Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Sarkanais Mēness, ziemeļblāzmas…Kādus debesu brīnumus varēs vērot 2025. gadā?

    Dabas parādība
    Elza Krūmiņa
    2. janvāris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Vincent Guth/Unsplash
    Pērn debesīs varējām vērot tādas parādības, kuras mūsu platuma grādos reti izdodas notvert ar neapbruņotu aci. Taču arī šogad kosmoss solās būt gādīgs un ļaus atkal pieredzēt dažādas brīnumainas parādības.

    Ja laikapstākļi būs labvēlīgi, šogad būs iespēja redzēt gan Saules, gan Mēness aptumsumus. Tāpat atkal izdosies manīt zvaigžņu lietu un arī vērot ziemeļblāzmas. Atzīmē šos datumus kalendārā!

    Saules aptumsumi

    Šogad gaidāmi veseli divi daļēji Saules aptumsumi. Tas notiek, kad Mēness pārvietojas starp Zemi un Sauli, taču neviens no debess ķermeņiem nav nostājies vienā līnijā, raksta NASA. Atšķirībā no pilnīgas Saules aptumsuma, daļēja aptumsuma laikā Mēness bloķē tikai daļu saules apveida, radot pusmēness formu.

    Pirmais daļējais Saules aptumsums būs vērojams 29. martā Eiropā, Ziemeļamerikā, Āfrikā un Dienvidamerikā. Savukārt otrs daļējais Saules aptumsums būs redzams 21. septembrī, taču to, diemžēl, nevarēs redzēt Eiropā. Tas būs vērojams Austrālijā, Antarktīdā un arī dažās Klusā okeāna saliņās.

    Mēness aptumsumi

    Šogad būs arī divi pilni Mēness aptumsumi. Šajā gadījumā Zeme aiziet starp Sauli un Mēnesi un nostājas vienā līmenī, piešķirot Mēnesim savdabīgi sarkanu nokrāsu. Sarkanās krāsas dēļ šo debess ķermeni dēvē «Asins Mēnesi» – ne velti ap to senāk cilvēki apvija ar dažādām leģendām un spoku stāstiem.

    Pirmais Mēness aptumsums būs vērojams naktī no 13. uz 14. martu. To varēs vērot Eiropā, dažās Āzijas valstīs, vietām arī Austrālijā, Rietumāfrikā un Antarktīdā. Savukārt otrs Mēness aptumsums notiks naktī no 7. uz 8. septembri. To varēs apskatīt Eiropā, Āzijā, Austrālijā, dažviet Dienvidāfrikā, Aļaskā un Antarktīdā.

    Zvaigžņu lietus

    Tāpat šogad būs apskatāmi vairāki zvaigžņu lieti. Amerikāņu Meteoru asociācija noskaidrojusi, ka krāšņākais zvaigžņkritis būs vērojams naktīs starp 21. un 22. aprīli, 3. un 4. maiju, 29. un 30. jūliju, 12. un 13. augustu, 8. un 9. oktobri, 22. un 23. oktobri, 3. un 4. novembri, 8. un 9. novembri, 16. un 17. novembri, 12. un 13. decembri, kā arī 21. un 22. decembri.

    Ziemeļblāzmas

    Arī šogad debesis lutinās ar krāšņām ziemeļblāzmām. Tieši šajā gadā Saule tuvojas savas aktivitātes maksimumam savā 11 gadu ciklā, kas izgaismos debess jumu košās krāsu lentēs. 

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē