Oskara nominācijas izcilākajiem animācijas žanra darbiem piešķīra arī pirms tam, taču parasti pretendentu uz labākās animācijas filmas godu nebija pietiekoši daudz, lai tos izdalītu atsevišķā kategorijā.
Vēsturiski visvairāk nominācijas saņēma tieši Disney filmu studijas ražojumi. Piemēram, Sniegbaltīte un septiņi rūķīši 1938. gadā ieguva nomināciju par labāko mūziku, bet nākamajā gadā Volts Disnejs (1901–1966) par šo pašu filmu saņēma goda Oskaru. Tas bija kas unikāls, jo leģendārajam animatoram 1930. gadu bērnu filmu zvaigzne Šērlija Templa (1928–2014) pasniedza nevis tikai vienu pilnizmēra statueti, bet vēl papildu septiņas tās miniatūras.
Dažas filmas, piemēram, Roberta Zemeka Kurš iegāza trusīti Rodžeru? 1989. gadā un Džona Lasetera Rotaļlietu stāsts 1996. gadā, saņēma Oskara specbalvas. 20. gadsimtā tikai viena animētā filma, Disney studijas Skaistule un briesmonis, tika nominēta kā gada labākā filma, taču 1991. gada svinīgajā ceremonijā tā piekāpās Kevina Kostnera vesternam Dejas ar vilkiem.
Pirmo reizi atsevišķu kategoriju Labākā animācijas filma ieviesa tikai šajā gadsimtā, 2002. gadā, un balvas tika sadalītas starp 2001. gadā tapušajiem darbiem. Pirmo Oskaru šajā kategorijā izpelnījās Šreks.
Tāpēc Disney meistardarbs, animācijas filma Karalis Lauva, kas uz ekrāniem tika pirmizrādīts 1994. gadā, 67. Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonijā saņēma divas Oskara godalgas, taču ne par labāko animācijas filmu, jo toreiz nebija šādas kategorijās, bet par Hansa Cimmera oriģinālmūziku un Eltona Džona dziesmu Can You Feel the Love Tonight.
Līdz 2003. gadam Karalis Lauva turēja visu laiku ienesīgākās animācijas filmas titulu, līdz 2003. gadā to apsteidza Meklējot Nemo. Starp citu, filma par atraktīvo zivtiņu tajā pašā gadā saņēma arī Oskaru kā labākā animācijas filma.

Visgodalgotākā animācijas filmu studija ir…
…Pixar! 1986. gadā Apple vadītājs Stīvs Džobss atpirka Lucasfilm kompāniju no Zvaigžņu karu režisora Džordža Lūkasa par 10 miljoniem ASV dolāru (ap 9,53 miljoniem eiro) un deva tai nosaukumu Pixar. Lūkass savu studiju bija dibinājis 1971. gadā. Savukārt 2006. gadā Pixar par iespaidīgiem 7,4 miljardiem ASV dolāru (teju 7,1 miljardu eiro) iegādājās kompānija Walt Disney Pictures.
Pixar studijas darbi 19 (!) no 23 reizēm, kad balvas pasniegtas šajā kategorijā, ir bijuši izvirzīti labākajai animācijas filmai un 11 reizes ir saņēmuši kāroto zelta statueti. Animācijas studijas novērtētākās filmas ir Meklējot Nemo, Lieliskie, Vāģi, Rotaļlietu stāsts, Gardēdis, VALL-E, Augšup, Drošsirde, Koko noslēpums un Dvēsele.
Šogad uz Oskaru vienā kategorijā ar latviešu režisora Ginta Zilbaloža Straume pretendē Pixar filma Prāta spēles 2.
Kā tad ir ar Disney?
Disney filmu studijas darbi kopš 2002. gada 13 reizes tikuši nominēti labākās animācijas filmas balvai un ir ieguvuši četrus Oskarus. Titulētās Disney filmas ir Ledus sirds, Lielais 6, Zootropole un Enkanto.
Jāpiebilst, ka studijas tēvs Volts Disnejs savā mūžā ir saņēmis 26 Oskara statuetes un joprojām ir visvairāk apbalvotais cilvēks balvas pastāvēšanas vēsturē. Disneja producētās filmas kopā saņēmušas 22 Amerikas Kinoakadēmijas balvas, no tām 12 par labāko animācijas īsfilmu. Bez tam Disnejs saņēmis trīs goda Oskarus un vienu Ērvinga Tālberga memoriālo balvu, kuru arī pasniedz Oskara ceremonijā par izciliem sasniegumiem kino industrijā.
Savukārt studijas DreamWorks Animation darbi tikuši nominēti 15 reizes un ir ieguvuši divas Oskara balvas: pašu pirmo par Šreks un otru par Volless un Gromits: Vilkatruša lāsts.

Šekspīra un Bībeles iedvesmotais Karalis Lauva
Viena no visu laiku slavenākajām animācijas filmām, kuras režisori ir Rodžers Allers un Robs Minkofs, pirmizrādi piedzīvoja 1994. gada 15. jūnijā. Tolaik vēl neeksistēja atsevišķa kategorija šā žanra darbiem, tā vietā Karalis Lauva tika nominēts kategorijās Labākā oriģinālmūzika un trīs Labākās oriģināldziesmas un ieguva divus Oskarus par mūziku un dziesmu Can You Feel the Love Tonight.
Jāpiebilst, ka, lai gan tā ir galvenokārt bērniem domāta animācijas filma, tās veidotāji ir ietekmējušies no Bībeles stāstiem un Viljama Šekspīra lugas Hamlets.
Šī Walt Disney Animated Classics 32. filma kļuva par ienesīgāko 1994. gada kinodarbu, nopelnot studijai 763,5 miljonus ASV dolāru (ap 726,5 miljoniem eiro). Šobrīd tās ieņēmumi jau tuvojas miljardam. To, ka Karalis Lauva nav zaudējis savu aktualitāti, pierāda gan fakts, ka 2011. gadā tika izdota filmas 3D versija, gan arī tas, ka 2019. gadā iznāca tās fotoreālistiskā datoranimācijas versija ar tādu pašu nosaukumu.