Autori
1939. gadā divi draugi – Viljams Hanna un Džozefs Barbera sēdēja un prātoja scenāriju multiplikācijas filmai par kaķi un peli. Kritiķiem ideja šķita pilnīgi utopiska – šādu filmu par mūžīgajiem ienaidniekiem tolaik bija pārpārēm, un vēl kāds kaķa un peles stāsts, viņuprāt, nevienu neinteresēs. Taču viņi kļūdījās.
Pirmā sērija
Pirmā sērija ar nosaukumu Kaķis dabūja ar zābaku pa dibenu (Puss Gets The Boot) uz plašajiem ekrāniem iznāca 1940. gada 20. februārī. Pirmajā sērijā kaķi sauca nevis par Džeriju, bet Džasperu, savukārt peles vārds bija – Džinkss. Par Tomu un Džeriju viņi kļuva tikai otrajā filmā. Savu vizuālo izskatu šie varoņi gadu laikā gan mainījuši vairākas reizes.
Cenzūra
Kritiķi neskaitāmas reizes ir aizrādījuši par cietsirdību, kas tiek kultivēta šajā multfilmā, kaut gan Toms visu šo gadu laikā tikai vienreiz gāja bojā un Tomam bija izdevies noķert Džeriju tikai vienu reizi. Toties cenzūrai tika pakļauta Toma saimniece. Sākotnēji viņa bija tumšādaina, taču 1954. gadā, kad rasu diskriminācija skaitījās antikonstitucionāla, Tomam nomainīja saimnieci. Par to kļuva īriete, bet viņas basās pēdas un rokas, kas trāpījās kadrā, tika pārkrāsotas baltā krāsā. Pēc divpadsmit gadiem scenāristi nolēma nerādīt Toma saimnieci.
Starp citu, Toma saimnieces seja redzama tikai vienā sērijā un arī tikai tāpēc, ka jaunie skatītāji pārpludināja kinostudiju ar vēstulēm, lai parādot viņu.
Balsis
Kaķis un pele visu savu mūžu bijuši mēmi personāži. Tikai vienā vienīgā pilnmetrāžas multiplikācijas filmā Toms un Džerijs viņi sāka runāt. Filmiņa par to, kā Toms un Džerijs sadraudzējās, lai glābtu kādu bārenīti Robinu Stralingu no ļaunas un cietsirdīgas pamātes un atrastu viņas tēti, ko visi uzskatīja par mirušu, kļuva par īstu izgāšanos. Šīs filmas kases ieņēmumi bija tikai nieka 3,5 miljoni dolāru.
Prēmijas
Toms un Džerijs prestižajai Oskara godalgai tika nominēti 14 reizes. Šo apzeltīto statueti kaķis un pelēns ieguva septiņas reizes.
Raksts publicēts žurnālā Astes 2007. gada 5. numurā.