējas un spēlējas.»
Festivāls Positivus Salacgrīvā
Pieredzē dalās Justīne Arnava, kas devās uz Positivus festivālu kopā ar dēlu Gustavu (1 gads 10 mēneši) un Gustava tanti Alisi (9 gadi): «Pagājušajā vasarā kopā ar dēliņu devāmies uz
Positivus. Protams, gatavojāmies cītīgi, lai neko neaizmirstu. Ņēmām līdzi ratus un ergosomu, lai būtu ērti pārvietoties gan mums, gan bērnam. Tāpat, domājot par to, lai dēls varētu mierīgi gulēt, ņēmām līdzi skaņu slāpējošās austiņas. Domāju, ka tieši šis festivāls bērniem ir vispiemērotākais, jo tajā jau vairākus gadus ir bērnu laukums Bērnu sala, kur bērnu var atstāt dzīvoties aukļu uzraudzībā, kamēr vecāki bauda kādu skaļāku koncertu. Grūtības sagādāja pamperu maiņa, jo speciāli aprīkotas vietas tam nebija. Mūsu lauku mājas atrodas dažus kilometrus no Salacgrīvas, tāpēc varējām izgulēties mīkstās gultās. Kopumā festivāls bija izdevies. Mums līdzi devās arī mana mazā māsa, kas festivālu apmeklē jau no mazotnes. Viņai patīk gaisotne un viss jaunais, ko ik gadu var izmēģināt. Festivālus apmeklēsim arī turpmāk, jo, manuprāt, bērniem ir jāredz, kas šādos pasākumos notiek, un jāmācās, kā tur uzvesties.»
Festivāls Laba daba
Pieredzē dalās Baiba Kļaviņa, kas festivālu Laba daba apmeklēja kopā ar meitām Elizabeti (11 gadi) un Martu (9 gadi): «Tobrīd biju gaidībās ar trešo bērniņu. Uz festivālu nebijām plānojuši doties visi, tikai aizvest tēti. Ilgi stāvējām garajā rindā pie ieejas un, kad bija palikuši pēdējie metri, izlēmām, ka iesim visi. Naktī gulējām mašīnā, un par šo lēmumu esmu ļoti priecīga, jo troksnis stāvvietā bija ievērojami mazāks nekā telšu pilsētiņā. Manām meitenēm patika lielā kņada, skaļā mūzika, baloni un drūzma. Tolaik lielākajai meitai Elizabetei bija seši gadi, bet Martai nesen palikuši četri. Meitenes dejoja un nebūt nejutās mazas vai neiederīgas. Par spīti tam, ka ierastais gulētiešanas laiks sen bija pagājis, meitenes ar sajūsmu gāja no skatuves uz skatuvi, dejoja un dziedāja līdzi. Problēmas sagādāja tualetes – cilvēki uzvedās kā sušķi! Meitenes šādās tualetēs iet negribēja, bet citu variantu nebija. Tagad meitenes ir paaugušās un joprojām ir lielā sajūsmā par katru pasākumu, kurp dodamies kopā. Uz lieliem nakts festivāliem vairs neesam bijuši un nezinu, vai kādreiz brauksim, jo mums ir jārēķinās ar mazo brālīti. Viņam ir autiskā spektra traucējumu pazīmes, tāpēc viņš nevar izturēt cilvēku pūļus sev apkārt. Iztiekam ar svētku pasākumiem pilsētā, lai būtu tuvāk mājām un jebkurā brīdī varētu atgriezties mierīgā vidē. Visiem mūsu bērniem patīk doties uz pasākumiem, tas viņiem liek justies līdzvērtīgiem mums un gana svarīgiem, jo mēs viņus neatstājam mājās, kamēr paši ejam izklaidēties.»
Festivālā un jebkurā citā lielā pasākumā uzraksti uz bērna rokas savu telefona numuru – ja bērns pazūd, lai numurs ir labi redzams un tev kāds var piezvanīt.
Noderīgas lietas festivālam
- Skaņu slāpējošas austiņas – maziem bērniem svarīgi sargāt dzirdi, jo festivāla skaņu pastiprinošās iekārtas ir daudz par skaļu mazajām austiņām un var sabojāt dzirdi.
- Slings vai ergosoma – noderēs, jo var gadīties, ka jānes vai jātur rokās bērns, kas jau izaudzis no slingošanas vecuma, noderēs arī tad, kad mazajam gribas nosnausties.
- Gumijas zābaki un lietusmētelis – nav nepiemērotu laikapstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs! Bērnam noteikti būs ērtāk, ja būsim nodrošinājušies pret samirkšanu.
- Cepure saulei – tā sargās bērna galvu karstā un saulainā laikā.
- Lukturītis – lieti noderēs, kad būs satumsis un pienācis laiks doties teltī. Bērni pirms iemigšanas vēl varēs padzīvoties teltī, izgaismojot to ar lukturīšiem un varbūt kopīgi palasot līdzpaņemto pasaku grāmatu. Bērniem patiks arī doties pastaigā tumsā ar lukturīti rokā.
- Iemīļotās grāmatas un mīļmantiņa – šīs lietas palīdzēs bērniem justies kā mājās un nezaudēt ierastos vakara rituālus.
- Pretodu vai pretērču līdzeklis vai ēteriskā eļļa – derēs, lai nebūtu jākaujas ar odiem.